TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 29.01.2024

Rejestracja samochodu z zagranicy – formalności krok po kroku

image

Zakup samochodu z zagranicy wiąże się nie tylko z kosztami, które wynikają z samego kupna pojazdu. Pod uwagę należy wziąć także wydatki na ubezpieczenie, rejestrację samochodu oraz podatek akcyzowy. Z artykułu dowiesz się, jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy, jakie dokumenty są potrzebne oraz jaki będzie koszt rejestracji.


ruch uliczny

Z tego artykułu dowiesz się:

DOKUMENTY POTRZEBNE DO REJESTRACJI AUT Z ZAGRANICY

ILE KOSZTUJE REJESTRACJA SAMOCHODU?

ILE WYNOSI PODATEK AKCYZOWY W 2023 ROKU?

JAK WYGLĄDA REJESTRACJA SAMOCHODU Z ZAGRANICY?

JAK DŁUGO TRZEBA CZEKAĆ NA DOWÓD REJESTRACYJNY?

KIEDY MOŻEMY SPOTKAĆ SIĘ Z ODMOWĄ REJESTRACJI SAMOCHODU?

DOKUMENTY POTRZEBNE DO REJESTRACJI AUT Z ZAGRANICY

Decydując się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby właściciel przekazał wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji auta w Polsce. Mowa o:


podpisanej umowie sprzedaży,

aktualnym dowodzie rejestracyjnym z ważnym badaniem technicznym.

Dobrą praktyką jest także przekazanie książki serwisowej.


Rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy dokonuje się w odpowiednim urzędzie. W zależności od miejsca zamieszkania nowego właściciela pojazdu może to być urząd starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy. Do rejestracji pojazdu z zagranicy w 2022 i jednocześnie w 2023 roku potrzebne są odpowiednie załączniki. Do wniosku dołącz takie dokumenty jak:


wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,

stary dowód rejestracyjny pojazdu,

dotychczasowe tablice rejestracyjne,

potwierdzenie nabycia samochodu (faktura bądź umowa sprzedaży),

potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych,

zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,

dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia OC,

potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego,

potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany.

Wszystkie dokumenty, które nie zostały sporządzone w języku polskim, powinien przetłumaczyć tłumacz przysięgły. Nie dotyczy to dowodu rejestracyjnego wydanego w jednym z państw Unii Europejskiej. Brak któregokolwiek z tych dokumentów uniemożliwia zarejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy.


W przypadku pochodzenia auta z innego kraju niż członkowie UE trzeba będzie dostarczyć inne dokumenty. Rejestracja pojazdów z zagranicy sprowadzonych spoza terytorium UE, z państwa niebędącego krajem członkowskim Wspólnoty, pociągnie za sobą konieczność dostarczenia dowodu odprawy celnej przywozowej.


Jeśli pojazd sprowadzany jest bez tablic, nie oznacza to, że nie będziesz mieć szansy na jego rejestrację w kraju. Tablice nie są niezbędne do rejestracji. Jeśli ich nie masz, wystarczy złożyć oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Odpowiedni wzór dokumentu znajdziesz na stronach wydziałów komunikacji.


ILE KOSZTUJE REJESTRACJA SAMOCHODU?

Na koszty rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy składają się:


opłata ewidencyjna - po 0,5 zł np. za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych itp.,

wydanie dowodu rejestracyjnego - 54 zł,

opłata za samochodowe tablice rejestracyjne - 80 zł,

opłata za tymczasowy dowód rejestracyjny - 13,50 zł,

znaki legalizacyjne na tablice - 12,50 zł.

Jeżeli właściciel pojazdu zdecyduje się na indywidualne tablice rejestracyjne, musi liczyć się z dodatkowym kosztem 1000 zł. Można je zamówić podczas rejestracji samochodu, ale także np. po zmianie adresu wiążącego się z przeprowadzką do innego powiatu. Dlatego w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy musisz liczyć się z kosztem 161,50 zł w przypadku "zwykłych" tablic, a nawet 1161,50 zł w przypadku pojazdu z zagranicy, który ma mieć indywidualnie wybrane tablice.


ILE WYNOSI PODATEK AKCYZOWY W 2023 ROKU?

Przed zarejestrowaniem samochodu z zagranicy należy również zapłacić podatek akcyzowy, którego wysokość zależy od wartości samochodu i pojemności silnika.


18,6% wartości samochodu w przypadku auta osobowego o pojemności silnika większej niż 2000 cm3,

3,1% wartości w przypadku pozostałych.

Niższe stawki zapłacą właściciele miękkich hybryd - odpowiednio 9,3% za samochody o pojemności silnika większej niż 2000 cm3, i 1,55% o pojemności mniejszej niż 2000 cm3. Akcyzy nie zapłacą z kolei właściciele pojazdów z silnikiem elektrycznym typu REX i właściciele hybryd typu plug-in.


Zapłaty podatku akcyzowego należy dokonać w ciągu 30 dni od dnia zakupu pojazdu, zaś po jej opłaceniu w ciągu 14 dni należy złożyć odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego. Taki dokument zawiera następujące informacje:


miejsce składania deklaracji,

dane podatnika,

dane identyfikacyjne pojazdu,

kwotę i stawkę podatku akcyzowego.

Cały ten proces nie jest skomplikowany, musimy jedynie pamiętać o dołączeniu stosownych dokumentów.


JAK WYGLĄDA REJESTRACJA SAMOCHODU Z ZAGRANICY?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badania technicznego. Jeżeli pojazd ma aktualne, niezbędne będzie wykonanie jedynie badań uzupełniających, potrzebnych, aby móc dokonać rejestracji pojazdu. Po wykonaniu przeglądu, zgromadzeniu dokumentów potrzebnych do rejestracji auta i uregulowaniu opłat należy złożyć wniosek o rejestrację do wydziału komunikacji. Taki wniosek zawiera informacje na temat:


danych właściciela pojazdu,

rodzaju i przeznaczenia pojazdu,

marki, typu i modelu pojazdu,

roku produkcji pojazdu,

numeru identyfikacyjnego VIN,

dotychczasowego numeru rejestracyjnego,

daty nabycia i sprowadzenia pojazdu.

Do wniosku należy dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty, które zostały wyżej wymienione. Aby zarejestrować pojazd, należy mieć również wykupione ubezpieczenie OC. Może być to krótkoterminowe OC, wykupywane na granicy przy sprowadzaniu auta, jeśli pojazd miał tablice rejestracyjne. Liczy się przy tym data sprowadzenia auta z zagranicy. Natomiast samochody sprowadzane bez tablic nie są dopuszczone do poruszania się po polskich drogach i nie można wykupić dla nich OC. Muszą być przywiezione na lawecie i zarejestrowane w urzędzie. Aż do wydania tablic przez polski urząd samochód nie może poruszać się po drogach. Jeśli jego właściciel mimo to będzie nim jeździł, naraża się na nałożenie wysokiej kary.


JAK DŁUGO TRZEBA CZEKAĆ NA DOWÓD REJESTRACYJNY?

Wyrobienie dowodu rejestracyjnego trwa około 2 tygodni, jednak ten czas może przedłużyć się do miesiąca. Informację o statusie dowodu można sprawdzić, dzwoniąc do urzędu, lub na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (https://www.pwpw.pl/). Do czasu otrzymania właściwego dowodu rejestracyjnego właściciel pojazdu korzysta z tzw. pozwolenia czasowego. Czasowa rejestracja jest ważna przez 30 dni. Jeżeli pojazd nie zostanie zarejestrowany w ciągu miesiąca, należy złożyć wniosek o przedłużenie pozwolenia o kolejne 14 dni.


KIEDY MOŻEMY SPOTKAĆ SIĘ Z ODMOWĄ REJESTRACJI SAMOCHODU?

W niektórych przypadkach możemy spotkać się z odmową rejestracji samochodu. Stanie się tak, jeżeli dokumenty złożone podczas rejestracji nie będą kompletne lub pojawią się w nich błędy. W przypadku odmowy wydział komunikacji wskazuje na piśmie wszystkie brakujące dokumenty oraz wzywa do ich uzupełnienia. Właściciel samochodu ma na to 14 dni. Jeśli nie dokona tego w określonym terminie, następuje uprawomocnienie decyzji o odmowie rejestracji samochodu. Od tej decyzji przysługuje jednak odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

29.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto