TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 25.01.2024

Czy nie będąc właścicielem pojazdu, można go ubezpieczyć?

image

Ubezpieczenie OC dla pojazdu może wykupić nie tylko właściciel czy współwłaściciel, ale również stały użytkownik auta, jeśli zostanie do tego upoważniony. Poza tym umowa ubezpieczenia może być zawarta ze spadkobiercą właściciela samochodu i z leasingobiorcą.


Mężczyzna prowadzi samochód i zastanawia się czy OC musi być na właściciela pojazdu

Z tego artykułu dowiesz się:

Kto może ubezpieczyć samochód?

OC kupowane przez współwłaściciela pojazdu

OC wykupione przez posiadacza pojazdu

Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego jest zawarcie umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC.Polisa jest przypisana do danego samochodu, nie zaś do osoby ubezpieczającego. Czy auto może być ubezpieczone przez kogoś innego niż właściciel pojazdu wpisany do dowodu rejestracyjnego?


KTO MOŻE UBEZPIECZYĆ SAMOCHÓD?

Samochód może mieć jednego lub nawet wielu współwłaścicieli. Może być użytkowany zwykle przez jedną osobę, np. właściciela, ale i oddawany do użytku innym kierowcom. Jak w takiej sytuacji podejść do kwestii jego ubezpieczenia OC? Czy OC musi być na właściciela pojazdu?


Jak wspomnieliśmy, w Polsce obowiązkowe ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie do konkretnej osoby. Dlatego kierowcy mający dwa auta czy więcej muszą każde z nich ubezpieczyć osobno. Czy jednak tylko właściciel samochodu będzie mógł zawrzeć dla niego polisę OC? Okazuje się, że nie. Wskazuje na to art. 808 ust. 1 Kodeksu cywilnego. Ustawodawca ustalił, że ubezpieczający może zawrzeć umowę OC na cudzy rachunek. Ubezpieczony wcale nie musi być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ochrony.


Jeśli więc właściciel pojazdu upoważni inną osobę do wykupienia ubezpieczenia OC samochodu, to może ona samodzielnie wybrać i wykupić polisę dla auta.


OC KUPOWANE PRZEZ WSPÓŁWŁAŚCICIELA POJAZDU

Możliwy jest zakup OC przez inną osobę niż główny właściciel samochodu, np. przez jego dzieci, które na co dzień korzystają z auta. Muszą być jednak wpisane do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciele.


Bardzo często osoby młode, które z uwagi na wiek i na krótki staż prawa jazdy są objęte zwyżkami na OC, ustanawiają współwłaścicielem doświadczonego kierowcę, np. jednego z rodziców lub dziadków. Dzięki temu korzystają ze zgromadzonych przez nich zniżek na OC i płacą mniej za takie obowiązkowe ubezpieczenie.


OC WYKUPIONE PRZEZ POSIADACZA POJAZDU

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje na pojęcie właściciela, ale i posiadacza pojazdu. Otóż posiadaczem nie musi być właściciel. Może to być równie dobrze jego spadkobierca lub leasingobiorca.


Kiedy umiera właściciel auta, jego polisa OC, jaką wcześniej zawarł z dowolnie wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, nie ulega automatycznie rozwiązaniu. Ochrona będzie obowiązywać do końca trwania umowy, ale się nie przedłuży na kolejny okres. Spadkobiercy zmarłego są zobowiązani do dalszego ubezpieczenia samochodu – jeśli jest ich kilku, wówczas każdy solidarnie odpowiada za opłacenie składki na OC i zawarcie umowy ubezpieczenia dla pojazdu do czasu przeprowadzenia podziału spadku przez sąd oraz wskazania nowego właściciela samochodu.


Gdy zmarły pozostawia po sobie testament, to może wskazać osobę, która dziedziczy samochód. Przechodzą na nią automatycznie z dniem otwarcia testamentu prawa i obowiązki wynikające z umowy OC, a więc również konieczność dalszego ubezpieczenia auta.


W przypadku leasingobiorców najczęściej umowy ubezpieczenia OC są zawierane bezpośrednio z nimi, mimo że to nie oni są właścicielami pojazdu.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

25.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto