TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 01.02.2024

Przerejestrowanie samochodu a ubezpieczenie OC – czy pozostaje ważne? Czy zmiana tablic rejestracyjnych jest konieczna?

image

Jeśli kupiłeś pojazd lub otrzymałeś go w ramach darowizny, to wymaga on przerejestrowania. Chociaż od 2022 roku nie jest konieczna wymiana tablic, to obowiązkowo należy zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym, a to nie jedyne powinności. Co z ubezpieczeniem? Czy OC z dotychczasowego właściciela przechodzi na kupującego? Czy można korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela?


Podpisanie umowy - przerejestrowanie samochodu

Z tego artykułu dowiesz się:

PRZEREJESTROWANIE SAMOCHODU A OC

PRZEREJESTROWANIE SAMOCHODU

Co najpierw: rejestracja czy ubezpieczenie?

Zmiana tablic rejestracyjnych a OC

PRZEREJESTROWANIE SAMOCHODU A OC

Zanim udasz się do wydziału komunikacji, powinieneś wiedzieć, jak wygląda kwestia ubezpieczenia pojazdu, który zmienia właściciela. Dlaczego? Sprzedający ma 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży samochodu czy umowy darowizny, by poinformować towarzystwo o przeniesieniu prawa własności do pojazdu. Przede wszystkim kupujesz auto z polisą OC i nie jest to kwestia ustaleń między Tobą a sprzedającym. Zbywca ma obowiązek przekazania kupującemu ubezpieczenia. Najlepiej, żebyś nabył samochód z ważnym OC, ale nawet jeśli sprzedający nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, to nie oznacza, że powinieneś zrezygnować z takiego pojazdu. Dlaczego? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę tylko na sprzedającego – Ty nie odpowiadasz za niedopełnienie przez niego obowiązków i brak OC.


Jeśli zaś kupisz auto z ważnym OC, to nie musisz podpisywać żadnej dodatkowej umowy ubezpieczenia. Właściciel pojazdu przy zakupie powinien przekazać nabywcy polisę OC. Zatem jeżeli kupiłeś auto z OC, to z ochrony możesz korzystać do końca obowiązywania umowy, ale w tym przypadku nie zadziała zasada automatycznego przedłużenia polisy. Ubezpieczenie wygaśnie, a Ty musisz wcześniej zawrzeć umowę z zakładem ubezpieczeń tak, żeby nie dopuścić do przerwy w OC.


Inną możliwością jest wypowiedzenie umowy towarzystwu ubezpieczeniowemu, z którym zawarł ją sprzedający. Kiedyś przepisy dawały na to 30 dni, ale obecnie możesz to zrobić w dowolnym dniu przed zakończeniem umowy. Jeśli złożysz pisemne wypowiedzenie, to sprzedający otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.


Czy istnieją podstawy, żeby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, nawet jeśli sprzedający uregulował składkę za cały rok? Pamiętaj, że towarzystwo ma prawo dokonać rekalkulacji składki, chociaż nie ma pewności, że to zrobi. Możesz otrzymać informację od zakładu ubezpieczeń o rekalkulacji po miesiącu, ale równie dobrze po kilku miesiącach. Jeśli uznasz wtedy, że nie opłaca Ci się współpraca z tym zakładem, to wypowiedzenie będzie się wiązać z koniecznością uregulowania składki za wykorzystany okres ochrony, zgodnie z rekalkulacją. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do zakładu ubezpieczeń z prośbą o rekalkulację natychmiast po zawarciu umowy sprzedaży czy darowizny. Jeśli stwierdzisz, że nie opłaca Ci się korzystanie z ochrony na zaproponowanych warunkach, to zawrzesz umowę z innym towarzystwem.


W przypadku gdy przerejestrowanie pojazdu wynika z dodania współwłaściciela, to wówczas również musisz powiadomić zakład ubezpieczeń i prawdopodobnie zmieni się także wysokość składki OC. To, czy będzie wyższa czy niższa, zależy już tego, jaki jest przebieg historii ubezpieczenia nowego posiadacza. Jeśli to młody kierowca, który nigdy nie ubezpieczał pojazdu, to prawdopodobnie cena polisy wzrośnie.


PRZEREJESTROWANIE SAMOCHODU

Wizyta w wydziale komunikacji, pod który podlega strona umowy, jest obowiązkiem kupującego i sprzedającego. Jaki czas na przerejestrowanie samochodu w 2023 roku dają przepisy? Zarówno sprzedający, jak i kupujący powinni zgłosić się do urzędu w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Co istotne, przed 2020 rokiem nie obowiązywały kary za przekroczenie tego terminu. Natomiast od 31 stycznia 2022 spóźnialscy muszą się liczyć z opłatą do 1000 zł, której wysokość zależy od oceny urzędnika. Jeśli nie jest to pierwszy taki występek posiadacza pojazdu albo od terminu dopełnienia obowiązku minęło wiele czasu, to możliwe, że zostanie na niego nałożony nawet maksymalny wymiar kary.


Jako kupujący, żeby zarejestrować pojazd, musisz udać się do wydziału komunikacji wraz z wymaganymi dokumentami:


Wypełnionym wnioskiem o rejestrację pojazdu – formularz możesz pobrać ze strony wydziału komunikacji albo wypełnić na miejscu.

Dowodem rejestracyjnym z aktualnym przeglądem technicznym.

Umową sprzedaży, umową darowizny, fakturą VAT lub innym dokumentem potwierdzającym własność.

Dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi.

Potwierdzeniem uiszczenia wszystkich opłat.

Ile zapłacisz za rejestrację pojazdu? Poniesiesz następujące koszty:


54 zł – dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych,

13,5 zł – pozwolenie czasowe,

80 zł – samochodowe tablice rejestracyjne, 40 zł – motocyklowe, 30 zł – motorowerowe, a 1000 zł – indywidualne.

W wykazie znajduje się koszt zmiany tablic rejestracyjnych pojazdu. Jednak pytanie brzmi: czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne przy przerejestrowaniu motocykla czy auta? Obecnie nie ma takiej konieczności. Nie ma już wymogu, że pojazd musi być zarejestrowany w tym samym starostwie lub urzędzie miasta, w którym Ty go rejestrujesz.


Obowiązkowa wymiana tablic rejestracyjnych obejmie jednak tych nabywców, których tablice samochodowe nie spełniają warunków określonych w Ustawie o ruchu drogowym:


nie są utrzymane w należytym stanie,

nie są czytelne,

nie mają białego tła, symbolu Unii Europejskiej w postaci okręgu z 12 gwiazdek oraz liter PL wyróżniających państwo rejestracji pojazdu.

Zostawiając dotychczasowe tablice rejestracyjne, oszczędzasz na nich 80 zł i 1 zł na opłatach ewidencyjnych. Wiedząc, kiedy nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych, będziesz jednocześnie w stanie obniżyć koszty rejestracji auta.


CO NAJPIERW: REJESTRACJA CZY UBEZPIECZENIE?

Kiedy kupujesz auto, musisz je przerejestrować na własne nazwisko. Czy konieczna jest również zmiana tablic? Co powinieneś zrobić najpierw? Czy w pierwszej kolejności powinna nastąpić zmiana danych w polisie OC, rejestracja auta w urzędzie czy zgłoszenie nabycia?


Jeśli kupowane auto jest ubezpieczone, a Ty masz w ręce polisę OC, możesz udać się do urzędu, zgłosić fakt nabycia samochodu i przerejestrować go na siebie. W urzędzie możesz zapytać, czy nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych, jeśli masz wątpliwości co do ich należytego stanu.


ZMIANA TABLIC REJESTRACYJNYCH A OC

Jeśli przyjdzie Ci zmieniać tablice rejestracyjne, to poinformuj o tym ubezpieczyciela. Nawet jeśli pozostawiłeś wcześniejsze OC pojazdu, to zmieniony numer rejestracyjny powinien być zgłoszony do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszystko dlatego, że dane na polisie umowy OC muszą być zgodne z rzeczywistością. Numer rejestracyjny pojazdu wydawany jest w celach ewidencyjnych. Jeśli dojdzie np. do szkody, a sprawca ucieknie, policja może ustalić dane osobowe właściciela pojazdu po numerach rejestracyjnych.


W przypadku gdy dotychczasowy numer rejestracyjny i tablice rejestracyjne pozostają te same, nadal musisz w przypadku zmiany właściciela pojazdu zgłosić się do ubezpieczyciela i dokonać niezbędnych korekt w danych.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acrankin

 
image

Dodał: Mariusz

01.02.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto