TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 01.02.2024

Samochód elektryczny a ubezpieczenie OC i AC

image

Przyszłością motoryzacji są samochody hybrydowe i elektryczne. Wciąż pojawiają się kolejne regulacje, które mają na celu zachęcenie Polaków do zakupu auta elektrycznego. Co to za pojazd? Jakie są korzyści korzystania z niego? Czy ubezpieczenie takiego samochodu kosztuje więcej niż w przypadku pojazdu spalinowego? Ile takich aut jeździ po polskich drogach?


Ładowanie elektrycznego samochodu

Z tego artykułu dowiesz się:

Auta elektryczne w Polsce

Samochody z napędem elektrycznym – plusy i minusy

Samochód z napędem elektrycznym – co z ubezpieczeniem?

AUTA ELEKTRYCZNE W POLSCE

Jeden z planów polskiego rządu zakładał, że do 2025 roku w naszym kraju zarejestrowanych będzie milion samochodów elektrycznych. Nowe założenie przewiduje, że do 2030 roku po Polsce będzie jeździć 600 tys. samochodów o napędzie elektrycznym. Aktualny stan nie napawa optymizmem. Auta elektryczne w Polsce to wciąż rzadkość. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych z końca kwietnia 2020 roku w Polsce zarejestrowanych jest 10 700 takich samochodów. Możemy się spodziewać, że liczba aut elektrycznych będzie rosła, ale trudno ocenić w jakim tempie.


Czym charakteryzują się samochody elektryczne? Otóż nie są one wyposażone w silnik spalinowy, lecz w jeden lub kilka silników elektrycznych. Być może zaskoczy cię informacja, że właśnie z takiego napędu pierwotnie korzystały pojazdy, które przewoziły ludzi. Pierwszy samochód elektryczny powstał między 1832 a 1839 rokiem. 29 kwietnia 1899 roku pojazd z takim napędem przekroczył prędkość 100 km/h. Później nadszedł jednak czas rozwoju silników spalinowych. Obecnie konieczność zwiększenia popularności pojazdów elektrycznych wynika z wielu względów, ale najistotniejszym argumentem jest dbałość o czystość powietrza.


30 proc. całkowitej emisji CO2 w UE pochodzi z sektora transportu, z czego 72 proc. z transportu drogowego. Ważnym zadaniem Unii Europejskiej jest ograniczanie emisji z transportu o 60 proc. w stosunku do danych z 1990 roku. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego mają być samochody z silnikiem elektrycznym, które w 2017 roku stanowiły 1,5 proc. nowo zarejestrowanych pojazdów. Czy to już ten moment, w którym i ty powinieneś się zainteresować takim autem?


SAMOCHODY Z NAPĘDEM ELEKTRYCZNYM – PLUSY I MINUSY

Sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie, ale powoli. Co zatem powinieneś zrobić? Kupować już teraz czy czekać? Przede wszystkim warto być świadomy plusów i minusów tego rozwiązania. Największe plusy aut elektrycznych to:


Są bardziej ekologiczne – nie tylko pod względem emisji spalin, ale również procesu produkcji i trwałego składowania.

Są bezpieczniejsze – nie ma paliwa, więc nie ma też ryzyka wybuchu.

Nie wymagają wymiany filtrów i oleju.

Ich silniki pracują ciszej.

Są tanie w eksploatacji – auta elektryczne mają coraz większy zasięg na jednym ładowaniu, a jeśli dodatkowo posiadasz alternatywne źródło energii, takie jak panele słoneczne, to koszty te mogą być już bardzo niskie.

Samochody elektryczne nie są również pozbawione minusów:


Wysoki koszt zakupu – nawet małe samochody elektryczne wiążą się z dużym wydatkiem. Nie każdy może sobie pozwolić na zapłacenie 100 tys. złych na auto. Wybrane modele możesz kupić poniżej tej kwoty, ale większość kosztuje więcej, nawet powyżej 200 tys.

Dodatkowe wydatki – możesz korzystać ze stacji ładowania w mieście, ale wygodniej ładować samochód w domu. Żeby odbywało się to szybko, potrzebujesz specjalnej stacji, której zakup oznacza kolejny wydatek.

Nie są to długodystansowce – na pełnej baterii możesz obecnie przejechać od 100 do 200 km, w zależności od modelu auta, ale może to być również mniej. Liczba stacji ładowania pojazdów elektrycznych rośnie, ale wciąż jest ich dosyć mało. Poza tym – ładowanie akumulatora trwa zdecydowanie dłużej niż uzupełnienie paliwa. W zależności od sposobu ładowania czas ten może wynosić nawet  kilka godzin.

Problemy z serwisem – w dalszym ciągu możesz mieć problem ze znalezieniem warsztatu mechanicznego, który naprawi ewentualne usterki w pojeździe elektrycznym. Najczęściej pozostanie ci skorzystanie z ASO.

SAMOCHÓD Z NAPĘDEM ELEKTRYCZNYM – CO Z UBEZPIECZENIEM?

Zakup auta elektrycznego wiąże się z koniecznością zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Identycznie jak w przypadku pojazdów spalinowych, umowę musisz zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Czy jednak ubezpieczenie OC auta elektrycznego będzie się wiązało z wyższym wydatkiem niż samochodu spalinowego? Towarzystwo ubezpieczeniowe musi uwzględnić w kalkulacji m.in. to, że koszty naprawy samochodu elektrycznego są wyższe niż auta spalinowego. Czynnikiem, który wpłynie na wysokość składki jest również wartość pojazdu. Na pewno nie jest tak, że każde auto elektryczne będzie oznaczało wyższy koszt ubezpieczenia niż w przypadku samochodu spalinowego. Analogicznie wygląda to w przypadku ubezpieczenia AC. I tutaj ubezpieczyciel musi uwzględnić wyższy koszt części do pojazdu i napraw.


Nie bądź zaskoczonym, jeśli szukając modelu pojazdu w kalkulatorze ubezpieczeń, nie znajdziesz swojego auta elektrycznego. Może go tam nie być, ale to nie oznacza, że nie możesz go ubezpieczyć. Jeśli nazwa pojazdu nie będzie widoczna, to skontaktuj się z nami – pomożemy ci wyliczyć koszt ochrony. Pamiętaj jednak, że na wysokość składki wpływa wiele czynników. Należą do nich:


Wiek – młodzi kierowcy, z reguły do 26 lat, muszą się liczyć z wyższym kosztem ubezpieczenia. Wynika to z danych policji, które pokazują, że prowadzący pojazdy mający od 18 do 24 lat są najczęstszymi sprawcami wypadków i kolizji. Natomiast najmniej takich zdarzeń powodują seniorzy.

Historia przebiegu ubezpieczenia – jeśli z twojego OC likwidowane były szkody, to wpłynie to na wyższą składkę na ubezpieczenie. W przypadku gdy jeździsz bezszkodowo, koszt ten będzie malał wraz z kolejnymi latami korzystania z ochrony ubezpieczeniowej.

Czas posiadania prawa jazdy – jeśli dopiero co zdałeś egzamin na prawo jazdy, to wpłynie to na wyższy koszt ubezpieczenia pojazdu. Najczęściej zwyżka za staż obowiązuje przez kilka lat od momentu zdobycia uprawnień.

Stan cywilny – na niższą cenę za OC mogą liczyć posiadacze pojazdów, którzy założyli rodzinę i najczęściej podróżują z dziećmi. Statystycznie powodują oni mniej szkód niż single.  

Miejsce użytkowania pojazdu – mniej za OC zapłacą ci posiadacze aut, którzy korzystają z nich głównie w małej miejscowości. Z wyższym kosztem należy się liczyć w przypadku użytkowania samochodu głównie w zatłoczonym mieście.

Nie są to wszystkie kryteria, jakie ubezpieczyciel bierze pod uwagę, ubezpieczając pojazdy. Koszt OC dla samochodu elektrycznego nie będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku auta spalinowego o podobnych parametrach. Szczegółów dowiesz się jednak, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acrankin

 
image

Dodał: Mariusz

01.02.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto