TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 24.01.2024

Tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu - jak interpretować oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym miękkim i kiedy należy go wyrobić?

image

Przy rejestracji samochodu, motocykla czy ciężarówki w wydziale komunikacji, otrzymujesz dowód rejestracyjny z oznaczonymi najważniejszymi informacjami na temat swojego pojazdu i jego posiadacza. Jednak nie od razu dysponujesz docelowym dokumentem tego typu. W większości przypadków kierowcy dostają najpierw tymczasowy dowód rejestracyjny. Czym on jest i jakie oznaczenia znajdują się na nim? Jak je interpretować?Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest dowód rejestracyjny tymczasowy?

Jak wygląda tymczasowy dowód rejestracyjny?

Interpretacja oznaczeń w tymczasowym dowodzie rejestracyjnym

Jaki jest termin ważności dowodu tymczasowego?

Jak wyrobić "miękki" dowód rejestracyjny?

CZYM JEST DOWÓD REJESTRACYJNY TYMCZASOWY?

Tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu wydaje się w określonych okolicznościach. Jest to dokument, który otrzymasz w wydziale komunikacji, przy rejestracji nowego lub używanego samochodu. Będziesz mógł posługiwać się takim dokumentem w okresie oczekiwania na wyrobienie docelowego.


Możesz mieć tymczasowy dowód rejestracyjny podczas wywozu auta za granicę, odbioru samochodu z miejsca zakupu w Polsce czy przejazdu wiążącego się z koniecznością wykonania badania technicznego lub naprawy pojazdu, który nie jest zarejestrowany.


JAK WYGLĄDA TYMCZASOWY DOWÓD REJESTRACYJNY?

Dowód tymczasowy pojazdu przypomina ten, który jest dokumentem docelowym dla zarejestrowanego auta. Różnica tkwi w tym, że tymczasowy dowód jest „miękki”. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje opisujące pojazd.


Tym, co wyraźnie odróżnia dowód tymczasowy od stałego dowodu rejestracyjnego jest to, że ma on swoją określoną ważność, której nie można przekroczyć. Jest on wyrabiany od ręki, w trakcie składania dokumentów dotyczących rejestrowania pojazdu.


INTERPRETACJA OZNACZEŃ W TYMCZASOWYM DOWODZIE REJESTRACYJNYM

Dowód rejestracyjny tymczasowy oznaczenia ma właściwie podobne do tych, które umieszczone są we właściwym dokumencie. Różnica jest taka, że ma on dopisek „pozwolenie czasowe”. W polach znajdują się informacje, takie jak:


A – numer rejestracyjny pojazdu,

B – data pierwszej rejestracji pojazdu,

C – nazwisko właściciela dowodu rejestracyjnego, numer PESEL lub REGON właściciela, adres zameldowania właściciela dowodu, nazwisko właściciela pojazdu, numer PESEL lub REGON właściciela, adres zameldowania właściciela pojazdu,

D – marka pojazdu, jego typ i model,

E – numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu,

F – maksymalna masa całkowita pojazdu, dopuszczalna masa całkowita pojazdu i dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów,

G – masa własna,

H – okres ważności,

I – data wydania,

J – kategoria,

K – numer świadectwa homologacji typu pojazdu,

L – liczba osi,

O – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem i bez hamulca,

P – pojemność silnika, maksymalna moc netto silnika i rodzaj paliwa,

Q – stosunek mocy do masy własnej – dotyczy motocykli i motorowerów,

S – liczba miejsc siedzących łącznie z kierowcą lub liczba miejsc stojących.

Znajduje się tu także oznaczenie terminu ważności dowodu rejestracyjnego tymczasowego.


JAKI JEST TERMIN WAŻNOŚCI DOWODU TYMCZASOWEGO?

Zwróć uwagę, że tymczasowy dowód rejestracyjny ma określoną datę ważności. Przez ile czasu można poruszać się samochodem z takim dokumentem? W dowodzie rejestracyjnym wskazana jest liczba dni, kiedy zachowuje on prawomocność. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to 30 dni od momentu jego wydania przez wydział komunikacji. Jednocześnie dowód tymczasowy wygasa, jeśli wcześniej odbierzesz docelowy dowód. W takim momencie tymczasowy dokument przestaje być aktualny.


Istnieje jeszcze możliwość jednorazowego przedłużenia ważności tymczasowego dowodu rejestracyjnego o kolejne 14 dni. Da się to zrobić tylko wówczas, gdy z różnych, poważnych powodów nie jesteś w stanie odebrać dokumentu wydawanego na stałe.


Jeśli będziesz poruszać się po drogach z "miękkim", nieważnym już dowodem rejestracyjnym, to przy kontroli drogowej zostaniesz obciążony najprawdopodobniej mandatem karnym w wysokości do 500 zł, a policjant uniemożliwi Ci kontynuowanie podróży takim autem.


JAK WYROBIĆ "MIĘKKI" DOWÓD REJESTRACYJNY?

Aby uzyskać dowód rejestracyjny tymczasowy, musisz wypełnić odpowiednie dokumenty urzędowe, w tym przede wszystkim wniosek rejestracyjny. Dołączasz do niego dokument potwierdzający przeprowadzenie badania sprawności pojazdu. W przeciwnym wypadku tymczasowy dowód rejestracyjny w ogóle nie zostałby wydany.


Za wyrobienie dowodu rejestracyjnego tymczasowego zapłacisz 13,50 zł i 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Nie musisz się o niego ubiegać, jeśli podczas rejestracji pojazdu nie zmieniasz numerów rejestracyjnych auta.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

 
image

Dodał: Mariusz

24.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto