TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 01.02.2024

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co musi się w nim znajdować?

image

To, co powinno się znajdować w twoim pojeździe uregulowane jest przepisami. Wskazują one na obowiązkowe wyposażenie samochodu, które jest potrzebne przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Posiadanie niezbędnych rzeczy w aucie może cię uchronić przed kłopotami oraz otrzymaniem mandatu. Co się składa na obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?


Kierowca w samochodzie

Z tego artykułu dowiesz się:

Co trzeba wozić w samochodzie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego

Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu od połowy 2022 roku

CO TRZEBA WOZIĆ W SAMOCHODZIE?

Szczegółowe informacje na temat tego, co powinno się znaleźć w pojeździe znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022). Pod koniec 2019 roku pojawiło się również Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2019 r. poz. 2560). Wybrane rzeczy, które obowiązkowo muszą się znaleźć w aucie, dostarcza producent, a o inne musisz zatroszczyć się sam. To producent musi zadbać o takie wyposażenie pojazdu, które umożliwi uzyskanie homologacji i niezbędnych certyfikatów. Producent zapewnia rozwiązania, ale to posiadacz pojazdu jest odpowiedzialny za to, by samochód był sprawny, a jazda nim bezpieczna. Dlatego do obowiązków właściciela auta należy m.in. dokonywanie przeglądów technicznych i naprawianie wszelkich usterek.


Informacje o warunkach technicznych, jakie powinny spełniać pojazdy, znajdziesz w art. 66 Kodeksu drogowego. Zgodnie z nim pojazd musi być utrzymany w takim stanie, aby:


Nie powodował uszkodzenia drogi.

Nie zakłócał spokoju publicznego przez emitowanie hałasu.

Nie naruszał bezpieczeństwa pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Zapewniał dostateczne pole widzenia kierowcy.

Nie powodował wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach.

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE SAMOCHODU OSOBOWEGO

Może cię to zaskoczyć, ale lista wyposażenia wymaganego przepisami jest krótka. W twoim pojeździe musi się znajdować:


Tablica rejestracyjna – musi być odpowiednio zainstalowana i widoczna. Niewłaściwy montaż tablic rejestracyjnych może się wiązać z wysokim mandatem, a ich brak może spowodować nałożenie grzywny w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

Gaśnica – przepisy mówią, że powinna być ona umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Nie została jednak doprecyzowana kwestia tego, gdzie dokładnie ma być ulokowana. Czy gaśnica w samochodzie może znajdować się w bagażniku? Teoretycznie tak, o ile nie leży np. pod kołem zapasowym. Jaka gaśnica do samochodu jest wymagana? Tej kwestii również nie regulują przepisy – najważniejsze, żeby była sprawna. Zwróć uwagę m.in. na termin przydatności do użycia. Gaśnica to kluczowe wyposażenie auta, które musi się w nim znaleźć, ale pamiętaj o umieszczeniu tego urządzenia w takim miejscu, w którym będzie ono łatwo dostępne.

Trójkąt ostrzegawczy – kolejne obowiązkowe wyposażenie samochodu. Jego użycie jest konieczne w przypadku awarii auta – należy go ustawić za pojazdem, żeby zasygnalizować uczestnikom ruchu drogowego konieczność zachowania ostrożności. Niezastosowanie się do tej zasady naraża cię na mandat karny. Przepisy nie wskazują, w jakim miejscu w aucie to obowiązkowe wyposażenie samochodu powinno się znaleźć.

Brak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy wiąże się z otrzymaniem mandatu karnego w wysokości do 500 zł. 


Czy apteczka jest obowiązkowa? Wielu kierowcom wydaje się, że jest to pozycja konieczna na wyposażeniu auta. W praktyce nie muszą oni wozić ze sobą ani środków opatrunkowych, ani zestawu pierwszej pomocy. Najczęściej jednak kierowcy posiadają apteczkę w samochodzie, gdyż jest to element wyposażenia, o którym warto pamiętać. W razie wypadku można dzięki niej udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym, co jest  obowiązkowe. W takiej apteczce powinny znajdować się m.in. plastry z opatrunkiem, opaska uciskowa, rękawiczki lateksowe, koc ratunkowy, nożyczki do cięcia bandaży. Gotowe zestawy można kupić np. w marketach.


Czy obowiązkowa jest kamizelka odblaskowa? Bardzo często kierowcy mają ją w pojeździe, ale nie jest ona wymagana przepisami. To rozwiązanie, które może się przydać, kiedy prowadzący auto będzie musiał opuścić swój pojazd w nocy, ze względu np. na jego awarię. Dzięki temu będzie widoczny na drodze, nawet z daleka. Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa? Nie, ale na pewno dobrze ją mieć na wyposażeniu pojazdu, gdyż może w pewnych sytuacjach uchronić przed niebezpieczeństwem.


Kolejne niezbędne wyposażenie samochodu, które jednak nie jest wymagane przez prawo, to koło zapasowe i zestaw umożliwiający jego wymianę. Warto mieć ze sobą w drodze również dodatkowe żarówki i bezpieczniki.


Czy podróżując, powinieneś mieć w pojeździe dokumenty? Obecnie nie musisz wozić ze sobą potwierdzenia ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego samochodu. Przed wprowadzeniem nowych przepisów brak każdego z tych dokumentów wiązał się z mandatem w wysokości 50 zł. Natomiast w dalszym ciągu obowiązkowo musisz mieć przy sobie prawo jazdy, choć w planach jest zniesienie także i tej konieczności. Obecnie w przypadku braku przy sobie prawa jazdy otrzymasz mandat w wysokości 50 zł.


Pamiętaj, że brak konieczności posiadania potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC nie powoduje, że możesz bezkarnie jeździć bez tego obowiązkowego ubezpieczenia. Policjant, na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu, może sprawdzić, czy twoje auto jest objęte ochroną. Jeśli okaże się, że nie dopełniłeś tej powinności, to zostanie o tym poinformowany Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wezwie cię do zapłaty wysokiej kary. Ile ona wyniesie? Jeśli przerwa trwa więcej niż 14 dni, to będziesz musiał zapłacić dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w Polsce w danym roku. Pamiętaj, że jeśli będąc nieubezpieczony, spowodujesz wypadek lub kolizję, to odszkodowanie poszkodowanym wypłaci UFG, ale następnie zwróci się do ciebie z regresem i będziesz musiał pokryć koszty, które mogą oznaczać wydatek rzędu nawet kilku milionów złotych.


NOWE OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE SAMOCHODU OD POŁOWY 2022 ROKU

W 2019 roku Parlament Europejski i państwa członkowskie wprowadziły nowe regulacje dotyczące wymaganego wyposażenia samochodów od połowy 2022 roku. Zgodnie z ustaleniami, w nowych modelach samochodów producenci będą musieli wprowadzić prawie 30 systemów związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Od maja 2022 roku na podstawowym wyposażeniu wszystkich nowych samochodów musi się znaleźć automatyczne hamowanie awaryjne czy instalacje umożliwiające zamontowanie alkomatu odcinającego zapłon. Kolejne rozwiązania to inteligentny asystent prędkości i system wykrywania pieszych i rowerzystów. Celem tego wdrożenia jest ograniczenie liczby wypadków na drogach. Komisja Europejska szacuje, że realizacja tych zmian do 2038 roku pomoże ocalić życie ponad 25 tys. ludzi.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acrankin

 
image

Dodał: Mariusz

01.02.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto