TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 26.01.2024

Poduszka powietrzna – jak działa w samochodzie?

image

Poduszki powietrzne już od wielu lat stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia samochodu. Ich celem jest zabezpieczenie głowy oraz klatki piersiowej kierowcy, jak i pasażerów pojazdu, gdy dojdzie do kolizji drogowej. Dzięki automatycznym czujnikom wykrywającym zderzenie, airbagi napełniają się powietrzem w czasie krótszym niż 1 sekunda. Sprawdź, jak zbudowana jest poduszka powietrzna oraz kiedy należy ją wymienić.


poduszka powietrzna

Z tego artykułu dowiesz się:

Poduszki powietrzne mają już 70 lat

Poduszki powietrzne – rodzaje

Poduszka powietrzna – jak działa?

Poduszka powietrzna – czy zawsze musi być włączona?

Poduszki powietrzne w samochodzie – obowiązki właściciela pojazdu

PODUSZKI POWIETRZNE MAJĄ JUŻ 70 LAT

Jednym z podstawowych elementów pasywnego systemu bezpieczeństwa w samochodzie jest poduszka powietrzna. Kto wynalazł ten użyteczny sprzęt? Za jej twórcę uznaje się emerytowanego amerykańskiego inżyniera Johna W. Hetricka, który po przeżyciu wypadku samochodowego z żoną i córką w latach 50. XX wieku, rozpoczął pracę nad stworzeniem urządzenia, które podczas zderzenia pozwalałoby zamortyzować siłę uderzenia kierowcy i pasażerów o elementy konstrukcyjne pojazdu. Wynalezione wówczas urządzenie stało się pierwowzorem do opracowania poduszek powietrznych, jakie współcześnie montuje się w samochodach. Po żmudnych miesiącach wytężonej pracy, w 1953 roku zdobył patent na "zespół poduszki bezpieczeństwa dla pojazdów samochodowych".


Dekadę później kolejny amerykański inżynier – Allen Kent Breed - opracował system składający się z czujników zderzenia, które po wykryciu kolizji, aktywowały wybuch poduszki powietrznej. Prace nad urządzeniami zwiększającymi bezpieczeństwo kierowcy podejmowali również inżynierowie z przodujących koncernów motoryzacyjnych. Prowadzone przez nich badania koncentrowały się w szczególności na tym, by wystrzał poduszki powietrznej następował w odpowiednim momencie oraz nie powodował powstawania wtórnych obrażeń.


Pierwsza poduszka powietrzna w kierownicy została zastosowana w samochodzie marki Ford już w 1971 r. Niewiele później airbagi zaczęto montować również w pojazdach General Motors czy Mercedes. Pierwszym samochodem, który oferował w opcji zespół bezpieczeństwa - pasy bezpieczeństwa wraz z poduszką powietrzną, był Mercedes klasy S: W126 z 1980 roku.


W połowie lat 90. na rynku pojawiły się pojazdy wyposażone w poduszki boczne.


PODUSZKI POWIETRZNE – RODZAJE

Jeszcze na początku lat 90. w większości samochodów montowana była tylko jedna poduszka powietrzna, znajdująca się w kierownicy. Z czasem na rynku pojawiły się pojazdy wyposażone w dodatkowe airbagi, które miały chronić pozostałych pasażerów. Dziś większość aut posiada kilka zintegrowanych ze sobą poduszek powietrznych. Do najpopularniejszych z nich należą:


poduszki przednie, znajdujące się w kierownicy oraz części deski rozdzielczej po stronie pasażera,

poduszki boczne, montowane najczęściej w panelu drzwi lub krawędzi fotela,

poduszki kolanowe, znajdujące się pod kierownicą oraz pod schowkiem od strony pasażera.

Od kilkunastu lat w niektórych pojazdach montowane są dodatkowe airbagi, uzupełniające system poduszek bocznych, jakimi są kurtyny powietrzne. W samochodzie montuje się je najczęściej w podsufitce, tuż przy krawędzi z drzwiami. Dzięki temu doskonale chronią głowę kierowcy, nie tylko przed uderzeniem, lecz także odłamkami szkła z rozbitej szyby. Obecnie firmy dbają również o bezpieczeństwo jadących na tylnej kanapie, montując ochraniacze boczne.  


PODUSZKA POWIETRZNA – JAK DZIAŁA?

Typowe poduszki powietrzne w samochodzie składają się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest układ obejmujący mikroprocesor oraz czujnik zderzenia. Ten system odpowiada za uaktywnienie poduszki powietrznej, gdy dojdzie do wypadku. Drugim elementem jest generator gazu, który odpowiada za wystrzelenie poduszki i jej błyskawiczne napełnienie się powietrzem. Ostatnim elementem jest worek wykonany z materiału o niskiej przepuszczalności powietrza, który napełnia się gazem podczas zderzenia. 


Dane pochodzące z czujników zderzenia decydują o tym, kiedy wystrzeli poduszka powietrzna. Sterowniki gromadzą informacje m.in. na temat układu hamulcowego, ciśnienia i nacisku na elementy konstrukcyjne pojazdu. Jeżeli dojdzie do zderzenia o odpowiednio dużej sile, czujniki aktywują generator gazu. Pod wpływem reakcji chemicznej następuje wybuch poduszki powietrznej. Worek w przeciągu zaledwie 50 milisekund napełnia się gazem, rozrywając osłony w odpowiednich miejscach.


Poduszka powietrzna może wystrzelić z prędkością dochodzącą nawet do 300 km/h. To ogromna szybkość, dlatego, by uniknąć obrażeń wtórnych, tak ważne jest, aby podczas wypadku użytkownicy pojazdu mieli zapięte pasy. Kształt poduszki zależy od tego, w jakim miejscu jest zamontowana i którą część ciała ma chronić.


Wystrzelone poduszki następnie opróżniają się za pomocą otworów wentylacyjnych. To z kolei pozwala uniknąć nadmiernego, napełnionego gazem, worka na głowę i klatkę piersiową kierowcy oraz pasażerów.


PODUSZKA POWIETRZNA – CZY ZAWSZE MUSI BYĆ WŁĄCZONA?

Chociaż stosowanie poduszek powietrznych znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowników pojazdu, to jednak przepisy dopuszczają możliwość wyłączenia poduszki powietrznej w samochodzie.  Dotyczy to w szczególności sytuacji związanej z przewożeniem dziecka znajdującego się foteliku samochodowym na przednim siedzeniu, który jest zapięty tyłem do kierunku jazdy. W takim przypadku należy wyłączyć airbag, ale tylko ten, który znajduje się po stronie pasażera. Wbrew informacjom, które można znaleźć w internecie, przywilej dezaktywowania poduszek powietrznych nie dotyczy osób noszących okulary czy cierpiących na dolegliwości związane z kręgosłupem.


PODUSZKI POWIETRZNE W SAMOCHODZIE – OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA POJAZDU

Przy normalnym sposobie użytkowania samochodu wymiana poduszek powietrznych nie jest konieczna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nowe poduszki należy jednak zamontować, jeżeli doszło do zderzenia, zaś znajdujące się w samochodzie airbagi zostały wystrzelone. Wszystko dlatego, że na powierzchni worka mogą pojawić się uszkodzenia, przez co, podczas kolejnej kolizji, poduszki nie będą w stanie w dostatecznym stopniu ochronić kierowcy i pasażerów.


Wymiana poduszek powietrznych w samochodzie z pewnością nie należy do najtańszych. Koszt jednej waha się w granicach od 300 do 800 zł. Do tej kwoty należy doliczyć również koszt zakupu czujnika zderzenia oraz samej usługi serwisowej. Właściciele pojazdów, w zależności od wybranego pakietu ubezpieczenia, mogą sfinansować ten wydatek za pomocą polisyAC. O tym, czy ubezpieczyciel pokryje koszty związane z wymianą poduszek powietrznych, dowiesz się z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.


Do serwisu warto się też udać, gdy na desce rozdzielczej zapali się kontrolka poduszki powietrznej. Sygnalizuje ona problem występujący w obrębie układu pasywnego systemu bezpieczeństwa w samochodzie. Taka kontrolka najczęściej zapala się, gdy dojdzie do poluzowania lub rozłączenia wtyczek poduszki i sterownika lub też, kiedy czujnik zderzeniowy ulegnie awarii.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

image

Dodał: Mariusz

26.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto