TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 24.01.2024

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może wykupić krótkoterminowe OC na miesiąc?

image

Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Towarzystwa oferują swoim również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, daje taki sam zakres ochrony jak standardowe OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie? Kiedy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?Z tego artykułu dowiesz się:

CO TO JEST UBEZPIECZENIE OC KRÓTKOTERMINOWE?

POLISA KRÓTKOTERMINOWA OC AUT SPROWADZONYCH Z ZAGRANICY

KRÓTKOTERMINOWE UBEZPIECZENIE OC DLA POJAZDÓW HISTORYCZNYCH I ZABYTKOWYCH  

UBEZPIECZENIE SAMOCHODU OC KRÓTKOTERMINOWE DLA POJAZDÓW WOLNOBIEŻNYCH

KRÓTKOTERMINOWE OC NA MIESIĄC DLA POJAZDÓW ZAREJESTROWANYCH CZASOWO

UBEZPIECZENIE KRÓTKOTERMINOWE OC NA 30 DNI DLA SAMOCHODÓW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W KOMISIE

KTO JESZCZE MOŻE SKORZYSTAĆ Z UBEZPIECZENIA OC NA MIESIĄC LUB NIECO DŁUŻEJ?

CO TO JEST UBEZPIECZENIE OC KRÓTKOTERMINOWE?

Czym różni się ubezpieczenie OC krótkoterminowe od standardowej polisy? Ubezpieczenie krótkoterminowe, jak sama nazwa wskazuje, zawiera się na krótki okres – zgodnie z przepisami prawa trwa mniej niż rok, ale nie krócej niż 30 dni. Dlatego bardzo często możesz spotkać się z nazwą ubezpieczenie OC na miesiąc. Gwarantuje kierowcy identyczny stopień ochrony, co roczne OC. Warto podkreślić, że krótkoterminowe ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie, wygasa w określonym w umowie dniu. Tego rodzaju polisa nie jest kosztowna, dzięki czemu pozwala kupującym zaoszczędzić sporo środków. Umowa tzw. ubezpieczenia komisowego zawierana jest w szczególnych okolicznościach.


POLISA KRÓTKOTERMINOWA OC AUT SPROWADZONYCH Z ZAGRANICY

Polskie prawo dopuszcza wykupienie OC na miesiąc w przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy, które do tej pory były tam zarejestrowane. W tej sytuacji ubezpieczenie samochodu na 30 dni jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż nowy właściciel auta może swobodnie się nim poruszać jeszcze w trakcie załatwiania wszystkich formalności związanych z przerejestrowaniem sprowadzonego do Polski auta. Należy podkreślić, że po zarejestrowaniu pojazdu na terenie Polski, kolejna umowa ubezpieczenia OC powinna być zawarta na 12 miesięcy.


KRÓTKOTERMINOWE UBEZPIECZENIE OC DLA POJAZDÓW HISTORYCZNYCH I ZABYTKOWYCH  

Przywilej wykupienia OC krótkoterminowego mają również właściciele samochodów zabytkowych i historycznych, czyli takich, które są starsze niż 25 albo 40 lat i rzeczoznawca lub biegły z dziedziny motoryzacji uznał dane pojazdy za unikatowe (pamiętajmy, że nie każde stare auto jest uznawane na historyczne). W tym przypadku możemy w ciągu roku zawrzeć nawet kilka ubezpieczeń OC krótkoterminowych, np. na czas zjazdów miłośników tego typu samochodów, bez konieczności zakupu droższej, rocznej polisy komunikacyjnej.


UBEZPIECZENIE SAMOCHODU OC KRÓTKOTERMINOWE DLA POJAZDÓW WOLNOBIEŻNYCH

Kolejną grupą kierowców, którzy mogą skorzystać z OC krótkoterminowego, są właściciele pojazdów wolnobieżnych. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym za pojazd wolnobieżny uznaje się taki, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do maksymalnie 25 km/h (poza ciągnikami rolniczymi, które powinny mieć standardową polisę ubezpieczeniową na rok). Rolnicy, którzy posiadają pojazdy wolnobieżne i korzystają z nich w gospodarstwie, muszą wykupić standardową, roczną polisę (nawet jeśli używają ciągnika tylko w okresie wrzesień – marzec). Najczęściej spotykanymi pojazdami wolnobieżnymi są np.:


koparki,

walce, 

wózki transportowe i widłowe, 

ciągniki typu skider i forwarder, 

kombajny, kosiarki i inne maszyny rolnicze.

Dla pojazdów wolnobieżnych możesz podpisać umowę ubezpieczenia OC na krótszy czas. Przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazują jednak, że musi on wynosić nie mniej niż 3 miesiące. 


KRÓTKOTERMINOWE OC NA MIESIĄC DLA POJAZDÓW ZAREJESTROWANYCH CZASOWO

Prawo do zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego mają kierowcy, którzy są właścicielami pojazdu zarejestrowanego czasowo (taki samochód ma charakterystyczne, czerwone tablice rejestracyjne). OC krótkoterminowe przydaje się zwłaszcza tym osobom, które planują wywieźć auto za granicę lub do miejsca naprawy (nawet dojazd do warsztatu czy stacji kontroli pojazdów wymaga posiadania odpowiednich dokumentów, a czasowe ubezpieczenie samochodu sprawdza się tutaj idealnie). Ubezpieczenie OC samochodu zarejestrowanego czasowo musi być zawierane na czas nie krótszy niż okres takiej rejestracji, określony w decyzji starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu mechanicznego, ale musi być to co najmniej 30 dni. 


UBEZPIECZENIE KRÓTKOTERMINOWE OC NA 30 DNI DLA SAMOCHODÓW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W KOMISIE

Z OC krótkoterminowego na miesiąc korzystają zwykle handlarze i komisy samochodowe, czyli miejsca sprzedaży lub pośrednictwa w zbyciu pojazdów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa auta, które czekają na sprzedaż, muszą być ubezpieczone – OC na krótszy termin pozwala sprzedawcom znacznie ograniczyć koszty związane z zapewnieniem pojazdom ochrony. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych mogą wykupić OC na czas nie krótszy niż 30 dni. 


Co jest istotne z punktu widzenia klienta komisu – kupując samochód, należy pamiętać o terminie, w którym umowa OC na 30 dni wygasa (jak już wspomnieliśmy, tego typu ubezpieczenie nie odnawia się automatycznie) i odpowiednio wcześniej kupić kolejną, roczną polisę.  Obowiązkowe OC na 12 miesięcy można wygodnie wykupić w trybie online. Ważne, aby przy zawieraniu nowej, rocznej polisy zwrócić uwagę na datę rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej, aby nie dopuścić do przerwy w ciągłości ochrony. Nawet jednodniowa przerwa może nieść za sobą konsekwencje finansowe w postaci kary za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia, nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.


KTO JESZCZE MOŻE SKORZYSTAĆ Z UBEZPIECZENIA OC NA MIESIĄC LUB NIECO DŁUŻEJ?

Właściciele samochodów, które służą do jazd testowych. Mowa tu o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej na okres 30 dni w odniesieniu do samochodów, które nie były uprzednio zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Podsumowując, OC krótkoterminowe znajduje zastosowanie w wyjątkowych sytuacjach, zapewniając taki sam poziom ochrony, jak ubezpieczenie samochodu na rok. Nie ulega automatycznemu przedłużeniu jak standardowa polisa komunikacyjna.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

 
image

Dodał: Mariusz

24.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto