TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 24.01.2024

Kupno samochodu – formalności po zakupie auta używanego lub nowego. Co musi zrobić nowy właściciel?

image

Nabycie nowego czy używanego samochodu powoduje, że stajesz się właścicielem pojazdu i w związku z tym na Twoich barkach spoczywają pewne formalności. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży to nie wszystko. Sprawdź, co zrobić po nabyciu auta. Czy formalności związane z tym będą różniły się względem siebie w przypadku zakupu nowego czy używanego pojazdu, kupna samochodu od osoby prywatnej, czy np. z komisu lub od dealera?Z tego artykułu dowiesz się:

Kupiłem samochód – co dalej? Formalności po zakupie auta

Rejestracja samochodu

Podatek PCC

Ubezpieczenie OC przy kupnie samochodu

Badanie techniczne pojazdu - co trzeba sprawdzić?

Zakup samochodu za granicą – formalności związane z nabyciem pojazdu

KUPIŁEM SAMOCHÓD – CO DALEJ? FORMALNOŚCI PO ZAKUPIE AUTA

Zakup samochodu używanego, podobnie jak w przypadku nowego egzemplarza, zawsze pociąga za sobą szereg formalności. Wśród nich:


rejestrację samochodu w urzędzie,

opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych,

zapewnienie ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu,

przegląd techniczny pojazdu.

REJESTRACJA SAMOCHODU

Podstawową kwestią związaną z zakupem samochodu jest jego rejestracja w urzędzie, w wydziale komunikacji. Taki wydział znajduje się w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta lub w urzędzie dzielnicy, który jest właściwy względem Twojego miejsca zamieszkania.


Przepisy dają Ci 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży auta na dopełnienie formalności związanych z rejestracją. Musisz w tym celu złożyć wniosek – jeśli auto nie było wcześniej zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, lub zgłosić w urzędzie fakt nabycia samochodu – w przypadku pojazdów zarejestrowanych już wcześniej w Polsce. Warto przypomnieć, że sprzedający samochód musi też zgłosić transakcję w urzędzie.


Do rejestracji auta jako nowy właściciel w urzędzie potrzebujesz:


dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego,

wniosku o rejestrację pojazdu albo zgłoszenie kupna,

dowód własności auta, np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT,

dowód rejestracyjny pojazdu,

kartę pojazdu, jeśli została wydana,

aktualną polisę OC,

wyciąg ze świadectwa homologacji,

potwierdzenie wniesienia wymaganych opłat rejestracyjnych.

W przypadku gdy rejestrujesz w urzędzie używane auto, weź ze sobą także tablice rejestracyjne. Masz prawo do ich zachowania, jeśli pojazd ma tablice zgodne z europejskim wzorem i są one w dobrym stanie. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze. Nowy samochód musi mieć również nowe tablice rejestracyjne.


Koszty rejestracji samochodu w urzędzie są następujące:


54 zł za dowód rejestracyjny,

13,50 zł za pozwolenie czasowe (ważne 30 dni),

12,50 zł znaki legalizacyjne,

80 zł - tablice rejestracyjne zwykłe, 1000 zł - tablice rejestracyjne indywidualne,

opłaty ewidencyjne – 0,50 zł za wydanie każdego dokumentu.

Pamiętaj, że jeśli samochód ma mieć kilku współwłaścicieli, to wszyscy powinni być obecni w urzędzie przy rejestracji albo dać Ci pisemne pełnomocnictwo. Jego wydanie dla członków Twojej najbliższej rodziny będzie bezpłatne, a w przypadku osób trzecich kosztuje 17 zł. W 2022 roku nie ma już obowiązku wyrabiania karty pojazdu i naklejek legalizacyjnych.


Wydział komunikacji Twojego urzędu ma 30 dni liczone do daty złożenia wniosku o rejestrację samochodu na to, by przygotować Ci stały dowód rejestracyjny. Do tego czasu korzystasz z dowodu tymczasowego, tzw. miękkiego, i pozwolenia czasowego, które stwierdza dopuszczenie auta do ruchu.


PODATEK PCC

Kupujący samochód ma obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Masz na to 14 dni od chwili zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Podatek płaci się w wysokości 2 proc. wartości samochodu.


Podatku PCC nie płaci się, jeśli kupujesz:


nowe auto z salonu,

używane auto i zakup wystawiono fakturę VAT,

pojazd o wartości nie wyższej niż 1000 zł,

używany samochód od osoby prowadzącej działalność gospodarczą,

samochód sprowadzony z zagranicy,

samochód z komisu, gdy to komis jest jego właścicielem.

UBEZPIECZENIE OC PRZY KUPNIE SAMOCHODU

Każdy samochód czy inny pojazd podlegający rejestracji w Polsce musi być ubezpieczony w ramach OC. Jeśli dokonałeś zakupu używanego auta, to jego właściciel powinien przekazać Ci potwierdzenie zawarcia polisy OC. Możesz z niej korzystać do ostatniego dnia okresu, na jaki została zawarta. Musisz pamiętać, że takie ubezpieczenie się nie odnowi, tylko sam musisz zadbać o zakup kolejnego. Nawet jeden dzień spóźnienia z podpisaniem umowy ubezpieczeniowej może skutkować nałożeniem na Ciebie wysokiej kary pieniężnej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).


Jeśli zachowujesz OC zbywcy, pamiętaj, że jego towarzystwo pozostawia sobie możliwość dokonania rekalkulacji składki na OC. Niewykluczone, że będziesz musiał do niej dopłacić, jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że poprzedni właściciel samochodu miał większe zniżki niż Ty.


W przypadku fabrycznie nowych samochodów, kupowanych w salonach dealerów, takie auto od razu musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Powinieneś o to zadbać tak, by najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu był on ubezpieczony.


BADANIE TECHNICZNE POJAZDU - CO TRZEBA SPRAWDZIĆ?

Pojazd nie może być zarejestrowany i dopuszczony do ruchu, jeśli nie przejdzie badania technicznego. Jeśli przegląd jest nieważny, musisz udać się do stacji kontroli pojazdów i poddać swój samochód wszystkim testom zarządzonym przez diagnostę. Jeśli przegląd zakończy się pozytywnym wynikiem, stacja wyda potwierdzenie badania. Stan samochodu osobowego podlegającego rejestracji i dopuszczeniu do ruchu nie powinien budzić wątpliwości.


ZAKUP SAMOCHODU ZA GRANICĄ – FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z NABYCIEM POJAZDU

Bardziej skomplikowane procedury towarzyszą zakupowi samochodu za granicą. Co trzeba zrobić? Istnieje kilka ważnych formalności, których musisz dopełnić. Pierwszą jest podatek akcyzowy, inaczej akcyza. Powinieneś w ciągu 14 dni od przekroczenia polskiej granicy wypełnić deklarację AKS-U/S, a w ciągu 30 dni opłacić akcyzę na konto urzędu skarbowego. Wspominaną deklarację składasz osobiście w urzędzie skarbowym lub drogą internetową, z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).


Po uiszczeniu akcyzy możesz już dokonać rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy w urzędzie, w wydziale komunikacji. Ustawowo masz na to 30 dni liczone od chwili przekroczenia polskiej granicy. Do rejestracji będziesz potrzebować m.in:


dowodu osobistego,

zaświadczenia o ważności badania technicznego pojazdu,

przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego na język polski dokumentów samochodu – umowy kupna-sprzedaży, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeśli została wydana,

dowodu opłacenia akcyzy lub dokument potwierdzający zwolnienie z akcyzy,

potwierdzenia wyrejestrowania samochodu w kraju, gdzie był uprzednio zarejestrowany,

zagranicznych tablic rejestracyjnych, jeśli są.

Potem poczekaj na wydanie pozwolenia czasowego na użytkowanie pojazdu w Polsce, a następnie na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

 
image

Dodał: Mariusz

24.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto