TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 01.02.2024

Zgubiona karta pojazdu – co zrobić w przypadku jej utraty?

image

Karta pojazdu jest jednym z podstawowych dokumentów, jakie wydawane są dla danego pojazdu. Posiadają ją wszystkie auta, które zostały zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji? Co znajduje się w tym dokumencie? Do czego jest potrzebny? Jak wyrobić kartę pojazdu?


Ochrona samochodu

Z tego artykułu dowiesz się:

Karta pojazdu – co to jest?

Karta pojazdu – czy musisz ją mieć przy sobie?

Karta pojazdu – do czego jest potrzebna?

Zgubiłem kartę pojazdu – jak wyrobić nową?

Sprzedaż auta bez karty pojazdu

Kupiłem auto bez karty pojazdu

KARTA POJAZDU – CO TO JEST?

O warunkach i trybie wydawania kart pojazdów mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 20 października 2003 r. w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu. Taka karta jest przypisana do pojazdu i zawiera takie informacje jak:


dane identyfikujące pojazd,

parametry techniczne pojazdu,

dane właściciela,

dane potwierdzające rejestrację.

W karcie pojazdu znajduje się historia samochodu czy motocykla, ale również informacje na temat pierwszego i kolejnych właścicieli pojazdu, a także wpisy o zmianach parametrów technicznych pojazdu. Karta ma swój numer i jest jednym z dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu, o ile ją wydano. Ma obecnie wielkość i formę podobną do paszportu.


Kiedyś za wyrobienie karty pojazdu płaciło się aż 500 zł. Dlaczego? Otóż w 2003 r. ówczesne Ministerstwo Infrastruktury wydało rozporządzenie, które było niezgodne z prawem Unii Europejskiej, a później Trybunał Konstytucyjny ocenił, że jest ono również niezgodne z polską konstytucją. Na podstawie tych przepisów powiaty pobierały 500 zł za wydanie karty pojazdu. Taki koszt nawet obecnie wydawałby się wysoki, a przecież w 2003 roku w Polsce wynagrodzenie minimalne wynosiło 800 zł. Trybunał Konstytucyjny ocenił, że urzędy pobierają zawyżoną kwotę dopiero w 2006 roku. W końcu ustalono, że powiaty powinny pobierać od kierowców 75 zł, czyli tyle, ile wynosił koszt wydania karty. Na tej podstawie tysiące kierowców mogło ubiegać się o zwrot 425 zł. Skala roszczeń za zbyt wysokie opłaty szacowana była nawet na miliard złotych.


KARTA POJAZDU – CZY MUSISZ JĄ MIEĆ PRZY SOBIE?

Karta pojazdu nie jest dokumentem, który musisz mieć przy sobie, kiedy jedziesz autem. Nie otrzymasz z tego powodu mandatu. Podobnie nie masz obowiązku wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia zawarcia polisy OC. Jedynym dokumentem, który należy brać ze sobą w podróż jest prawo jazdy. Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia OC również nie zostaniesz poproszony o okazanie karty pojazdu. Skoro nie masz obowiązku mieć jej przy sobie na co dzień, najlepiej umieść ją w bezpiecznym miejscu w domu, żeby jej nie zgubić.


KARTA POJAZDU – DO CZEGO JEST POTRZEBNA?

Karta pojazdu jest dokumentem niezbędnym jedynie w dwóch przypadkach:


Przy rejestracji np. auta w wydziale komunikacji – jest to jeden z dokumentów wymaganych do rejestracji.

Przy sprzedaży pojazdu – zbywca musi obowiązkowo przekazać kartę kupującemu.

Istnienie karty ogranicza ryzyko tego, że przestępcy zarejestrują pojazd na fikcyjne nazwisko. Czy zgubiona karta pojazdu oznacza problemy? Aby ponownie wejść w jej posiadanie, musisz tylko złożyć wniosek o wyrobienie wtórnika.


ZGUBIŁEM KARTĘ POJAZDU – JAK WYROBIĆ NOWĄ?

Jeśli zgubiłeś kartę pojazdu, to powinieneś złożyć niezbędny wniosek o wyrobienie wtórnika. Nie zwlekaj z dopełnieniem tego obowiązku – najczęściej nową kartę pojazdu otrzymasz w ciągu kilku dni, ale urząd ma na jej wydanie 30 dni roboczych. Wprawdzie na co dzień ta karta nie jest ci potrzebna, ale być może niespodziewanie akurat okaże się niezbędna? Żeby uzyskać wtórnik, idź do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowany jest pojazd. Przygotuj dowód rejestracyjny, dowód osobisty oraz potwierdzenie zawarcia umowy OC. Numer karty pojazdu możesz znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Na podstawie danych urzędnik oceni, czy rzeczywiście jesteś właścicielem pojazdu. W wydziale komunikacji będziesz musiał złożyć oświadczenie o utracie karty i jednocześnie prośbę o wyrobienie wtórnika. Uwaga: oświadczenie składasz pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Jeśli wtórnik chcesz wyrobić dlatego, że dotychczasowa karta pojazdu została zniszczona, to powinieneś również przynieść uszkodzony dokument.


Jeśli kartę utraciłeś przed pierwszą rejestracją pojazdu, to zabierz do urzędu:


Wypełniony wniosek.

Pisemną informację wskazującą importera i producenta, który wydał kartę.

W przypadku utracenia karty pojazdu przed ponowną rejestracją powinieneś mieć ze sobą:


Wypełniony wniosek.

Oświadczenie o zagubieniu karty.

Zaświadczenie z urzędu, w którym poprzednio zarejestrowałeś pojazd, będące potwierdzeniem danych znajdujących się w utraconym dokumencie.

Jeżeli pojazd jest współwłasnością, wniosek powinien złożyć każdy ze współwłaścicieli. Wyrobienie nowej karty kosztuje 75 zł. Formularz wniosku o wydanie wtórnika znajdziesz najprawdopodobniej na stronie internetowej swojego wydziału komunikacji. Możesz otrzymać go także na miejscu w urzędzie.  


SPRZEDAŻ AUTA BEZ KARTY POJAZDU

Ustaliłeś z kupującym warunki sprzedaży pojazdu, przygotowałeś już umowę, ale pojawił się problem – zaginęła Ci karta pojazdu. Co wtedy? Czy kupno samochodu bez karty pojazdu jest możliwe? Zainteresowany nabyciem auta nie powinien się na nie decydować, jeśli nie otrzyma tego dokumentu. Przede wszystkim w takim przypadku zachodzi podejrzenie, że pojazd może być skradziony. Kolejna kwestia – brak karty pojazdu oznacza, że nabywca będzie musiał czekać na wyrobienie wtórnika i w proces ten będzie zaangażowany również sprzedający. Co zatem powinieneś zrobić? Zanim zaczniesz szukać nabywcy pojazdu, najpierw zadbaj o wyrobienie nowej karty pojazdu. Jej brak może być przyczyną rezygnacji z twojego auta wielu zainteresowanych. Nie trać zatem czasu i wcześniej sprawdź, czy posiadasz wszystkie dokumenty niezbędne do sprzedaży i późniejszej rejestracji pojazdu przez nowego właściciela.


KUPIŁEM AUTO BEZ KARTY POJAZDU

Niektórzy nabywcy pojazdów decydują się na zakup auta mimo tego, że sprzedający nie przekazuje im karty pojazdu. Jeśli zbywca twierdzi, że karta została zagubiona, powinien on przekazać kupującemu zaświadczenie wystawione przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie. Jeśli kupujący nie otrzymał takiego zaświadczenia, to sam może złożyć wniosek o wydanie wtórnika, jeżeli zbywca złoży oświadczenie o zagubieniu karty. Zaświadczenie potwierdzające dane zawarte w zagubionej karcie może być wydane kupującemu dopiero po zgłoszeniu przez sprzedającego zbycia pojazdu. Wcześniej rejestracja pojazdu nie będzie możliwa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup auta z kartą pojazdu lub poczekanie aż sprzedający wyrobi wtórnik.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acrankin

 
image

Dodał: Mariusz

01.02.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto