TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 01.02.2024

Upoważnienie do rejestracji pojazdu – jak napisać pełnomocnictwo do rejestracji samochodu lub jego wyrejestrowania?

image

Po zakupie pojazdu masz 30 dni na jego zarejestrowanie w wydziale komunikacji, pod który podlegasz. Obecnie niedotrzymanie tego terminu wiąże się z karą w wysokości nawet do 1000 zł. Co jeśli z pewnych powodów nie jesteś w stanie dopełnić tego obowiązku? W takim przypadku wystarczy, że napiszesz upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego i rejestracji dokona inna osoba. Czy wiąże się to z jakimikolwiek kosztami?


Leżący na biurku dokument upoważnienia

Z tego artykułu dowiesz się:

UPOWAŻNIENIE DO REJESTRACJI SAMOCHODU

UPOWAŻNIENIE DO REJESTRACJI POJAZDU – ILE TO KOSZTUJE? KTO MOŻE BYĆ PEŁNOMOCNIKIEM?

JAK NAPISAĆ UPOWAŻNIENIE DO WYDZIAŁU KOMUNIKACJI?

REJESTRACJA POJAZDU – CO TRZEBA ZABRAĆ PRZY PEŁNOMOCNICTWIE DO REJESTRACJI POJAZDU?

JAK NAPISAĆ PEŁNOMOCNICTWO DO ODBIORU DOWODU REJESTRACYJNEGO?

Jak napisać upoważnienie do wyrejestrowania samochodu i do jego zbycia?

UPOWAŻNIENIE DO REJESTRACJI SAMOCHODU

Prawo nie nakłada na Ciebie obowiązku osobistej rejestracji pojazdu. Może dokonać tego za Ciebie pełnomocnik, o ile tylko napiszesz odpowiednie upoważnienie do wydziału komunikacji. Jeśli samochód jest własnością jednej osoby, zazwyczaj nie ma większych problemów z dopełnieniem tego obowiązku osobiście w czasie 30 dni. Kłopot pojawia się wtedy, gdy auto ma kilku współwłaścicieli, ponieważ wszyscy powinni być obecni przy rejestracji samochodu.


Właśnie w takich przypadkach szczególnie przydaje się pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu - upoważnienie do przerejestrowania auta w wydziale komunikacji. Obowiązków za kilku współwłaścicieli może dopełnić jeden z nich jako ich pełnomocnik. Wystarczy w takiej sytuacji wypełnić upoważnienie. Jak napisać pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu i z jakim kosztem to się wiąże?


UPOWAŻNIENIE DO REJESTRACJI POJAZDU – ILE TO KOSZTUJE? KTO MOŻE BYĆ PEŁNOMOCNIKIEM?

Jeśli pełnomocnictwa do rejestracji samochodu udzielasz najbliższym członkom rodziny – mężowi, żonie, ojcu, matce, córce, synowi, bratu lub siostrze – wówczas upoważnienie nie wiąże się z żadnymi opłatami skarbowymi. Kiedy jednak dotyczy ono innej osoby, to pojawia się już opłata. Ile kosztuje upoważnienie do wydziału komunikacji, które pozwoli osobom trzecim na dopełnienie wszystkich formalności? Sprawdź, ile kosztuje upoważnienie do rejestracji w zależności od rodzaju:


zwykłe pełnomocnictwo – 17 zł,

pełnomocnictwo poświadczone za zgodność z oryginałem – 22 zł.

Wpłaty możesz dokonać na rachunek urzędu. Pamiętaj, że upoważnienie do zarejestrowania samochodu musi mieć formę pisemną. Nie musisz korzystać z konkretnego wzoru, ale najczęściej znajdziesz go na stronie wydziału komunikacji. Najważniejsze, żeby w treści pisma znalazły się wszystkie niezbędne informacje.


JAK NAPISAĆ UPOWAŻNIENIE DO WYDZIAŁU KOMUNIKACJI?

Jak już wiesz, możesz użyć gotowego wzoru, który znajdziesz w internecie albo samodzielnie napisać pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu. Pamiętaj, żeby w jego treści znalazły się następujące informacje:


miejscowość i data,

tytuł pełnomocnictwa,

dane Twoje i osoby upoważnianej – imię i nazwisko, adres, numer PESEL, stopień pokrewieństwa,

informacja, do jakich czynności związanych z pojazdem upoważniasz wskazaną osobę,

wskazanie auta, którego dotyczą czynności,

Twój podpis.

Możesz upoważnić kogoś do:


rejestracji pojazdu,

odbioru stałego dowodu rejestracyjnego,

wymiany dowodu,

wyrejestrowania auta,

innych czynności, które musisz konkretnie wskazać w upoważnieniu.

REJESTRACJA POJAZDU – CO TRZEBA ZABRAĆ PRZY PEŁNOMOCNICTWIE DO REJESTRACJI POJAZDU?

To, jakie dokumenty musisz mieć ze sobą w urzędzie, żeby zarejestrować auto, zależy od tego, czy auto jest nowe oraz czy sprowadziłeś je z zagranicy, czy też kupiłeś w kraju. W przypadku używanego pojazdu zarejestrowanego w Polsce musisz złożyć:


wniosek o rejestrację pojazdu – powinien być dostępny na stronie wydziału komunikacji, ewentualnie możesz skorzystać ze wzoru dostępnego w urzędzie;

dokument potwierdzający nabycie pojazdu – np. umowę kupna-sprzedaży lub fakturę VAT;

dotychczasowe tablice rejestracyjne;

potwierdzenie wszystkich opłat;

kartę pojazdu – o ile była wydana;

dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym.

Podczas pierwszej wizyty pojazd zostanie zarejestrowany czasowo na 30 dni. Najczęściej czasowa rejestracja następuje od razu na miejscu. W ciągu tych 30 dni urzędnik zarejestruje pojazd na stałe – wtedy będziesz mógł odebrać dokumenty.


Nie zapominaj o ubezpieczeniu OC. Możesz korzystać z wykupionej przez sprzedającego ochrony ubezpieczeniowej do końca trwania umowy. Jeśli z pewnych powodów sprzedający nie miał polisy OC, to nie możesz doprowadzić do takiej sytuacji, że auto po dokonanej sprzedaży, będąc Twoją własnością, choćby przez jeden dzień nie będzie ubezpieczone. Ten jeden dzień wystarczy już do tego, żeby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałożył na Ciebie karę za przerwę w ochronie.


JAK NAPISAĆ PEŁNOMOCNICTWO DO ODBIORU DOWODU REJESTRACYJNEGO?

Po dokonaniu rejestracji należy zgłosić się do urzędu po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego. Chcesz, żeby ktoś zrobił to za Ciebie? W tym przypadku potrzebne jest pełnomocnictwo do odbioru dowodu rejestracyjnego. Nie oznacza to jednak, że musisz przygotowywać kolejny dokument. Jak wspomnieliśmy, na upoważnieniu do rejestracji może się również znaleźć upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego. Czyli możesz wszystko to załatwić jednym dokumentem. Kiedy będziesz już wiedzieć, że dowód jest gotowy do odbioru, to wystarczy, że pełnomocnik uda się do urzędu. Status swojego wniosku możesz sprawdzić przez internet. Do odbioru dowodu rejestracyjnego poza pełnomocnictwem upoważniony musi zabrać kilka dokumentów. Należy przedłożyć:


pozwolenie czasowe,

potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC lub opłacenia składki,

dokument tożsamości.

Na tej podstawie dowód rejestracyjny zostanie wydany pełnomocnikowi, który powinien Ci przekazać ten dokument. Jak widzisz, formalności tych możesz dopełnić bez osobistego stawienia się na miejscu w urzędzie.


Jeśli jednak rejestracji pojazdu dokonywałeś na własną rękę, a odbiór dowodu chcesz przekazać innej osobie, konieczne będzie sprawdzenie, jak napisać upoważnienie do odbioru dokumentu.


Możesz napisać je dla członka rodziny, bliskiej osoby, ale i dla profesjonalnego pełnomocnika. Jeśli dowód ma zostać odebrany przez jednego ze współwłaścicieli, konieczne jest również napisanie upoważnienia współwłaściciela pojazdu. Wzór dokumentu do odbioru dowodu rejestracyjnego czy wzór upoważnienia do rejestracji samochodu znajdziesz w internecie. Możesz jednak to zrobić samodzielnie. Upoważnienie odbioru dowodu rejestracyjnego powinno zawierać takie informacje jak:


miejscowość i data sporządzenia dokumentu,

imię i nazwisko oraz numer PESEL osoby upoważniającej do odbioru dowodu,

określenie ewentualnego stopnia pokrewieństwa,

dane upoważnionej osoby,

zakres pełnomocnictwa,

marka, model, numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu.

Na takim pełnomocnictwie musisz się własnoręcznie podpisać.


JAK NAPISAĆ UPOWAŻNIENIE DO WYREJESTROWANIA SAMOCHODU I DO JEGO ZBYCIA?

Pełnomocnictwo do wyrejestrowania samochodu to kolejny rodzaj upoważnienia do wydziału komunikacji. Wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży powinno być dokonane w ciągu 30 dni od chwili jego zbycia. Taki obowiązek spoczywa na barkach poprzedniego właściciela pojazdu. Możesz jednak upoważnić do tego inną osobę, analogicznie jak w przypadku poprzednio opisywanych pełnomocnictw. Sprzedaż samochodu również jest możliwa na podstawie upoważnienia do zbycia pojazdu, jeśli jego właściciel lub właściciele nie mogą osobiście podpisać umowy kupna-sprzedaży.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acrankin

 
image

Dodał: Mariusz

01.02.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto