TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 30.01.2024

Samochód służbowy – obowiązki i korzyści związane z użytkowaniem firmowego auta

image

Wśród wielu benefitów, jakie oferują pracodawcy, jest często samochód służbowy. Możliwość swobodnego korzystania z firmowego auta wydaje się mieć same korzyści. Jednak nie można zapominać, że pracownik ma też obowiązki, wynikające z użytkowania samochodu.


kobieta za kierownicą

Z tego artykułu dowiesz się:

Samochód służbowy do celów prywatnych — zasady korzystania

Samochód służbowy — korzyści z użytkowania auta firmowego

Samochód służbowy — obowiązki pracownika

Służbowe auto a zniżki OC

SAMOCHÓD SŁUŻBOWY DO CELÓW PRYWATNYCH — ZASADY KORZYSTANIA

Na początku warto wyjaśnić, czym jest samochód służbowy. Jak sama nazwa wskazuje, to pojazd należący do firmy i powinien być wykorzystywany do wykonywania czynności służbowych. Najczęściej z floty firmowej korzystają przedstawiciele handlowi oraz managerowie wyższego szczebla. Aczkolwiek coraz częściej przedsiębiorstwa wyrażają zgodę na wykorzystywanie samochodu służbowego w życiu prywatnym pracownika. Nieodpłatne używanie auta firmowego jest z reguły traktowane jako bonus do umowy.


Należy zdawać sobie sprawę, że korzystanie z pojazdu służbowego do celów prywatnych zalicza się do świadczeń nieodpłatnych, a ich wartość stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia, czyli ryczałtu przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystania samochodu służbowego dla celów prywatnych, wynosi:


250 zł — dla samochodów o pojemności silnika do 1 600 cm3;

400 zł — dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1 600 cm3.

Ryczałt dzieli się na ilość dni, w jakich auto było wykorzystywane przez pracownika po godzinach.


W ramach wartości nieodpłatnego świadczenia firma pokrywa koszty: ubezpieczenia, zakupu i wymiany opon; materiałów eksploatacyjnych, bieżących napraw, przeglądów okresowych, wymiany oleju i innych płynów oraz zużywających się części. Natomiast paliwo wykorzystywane do jazdy prywatnej leży już w gestii pracownika.


W każdej firmie zezwalającej na korzystanie z auta służbowego w życiu prywatnym istnieje regulamin, dokładnie określający zasady użytkowania pojazdu. W nim powinny być umieszczone wszystkie obowiązki, jakie powinien spełnić pracownik, aby móc korzystać z samochodu.


Warto zwrócić uwagę na informacje o polisie OC AC. Zdarza się, że pracodawcy za spowodowanie kolizji żądają wypłaty odszkodowania od pracownika. Nierzadko też w umowie ubezpieczenia jest uwzględniony tzw. wkład własny, który musi pokryć użytkownik pojazdu. W takich sytuacjach stłuczka samochodem służbowym może stanowić nie lada wyzwanie finansowe dla kierowcy. Warto wiedzieć, że Kodeks pracy ogranicza odpowiedzialność pracownika za szkody wyrządzone w służbowym aucie. Obecnie jego wysokość kształtuje się na poziomie trzykrotności wynagrodzenia za pracę, jeśli pracownik kierujący pojazdem doprowadził do zdarzenia nieumyślnie.


SAMOCHÓD SŁUŻBOWY — KORZYŚCI Z UŻYTKOWANIA AUTA FIRMOWEGO

Zdecydowana większość pracowników posiadających samochód służbowy mówi, że jest to konieczne narzędzie pracy. Przedstawiciele handlowi czy kierownicy regionalni praktycznie kilka razy w tygodniu są w podróży służbowej. Nierzadko muszą zawieźć w dane miejsce materiały reklamowe lub dokumenty firmy. Bez samochodu byłoby to o wiele trudniejsze, a z pewnością zajęłoby o wiele więcej czasu.


Gdy firma wyraża zgodę na użytkowanie samochodu poza godzinami pracy, daje to pracownikowi wiele korzyści. Przede wszystkim może autem dojeżdżać do pracy i nim wracać, po drodze zrobić zakupy i odebrać dziecko ze szkoły. W dużych firmach są zatrudnione osoby, których zadaniem jest dbanie o flotę. Przypominają o przeglądach technicznych, wymianie opon, załatwiają wszelkie naprawy oraz dbają o ciągłość polis OC. Często też owi koordynatorzy wyręczają pracowników podczas wizyt w warsztatach.


Zdarza się, że firmy udzielają zgody na użytkowanie auta służbowego podczas urlopu w kraju, a nawet za granicą. Wtedy w zależności od regulaminu przedsiębiorstwa, musimy zadbać o paliwo i odpowiednie, dodatkowe ubezpieczenia podróżne.


SAMOCHÓD SŁUŻBOWY — OBOWIĄZKI PRACOWNIKA

Gdy pracodawca powierza pracownikowi mienie, ma on obowiązek o nie dbać. Każde przedsiębiorstwo posiadające swoją flotę powinno mieć regulamin i procedury, które określają szczegółowo zasady korzystania z samochodów służbowych przez pracowników.


Najczęściej do obowiązków użytkowników należy:


mycie oraz czyszczenie wnętrza samochodu;

dbanie o poziom płynów, umożliwiający prawidłową jazdę, np. płyn do spryskiwaczy;

natychmiastowe zgłaszanie nieprawidłowości w działaniu samochodu;

parkowanie na parkingach strzeżonych lub w garażu;

bezpieczna i ekonomiczna jazda;

oddawanie auta na okresowe przeglądy (jeśli nie ma w firmie koordynatora, zdarza się, że pracownika sam musi o tym pamiętać);

rozliczanie się z przejechanych kilometrów. Obecnie wiele firm wyposaża flotę pojazdów w system monitoringu GPS, za pomocą którego kontroluje wydatki, pobierając dane z kart paliwowych.

W przypadku, gdy auto służbowe może być wykorzystywane do celów prywatnych, zdarza się, że pracodawca żąda od pracownika partycypowania w kosztach ubezpieczenie AC.


SŁUŻBOWE AUTO A ZNIŻKI OC

Nie da się zaprzeczyć, że auto służbowe to wielka wygoda. Szczególnie jeśli pracownik nie posiada własnego samochodu, a z firmowego może korzystać w życiu prywatnym. Niestety jest też minus całej sytuacji. Jak wiadomo, obowiązkowe ubezpieczenie OC wykupuje właściciel auta — w tym przypadku firma. W takim wypadku, gdy nie posiadamy własnego samochodu, tylko korzystamy ze służbowego — nie budujemy pozytywnej historii ubezpieczeniowej. Co za tym idzie, ubezpieczając własny pojazd, nie dostaniemy zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy. Jednym wyjściem jest podanie danych kierowcy w umowie OC auta firmowego. Wtedy, jeśli z poszczególnych polis nie było wypłacone odszkodowanie, jest szansa na uzyskanie zniżek przy zawieraniu polisy na samochód prywatny. Niestety nie jest to częsta procedura wśród pracodawców, ponieważ w takim przypadku tylko osoba wymieniona w umowie może kierować ubezpieczonym pojazdem.


Warto wiedzieć, że dane kierowcy, który spowodował wypadek lub kolizję autem służbowym, są zarejestrowane w Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym. Więc jeśli mamy na koncie stłuczkę, z pewnością towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę taką informację.


Samochód służbowy daje bardzo wiele korzyści pracownikowi. Nie tylko ułatwia wypełnianie codziennych obowiązków służbowych, lecz także pomaga w codziennym życiu. Niemniej jednak warto pamiętać o obowiązkach wiążących się z jego użytkowaniem. Pracownik ma obowiązek oddać powierzone mu mienie w takim stanie, w jakim je dostał. Zatem za zniszczenia tapicerki albo rysy na karoserii trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Także należy się liczyć z konsekwencjami w przypadku spowodowania kolizji drogowej. Firma może zażądać od sprawcy odszkodowania za straty. Dlatego, zanim z radością weźmiemy kluczyki od auta, warto dokładnie przeanalizować firmowy regulamin użytkowania pojazdów.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

30.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto