TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 01.02.2024

Kradzież samochodu – co zrobić, jak się zabezpieczyć?

image

Kradzież samochodu to przykre i stresujące zdarzenie, które może przydarzyć się każdemu, nawet najbardziej zapobiegliwemu właścicielowi auta. Statystyki przestępczości samochodowej udostępniane przez policję nie są optymistyczne, zwłaszcza dla mieszkańców Warszawy - co trzeci kradziony pojazd w Polsce ginie w stolicy. Jakie sztuczki stosują złodzieje samochodów? Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą i włamaniem?Z tego artykułu dowiesz się:

Kradzieże samochodów - statystyki

Kradzieże samochodów - co najbardziej interesuje złodziei?

Jak działają złodzieje samochodów?

Jakie systemy antykradzieżowe mogą zmniejszyć ryzyko utraty samochodu?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Jak postępować, gdy dojdzie do kradzieży samochodu?

KRADZIEŻE SAMOCHODÓW - STATYSTYKI

Jak przedstawiają się statystyki kradzieży aut w Polsce? Zgodnie z danymi udostępnionymi przez policję, w 2019 roku co miesiąc dochodziło do kradzieży ponad 700 samochodów na terenie naszego kraju. Pod koniec 2019 roku zarejestrowanych w Polsce było ponad 18,5 mln pojazdów osobowych, a skradzione samochody stanowiły 0,03% tej liczby. Najwięcej kradzieży samochodów dokonuje się w województwie mazowieckim oraz śląskim, natomiast najbezpieczniej pod tym względem jest w województwie podkarpackim. Najczęściej kradzione są samochody osobowe, na drugim miejscu ciężarówki i ciągniki siodłowe, a na trzecim - auta dostawcze oraz furgony. Niestety, odsetek wykrywalności co roku wynosi około 20%. Dlaczego skuteczność jest tak niska? Ponieważ w większości przypadków auta kradnie się na części i są one niemal natychmiast rozbierane. Wielu kierowców zastanawia się, jakie modele cieszą się największym zainteresowaniem ze strony gangów zajmujących się kradzieżą samochodów.


KRADZIEŻE SAMOCHODÓW - CO NAJBARDZIEJ INTERESUJE ZŁODZIEI?

Jeśli chodzi o kradzieże samochodów w Polsce, pierwsze miejsce w rankingu zajmują japońskie modele, to właśnie ich posiadacze są najbardziej narażeni na utratę. Łupem przestępców padają też auta niemieckiej produkcji. Do chętnie kradzionych pojazdów należą również modele francuskich marek motoryzacyjnych. Stołeczni złodzieje aut, podobnie jak przestępcy w całej Polsce, najczęściej przywłaszczają sobie pojazdy japońskich i niemieckich producentów. Średnia wieku kradzionych samochodów w Polsce to 7 lat. Natomiast w Warszawie często kradzione są znacznie nowsze pojazdy (1-2-letnie), wynika to zapewne z większej zamożności mieszkańców stolicy. Jakie metody stosują współcześnie złodzieje samochodów?


JAK DZIAŁAJĄ ZŁODZIEJE SAMOCHODÓW?

Auta najczęściej znikają z ulic i niestrzeżonych parkingów. Nie oznacza to jednak, że pozostawione w garażu, na stacji benzynowej czy przed blokiem mieszkalnym jest bezpieczne. Coraz więcej złodziei stawia na bezinwazyjną kradzież auta - przestępcy stosują nowoczesne rozwiązania, dzięki którym są w stanie przechwycić częstotliwości radiowe kluczyka i odbiornika zamontowanego w pojeździe (dotyczy to aut wyposażonych w technologię keyless, czyli system bezkluczykowy). To tzw. metoda na walizkę, z której korzystają głównie zorganizowane grupy przestępcze (urządzenie transmitujące sygnał przypomina kształtem zwykłą walizkę, stąd nazwa metody). Zaawansowana technologia pozwala im zdobyć auto w ciągu kilkudziesięciu sekund. To szczególnie popularny sposób kradzieży samochodów z wyższej półki (luksusowych). Wciąż dosyć często zdarza się, że złodzieje samochodów obserwują kierowców i wykorzystują ich nieuwagę - np. gdy właściciel zostawi kluczyki w stacyjce i wyjdzie na moment do domu, przestępcy wykorzystują okazję, odjeżdżając cudzym samochodem.


JAKIE SYSTEMY ANTYKRADZIEŻOWE MOGĄ ZMNIEJSZYĆ RYZYKO UTRATY SAMOCHODU?

Nie istnieją urządzenia, które gwarantują 100% ochronę pojazdu, ale warto zrobić wszystko, aby utrudnić ewentualne próby podjęte przez złodziei aut. Popularnymi rozwiązaniami stosowanymi do ochrony przed kradzieżą samochodu są:


autoalarm – reaguje akustycznie i wizualnie, gdy ktoś próbuje dokonać włamania do pojazdu. Urządzenia w wersji podstawowej są zasilane z akumulatora samochodowego, droższe, bardziej zaawansowane technologicznie modele są autonomiczne pod względem zasilania (posiadają baterię niklowo-kadmową). Tak więc nawet jeśli zasilanie zostanie odcięte przez przestępcę, autoalarm wciąż będzie działał. Chcąc zaskoczyć złodzieja, warto kupić autoalarm niefabryczny,


lokalizator GPS - umożliwia śledzenie trasy, jaką pokonuje samochód w czasie rzeczywistym, a wszystko to dzięki specjalnemu nadajnikowi zamontowanemu w aucie. W ten sposób można szybko i skutecznie namierzyć złodzieja samochodu. Co więcej, nowoczesne urządzenia GPS mogą nawet zatrzymać auto zdalnie (jeszcze bardziej zaawansowaną alternatywą jest radiowe namierzanie auta),


blokada skrzyni biegów –  to tzw. mechaniczne zabezpieczenie antykradzieżowe, które może wspierać autoalarm. Wyróżnia się bolcową i bezbolcową blokadę skrzyni biegów. Blokada może być montowana w samochodach z automatyczną lub manualną skrzynią biegów.


UBEZPIECZENIE SAMOCHODU OD KRADZIEŻY

Każdy właściciel pojazdu, który może być atrakcyjnym łupem dla przestępców trudniących się kradzieżą samochodów, powinien, poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, wykupić również Autocasco. AC to dobrowolna polisa, która obejmuje auto i jego wyposażenie, zapewnia ochronę nie tylko przed kradzieżą, lecz także uszkodzeniem i zniszczeniem, spowodowanym np. przez grad, silny wiatr, powódź, pożar. Warto sprawdzić zakres terytorialny ochrony, szczególnie jeśli często wyjeżdżamy poza Polskę. Szczegóły odnośnie zakresu ochrony znajdują się zawsze w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W razie utraty pojazdu uzyskane odszkodowanie zrekompensuje nam poniesioną szkodę i pozwoli na zakup nowego samochodu. Jak wybrać korzystną ofertę AC? Wystarczy porównać pakiety co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych, zanim zawrzemy umowę z konkretną firmą.


JAK POSTĘPOWAĆ, GDY DOJDZIE DO KRADZIEŻY SAMOCHODU?

Co w sytuacji, gdy mimo zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa dojdzie do kradzieży auta? Jak zachować się w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności należy poinformować policję oraz zakład ubezpieczeń. Na zgłoszenie tzw. szkody kradzieżowej mamy zwykle do 1-3 dni od daty jej wystąpienia, dlatego nie warto z tym zwlekać. Właściciel pojazdu musi również wyrejestrować auto we właściwym wydziale komunikacji (wiele poszkodowanych osób o tym zapomina). Co dalej? Po zgłoszeniu kradzieży samochodu towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi dochodzenie we współpracy z policją. Chcąc  otrzymać odszkodowanie z tytułu polisy Autocasco, należy przekazać ubezpieczycielowi dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, wszystkie kluczyki i sterowniki od zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania (zgodnie z OWU).


Podsumowując, złodzieje aut stosują różne, coraz bardziej zaawansowane metody kradzieży. Obowiązkiem właściciela pojazdu jest wyposażenie go w odpowiednie zabezpieczenia, jednak zdarza się, że systemy zawodzą. Warto więc pomyśleć o dodatkowej ochronie. Ubezpieczenie AC to produkt, który zapewnia właścicielowi pojazdu ochronę na wypadek kradzieży samochodu.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acrankin

 
image

Dodał: Mariusz

01.02.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto