TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 01.02.2024

Numer VIN – czym jest, jak go sprawdzić?

image

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, czyli numer VIN. Na podstawie numeru VIN można określić producenta, rodzaj nadwozia, model, silnik, typ skrzyni biegów, a także numer produkcyjny danego samochodu. Jak rozszyfrować numer VIN? To proste – wystarczy znać przeznaczenie poszczególnych znaków.Z tego artykułu dowiesz się:

Numer VIN - ciąg znaków

„Historia pojazdu”

Specjalistyczne firmy

Autoryzowane serwisy

Gdzie znajdę numer VIN?

Jak wygląda numer VIN?

Gdzie szukać VIN?

VIN w dokumentach

Kto pomoże w sprawdzeniu VIN?

Co może ujawnić sprawdzenie VIN?

NUMER VIN - CIĄG ZNAKÓW

Pierwsze trzy znaki numeru VIN to WMI, międzynarodowy kod producenta – to z nich możemy wywnioskować, który z wielkich koncernów wyprodukował auto, a nawet, w jakim kraju to zrobił. Przykładowo, jeżeli mamy do czynienia z numerem VIN rozpoczynającym się od liter „JMZ”, wiemy już, że chodzi o Mazdę wyprodukowaną w Japonii.


Kolejne sześć znaków w numerze VIN (VDS) stanowi spis podstawowych cech danego pojazdu. O kolejności i znaczeniu poszczególnych liter lub cyfr decyduje producent. W tej części numeru VIN zawarte są informacje o konstrukcji auta, rodzaju nadwozia, silnika, układzie przeniesienia napędu.


Ostatnie osiem znaków to numer seryjny VIS. Pierwsze pole to najczęściej kodowe oznaczenie roku produkcji, drugie – zakładu montującego pojazd (wyjątek stanowi Ford). Pola od dwunastego do siedemnastego stanowią numer fabryczny pojazdu. Numer VIN kończy się zawsze czterema cyframi.


Chcesz zweryfikować historię auta, ale nie wiesz, gdzie sprawdzić VIN? Nie martw się – możesz to zrobić na kilka sposobów, w większości przypadków nie odchodząc nawet od ekranu komputera.


Gdzie sprawdzić VIN? Opcji jest kilka. Możesz skorzystać z bezpłatnej usługi MSW, zdać się na firmę wyspecjalizowaną w odtwarzaniu historii pojazdu albo udać się do autoryzowanego serwisu.


„HISTORIA POJAZDU”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło wyjść naprzeciw polskim kierowcom, którzy chcą kupić auto używane i nie wiedzą, gdzie sprawdzić VIN. Uruchomiło bezpłatną usługę „Historia Pojazdu” dostępną na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Aby z niej skorzystać, wystarczy podać VIN, datę pierwszej rejestracji i numer rejestracyjny samochodu. Usługa pozwala sprawdzić m.in. czy auto ma ważne OC i czy było poddawane regularnym badaniom technicznym, a także czy pojazd nie jest kradziony. Zaletą takiego rozwiązania jest wiarygodność źródła (wszystkie dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów), wadą – fakt, że jeżeli auto było użytkowane za granicą, kierowca nie będzie miał dostępu do jego pełnej historii. A zatem gdzie sprawdzić VIN auta importowanego?


SPECJALISTYCZNE FIRMY

Odpowiedzią na to pytanie mogą być raporty generowane na zamówienie przez komercyjne podmioty specjalizujące się w odtwarzaniu historii pojazdów. Z ich usług także można skorzystać online. Bazy takich firm obejmują dane spoza archiwów CEPiK, pozwalając na weryfikację aut użytkowanych także poza granicami Polski. Jeśli sam nie wiesz, gdzie sprawdzić VIN i jak odczytać zakodowane w nim informacje, powierzenie tego zadania profesjonalistom może być dobrym pomysłem.


AUTORYZOWANE SERWISY

Nadal się zastanawiasz, gdzie sprawdzić VIN? Jeżeli nie przemawia do ciebie zdalna weryfikacja, możesz po prostu podjechać do autoryzowanego serwisu i tam podpytać o historię swojego auta. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie koncerny archiwizują dane na temat odbytych napraw i przeglądów - np. Opel w ogóle nie ma europejskiej ani krajowej bazy danych, więc ewentualnych informacji na temat pojazdu może udzielić tylko warsztat, który go zna. Warto też zapoznać się z polityką udzielania informacji przez daną firmę. Przykładowo, serwisy BMW mają dostęp do kompletnej historii aut serwisowanych w Polsce i Niemczech, ale przy jej podawaniu musi być obecny aktualny właściciel samochodu.


GDZIE ZNAJDĘ NUMER VIN?

Potrzebujesz numeru VIN swojego auta, ale nie wiesz, gdzie go szukać? Podpowiemy, gdzie producenci najczęściej umieszczają numer VIN.


Aby odnaleźć numer VIN, musisz najpierw wiedzieć, jak go rozpoznać. VIN składa się z siedemnastu znaków (cyfr i liter). Pierwsze trzy to WMI, międzynarodowy kod producenta. Kolejne sześć stanowi VDS, czyli opis modelu. Ostatnie osiem znaków VIN to numer seryjny pojazdu.


JAK WYGLĄDA NUMER VIN?

Producentom wolno zamieszczać znaki oddzielające poszczególne człony numeru VIN pod warunkiem, że nie są znakami powszechnie wykorzystywanymi w systemie identyfikacji VIN (i nie można ich z tymi znakami pomylić). Umieszczony na aucie VIN powinien być przedstawiony w jednym lub maksymalnie dwóch wierszach, bez odstępów, przy czym ciągłość części WMI, VDS i VIS nie może być zakłócona.


GDZIE SZUKAĆ VIN?

VIN najłatwiej znaleźć na tabliczce znamionowej, zwykle instalowanej na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta – tuż obok drzwi, bądź na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach pojazdu. Inne popularne miejsca umieszczania VIN to: okolice prawego amortyzatora, przegroda czołowa, prawe nadkole, a także lewa strona obudowy deski rozdzielczej.


VIN W DOKUMENTACH

Numer VIN można także znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – w polu oznaczonym literą „E”. Tutaj nie może być znaków rozdzielających, VIN będzie miał formę ciągłą. Kupując używane auto koniecznie sprawdź, czy numer VIN w dokumentach zgadza się z numerem VIN umieszczonym na pojeździe!


Sprawdzenie VIN może nas uchronić przed zakupem używanego auta z „trudną” przeszłością. Nie chcesz paść ofiarą oszustwa? Sprawdź historię samochodu, i to zanim podpiszesz umowę.


Zanim przystąpimy do sprawdzenia VIN, upewnijmy się, że taki sam numer figuruje na wszystkich dokumentach i na samym pojeździe – nieuczciwi sprzedawcy mogą dublować numery VIN i fałszować papiery auta. Nieprawidłowości związane z VIN to dla nas pierwszy sygnał, że musimy być ostrożni. Jeżeli właściciel nie chce podać numeru VIN, lepiej w ogóle zrezygnować z zakupu.


KTO POMOŻE W SPRAWDZENIU VIN?

Badanie TNS OBOP i otoMoto.pl wykazało, że blisko połowa Polaków przy zakupie auta z drugiej ręki pomija sprawdzenie VIN. To błąd, którego mogą kiedyś pożałować. Sprawdzenie VIN nie jest trudne - na rynku działają wyspecjalizowane firmy, które na podstawie VIN generują obszerne raporty na temat dokładnej historii kupowanego samochodu. Sprawdzenie VIN jest możliwe także na stronie udostępnionej przez MSW – www.historiapojazdu.gov.pl


CO MOŻE UJAWNIĆ SPRAWDZENIE VIN?

Sprawdzenie VIN pozwala m.in. zweryfikować prawdziwy przebieg pojazdu, a także upewnić się, że auto nie jest kradzione. Dzięki sprawdzeniu VIN możemy się też dowiedzieć o ewentualnych naprawach i w ten sposób przekonać się, czy właściciel nie ukrył przed nami jakichś kolizji. VIN oznacza również dostęp do informacji o fabrycznym wyposażeniu – być może pewne elementy zostały wymienione na gorsze?


Czy sprawdzenie VIN zawsze chroni przed zakupem auta z defektem? Nie – gwarancji trafionej inwestycji nigdy nie dostaniemy. Jednak faktem jest, że sprawdzenie VIN znacząco zwiększa prawdopodobieństwo odkrycia niewygodnych faktów z historii pojazdu.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acrankin

 
image

Dodał: Mariusz

01.02.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto