TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 30.01.2024

Przewożenie dzieci w samochodzie – jakie przepisy obowiązują?

image

Podróżowanie z dziećmi to niemal wyzwanie – musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, ale także zająć je czymś, by się nie nudziły. Zanim zaczniemy podróż, powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi przepisami, które mówią nam, jak podróżować z niemowlakiem bądź dzieckiem. Jakie są podstawowe zasady przewożenia dzieci w samochodzie? Kiedy należy korzystać z fotelika, a kiedy z podstawki?


małe dziecko w aucie

Z tego artykułu dowiesz się:

Podstawowe zasady przewożenia dzieci w samochodzie

Prawidłowe przewożenie niemowlaka w samochodzie

Jak prawidłowo dobrać i zamontować fotelik samochodowy?

Podstawka dla dziecka – w jakim wieku?

PODSTAWOWE ZASADY PRZEWOŻENIA DZIECI W SAMOCHODZIE

Każdy rodzic, przewożąc dziecko w samochodzie, powinien zadbać o jego bezpieczeństwo. W tym celu należy zapoznać się ze wszystkimi przepisami i zasadami dotyczącymi przewożenia dzieci w samochodzie. Mówią nam one, że:


Dzieci do 3 lat bezwzględnie muszą jeździć w foteliku. 

Dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą również korzystać z fotelika aż do momentu, w którym osiągną pełnoletność. Wyjątkiem jest jazda taksówką bądź środkiem komunikacji zbiorowej, a także sytuacja, gdy małoletni nie mieści się już w foteliku i waży powyżej 36 kg. Co ważne, dziecko w foteliku musi być dodatkowo przypięte pasami bezpieczeństwa. Wysokość pasa należy ustawić tak, by przechodził przez bark, a nie szyję.

W przypadku trójki dzieci, jeśli na tylnym siedzeniu nie mieści się trzeci fotelik, jedno dziecko w wieku co najmniej 3 lat może siedzieć na środku i być przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa. 

Przeciwwskazania zdrowotne określone przez lekarza zwalniają dziecko z obowiązku jeżdżenia w foteliku. Konieczne jest jednak uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego tę informację – przyda się np. w przypadku kontroli drogowej.

Przepisy dopuszczają przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce, jeśli ich waga przekracza 25 kg, ale nie przekracza 36 kg. Nie jest to jednak bezpieczne rozwiązanie.

Bez względu na wiek, dziecko najbezpieczniej przewozić na tylnej kanapie. Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu powinno być ostatecznością. W takiej sytuacji należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera.


PRAWIDŁOWE PRZEWOŻENIE NIEMOWLAKA W SAMOCHODZIE

Prawidłowe przewożenie niemowlaka niewiele różni się od przewozu dzieci. Wymaga jednak specjalnego fotelika. Foteliki dzielimy ze względu na wagę dziecka. Dla noworodków i niemowląt przeznaczone są te z najniższą możliwą wagą, czyli 0-13. Mają funkcję tzw. nosidełek. Co to oznacza w praktyce? Jednym zgrabnym ruchem możemy wyciągać je z samochodu, przenieść i przykładowo zamocować do ramy wózka.


Bardzo ważne jest, że foteliki dla najmłodszych montuje się tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób ryzyko doznania jakiegokolwiek urazu przez dziecko jest zminimalizowane. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, dobrze by było, gdyby niemowlę nie siedziało na tylnej kanapie same, tylko z rodzicem. Siedząc z przodu, w razie np. zachłyśnięcia się, nie będziemy w stanie tego zobaczyć – maluch będzie siedział tyłem do nas. W przypadku starszych dzieci sytuacja jest nieco łatwiejsza, choć również należy zachować czujność.


JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ I ZAMONTOWAĆ FOTELIK SAMOCHODOWY?

Tylko wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo. Czym powinniśmy się kierować? Jak już wyżej wspomnieliśmy, foteliki dzielimy ze względu na wagę dziecka. Wyróżniamy więc 5 grup.


Grupa 0 dla dzieci o wadze do 10 kg oraz w wieku od urodzenia do 6-9 miesięcy. Foteliki montowane są tyłem, zabezpieczają kręgosłup dziecka. Można je wyjmować i nosić. Ważne, by dziecko nie siedziało na tylnej kanapie samo, zważywszy na to, że musi być tyłem. Należy zachować wszelką ostrożność. Przewożenie dzieci w samochodzie powinno być możliwie jak najbezpieczniejsze.


Grupa 0+ dla dzieci o wadze do 13 kg oraz w wieku od urodzenia do 12-15 miesięcy. Montowane są tyłem w celu zabezpieczenia kręgosłupa dziecka. Chroni to przed poważnymi urazami. Foteliki te najczęściej są wyposażone w specjalną wkładkę, poduszkę lub wałeczek, które zmniejszają powierzchnię fotelika. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo, ale i wygodę.


Grupa I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg oraz w wieku od 9 miesięcy do 4 lat. Foteliki z tej grupy mogą być montowane pasami samochodowymi lub za pomocą systemu Isofix. Wybierając sposób montażu Isofix, należy jednak upewnić się, czy samochód posiada pożądane złącza. Foteliki z tej kategorii są montowane zarówno przodem, jak i tyłem. Wyposażone w regulację zagłówka i oparcia. Jazda w foteliku wówczas jest bezpieczna i komfortowa.


Grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg oraz w wieku od 4 do 6 lat. Foteliki te stanowią przedostatnią kategorię wagową. Dzieci w tych fotelikach przypięte są za pomocą pasów samochodowych. Aby przewożenie dzieci w samochodzie było komfortowe, wyposażone są nierzadko w wygodne podłokietniki, wyprofilowane oparcie czy możliwość regulacji zagłówka.


Grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg oraz w wieku od 6 do 11 lat. To już ostatnia grupa fotelików. Posiadają zarówno podwyższenia, jak i wysokie oparcia. Mają klasyczną formę, są znacznie większe niż poprzednie i bardziej wytrzymałe. Zapewniają bezpieczeństwo i wygodę maluchowi.


Poza wyborem odpowiedniego fotelika samochodowego, duże znaczenie ma również jego montaż. Najbezpieczniejszym miejscem, w którym możemy umieścić fotelik, jest środkowy fotel na tylnej kanapie. W wielu autach, niestety, ze względu na ich konstrukcje nie ma możliwości zamontowania fotelika pośrodku – brakuje złącza Isofix bądź auto nie jest wyposażone w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. W takiej sytuacji powinniśmy wybrać miejsce za siedzeniem pasażera, jeśli dziecko podróżuje samo z osobą kierującą. Jeśli jednak w aucie poza dzieckiem i kierowcą znajduje się jeszcze jedna osoba dorosła, wówczas dziecko może siedzieć za kierowcą. Najlepiej byłoby, gdyby jedna z osób usiadła z tyłu razem z dzieckiem. W razie jakiegokolwiek problemu będzie mogła szybko zareagować. Jeśli chodzi o rodzaje montażu fotelika, wyróżniamy 3 podstawowe. A mianowicie:


montaż fotelika samochodowego za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa,

montaż fotelika samochodowego z systemem Isofix,

montaż fotelika samochodowego za pomocą bazy.

PODSTAWKA DLA DZIECKA – W JAKIM WIEKU?

Podstawka dla dziecka do samochodu według przepisów może zastępować fotelik, jeśli waga dziecka przekracza 25 kg, ale nie jest większa niż 36 kg. Warto mieć na uwadze, że nie jest to wcale bezpieczne rozwiązanie. Podstawka nie posiada ani zagłówka, ani podłokietników. Chroni tylko i wyłącznie brzuch dziecka. Jedynym plusem tego rozwiązanie jest fakt, że w ten sposób możemy uniknąć mandatu. Podstawka nie zapewni jednak bezpieczeństwa dziecku, a już z pewnością nie takiego, jakie zapewnia mu fotelik.


Ponadto, siedzisko samochodowe dla dzieci bez prowadnicy uniemożliwia poprawne prowadzenie pasa w części barkowej. W dobrym foteliku to możliwe. Pas, który przechodzi przez szyję nie zapewnia dziecku bezpieczeństwa, a jedynie uciska.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

30.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto