TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 24.01.2024

Jak sprawdzić OC pojazdu? Czy numer polisy wystarczy do sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC?

image

Posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ochrona ubezpieczeniowa trwa zwykle 12 miesięcy, a okres ten liczony jest od daty wskazanej na polisie OC. Jak sprawdzić, czy OC samochodu jest aktualne i nie dopuścić do powstania przerwy w okresie działania polisy? Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu sprawcy kolizji czy wypadku drogowego?Z tego artykułu dowiesz się:

POLISA OC POJAZDU 

SPRAWDZENIE POLISY OC ZA POŚREDNICTWEM UBEZPIECZENIOWEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO (UFG)

HISTORIAPOJAZDU.GOV.PL - SPRAWDZANIE WAŻNOŚCI POLISY OC ONLINE

BRAK AKTUALNEGO UBEZPIECZENIA OC - CO GROZI ZA BRAK OC?

SPRAWCA BEZ WAŻNEGO OC – CO POWINIENEŚ ZROBIĆ?

KONSEKWENCJE BRAKU UBEZPIECZENIA OC DLA SAMOCHODU

POLISA OC POJAZDU 

Pierwszym sposobem na sprawdzenie, czy dla danego pojazdu zawarto umowę ubezpieczenia OC jest sięgnięcie po polisę. Otrzymujesz ją po opłaceniu składki. Druk polisy wskazuje dane pojazdu oraz okres rozpoczęcia i zakończenia ochrony. Sprawdzenie aktualności własnej polisy sprowadza się zatem jedynie do jej odszukania i weryfikacji dat umieszczonych na tym dokumencie. Brak polisy fizycznej, czyli papierowej, nie oznacza jeszcze braku ważności ubezpieczenia OC. Polisa może mieć jedynie postać cyfrową.


Jeszcze kilka lat temu, przy kontroli drogowej lub w przypadku kolizji należało okazać ważny druk polisy ubezpieczeniowej OC i dowód rejestracyjny pojazdu. Obecnie w Polsce nie ma takiej konieczności, a brak dokumentu nie zostanie ukarany mandatem. Policja podczas kontroli ma możliwość szybkiego zweryfikowania ważności OC w systemie CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ty sam natomiast możesz sprawdzić ubezpieczenie samochodu. Jak to zrobić? Przez internet. 


SPRAWDZENIE POLISY OC ZA POŚREDNICTWEM UBEZPIECZENIOWEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO (UFG)

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w skrócie UFG, jest instytucją powołaną do życia w celu m.in. wypłaty odszkodowań ofiarom wypadków spowodowanych przez nieznanych sprawców, którzy  uciekli z miejsca zdarzenia, lub takich, którzy nie dopełnili obowiązku ubezpieczenia OC pojazdu. Dodatkowo jednak w zakresie kompetencji UFG leży kontrolowanie czy posiadacze pojazdów wykupili obowiązkowe OC.Baza UFG uwzględnia spis wszystkich sprzedanych polis i może posłużyć do skontrolowania, czy Ty lub np. sprawca wypadku, w którym zostałeś poszkodowany, macie ważne ubezpieczenie.


Jak to sprawdzić? Za pomocą strony internetowej ufg.pl.Z górnego menu trzeba wybrać „Baza OC i AC”, a następnie opcję „Identyfikacja umowy OC na dzień”. By dokonać takiej weryfikacji, musisz jednak dysponować numerem rejestracyjnym lub numerem VIN pojazdu, które podaje się w systemie UFG. Musisz też określić, na jaki dzień chcesz zweryfikować OC, i wybrać kraj, na którego terytorium jest auto lub doszło do kolizji. Po kliknięciu przycisku „Dalej” otrzymasz informację o tym, czy pojazd ma ważne OC, czy też nie. Możesz skorzystać także z innej strony internetowej.


HISTORIAPOJAZDU.GOV.PL - SPRAWDZANIE WAŻNOŚCI POLISY OC ONLINE

Nieco bardziej skomplikowanym sposobem na skontrolowanie ważności polisy OC jest baza danych rządowego serwisu historiapojazdu.gov.pl. Za jego pomocą możesz uzyskać pożądane informacje, a przy tym dowiedzieć się, jaki jest rzeczywisty przebieg pojazdu i kiedy przeprowadzane były badania techniczne auta.


By sprawdzić w bazie historiapojazdu.gov.pl ważność OC, należy znać numer rejestracyjny samochodu, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu. Jest to więc dużo bardziej skomplikowane niż sprawdzenie polisy na podstawie numeru rejestracyjnego. 


BRAK AKTUALNEGO UBEZPIECZENIA OC - CO GROZI ZA BRAK OC?

Jako posiadacz pojazdu powinieneś zadbać o ciągłość OC. Przerwanie okresu ochrony choćby na jeden dzień skutkuje dodatkowymi kosztami.  UFG pociągnie Cię do poniesienia konsekwencji finansowych nawet jeśli nie spotkasz się z kontrolą drogową. Dlatego kup auto i od razu je ubezpiecz, jeśli okaże się, że poprzedni właściciel tego nie zrobił. Musisz jedynie zweryfikować ważność polisy OC – jak sprawdzić ją szybko, już wiesz. 


Wysokość kar za brak OC uzależniona jest od typu pojazdu oraz od wysokości aktualnej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Opłaty za brak OC wynoszą maksymalnie od 1 stycznia do końca czerwca 2023 roku:


6980 zł dla samochodów osobowych, tj. dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę,

10 470 zł dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, tj. trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę,

1160 zł dla pozostałych pojazdów, w tym motocykli, tj. 1/3 wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość kary zależy od czasu przerwy. Do 3 dni naliczone zostanie Ci 20 proc. pełnej opłaty karnej, przy przerwie od 4 do 14 dni – połowa, zaś powyżej 14 dni będziesz musiał zapłacić karę w pełnej wysokości i oczywiście niezwłocznie ubezpieczyć swój pojazd w ramach OC.


Uwaga! Od 1 lipca 2023 wzrośnie minimalne wynagrodzenie i wysokość kar. Będzie to maksymalnie:


7200 zł dla samochodów osobowych,

10 800 zł dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów,

1200 zł dla pozostałych pojazdów, w tym motocykli.

 

SPRAWCA BEZ WAŻNEGO OC – CO POWINIENEŚ ZROBIĆ?

Może się zdarzyć, że po sprawdzeniu ubezpieczenia samochodu sprawcy kolizji lub wypadku okaże się, że nie ma on OC dla swojego pojazdu. Co masz zrobić w takim przypadku, jeśli jesteś osobą poszkodowaną?


Najlepiej, abyś na miejsce zdarzenia wezwał po prostu policję. Brak OC u sprawcy kolizji nie oznacza, że musisz z własnej kieszeni pokryć likwidację szkód. Powinieneś zgłosić je do dowolnego ubezpieczyciela, który następnie przekaże dokumentację sprawy do UFG.


Nie jest tak, że UFG płaci i nie wymaga niczego w zamian od sprawcy wypadku. Ma prawo, na drodze regresu ubezpieczeniowego żądać od nieubezpieczonego sprawcy zdarzenia pokrycia wszelkich poniesionych przez siebie kosztów, a te mogą być wysokie.


KONSEKWENCJE BRAKU UBEZPIECZENIA OC DLA SAMOCHODU

Brak ubezpieczenia OC to nie tylko kłopot w postaci konieczności uiszczenia karnej opłaty nałożonej przez UFG czy kilku tysięcy złotych za stłuczony reflektor lub wgnieciony zderzak w samochodzie. Nawet z pozoru niegroźna kolizja może spowodować, że osoba, która nie ubezpieczyła swojego auta w ramach OC, będzie obciążona przez UFG wysokimi opłatami. Będą one tym wyższe, jeśli w wyniku wypadku doszło do szkód osobowych. Rekordziści, którzy z różnych powodów nie wykupili w porę OC i spowodowali wypadek, muszą zwracać poszkodowanym kwoty przekraczające łącznie milion złotych.


Pomimo wysokich kar za przerwy w ubezpieczeniu pojazdu oraz ryzyka, że odszkodowania wypłacane poszkodowanym będą opiewały na kilkaset tysięcy złotych, wielu kierowców nie wykupuje OC. UFG szacowało, że po polskich drogach jeździć może od 80 do nawet 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. To około 1 proc. wszystkich aut. Tymczasem w 2020 roku UFG wystawiło o 58 proc. więcej wezwań dla kierowców bez ważnej polisy OC niż rok wcześniej. Liczbowo przekładało się to na niemal 200 tysięcy takich wezwań. UFG podaje również, że osoby bez aktualnej polisy OC dla swoich samochodów to najczęściej mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

 
image

Dodał: Mariusz

24.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto