TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 01.02.2024

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Jak można stracić prawo jazdy za prędkość - nowe przepisy ruchu drogowego. Jak można odzyskać utracone prawko?

image

Funkcjonariusze policji zatrzymują miesięcznie z różnych powodów nawet kilka tysięcy praw jazdy. Bardzo często przyczyną tego jest zgromadzenie przez kierowców zbyt dużej liczby punktów karnych. Nie wszyscy prowadzący pojazdy zdają sobie sprawę z tego, że inny limit obowiązuje młodych kierowców, a inny doświadczonych. Za co można stracić prawo jazdy i jak je odzyskać?


Policjant zabiera kierowcy prawo jazdy

Z tego artykułu dowiesz się:

ZABRANIE PRAWA JAZDY – W JAKICH PRZYPADKACH?

UTRATA PRAWO JAZDY NA 3 MIESIĄCE?

ZATRZYMANIE PRAWA JAZDY NA ROK

UTRATA PRAWA JAZDY NA 3 LATA LUB DŁUŻEJ

ODBIÓR ZATRZYMANEGO PRAWA JAZDY

UTRATA PRAWA JAZDY A UBEZPIECZENIE

ZABRANIE PRAWA JAZDY – W JAKICH PRZYPADKACH?

Prawo jazdy możesz stracić z wielu powodów. Co więcej, w zależności od przyczyny takiej decyzji, będziesz mógł ponownie prowadzić pojazd za 3 lub 12 miesięcy, a czasami nawet dopiero za 3 lata. Zabranie prawa jazdy to dla większości kierowców duży problem. Warto przede wszystkim znać przepisy i być świadomym tego, kiedy możesz stracić dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów. Kiedy możesz stracić prawo jazdy za punkty karne? Pamiętaj, że obowiązują dwa limity:


20 punktów karnych – w przypadku kierowców, którzy posiadają prawko krócej niż rok.

24 punkty karne – w przypadku pozostałych kierowców.

Jeśli uprawnienia do kierowania pojazdami posiadasz powyżej roku i przekroczysz limit 24 punktów, to zostaniesz skierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje oraz na badania psychologiczne. Jeśli ich nie zaliczysz, to starosta cofnie Twoje uprawnienia. W przypadku kierowców, którzy mają prawko poniżej roku, po przekroczeniu limitu punktów następuje automatyczne cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Co istotne, nie jest to odebranie dokumentu na pewien okres. Jednym sposobem na to, by odzyskać prawo jazdy, jest ponowne przejście kursu nauki jazdy i podejście do standardowego egzaminu, takiego, który muszą zaliczyć wszyscy, którzy chcą zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów.


To, ile masz aktualnie punktów karnych, możesz sprawdzić tutaj: pz.gov.pl/dt/login/login?ssot=w5s51j2hcbl3btn28dhb.


UTRATA PRAWO JAZDY NA 3 MIESIĄCE?

Prawo jazdy na 3 miesiące możesz stracić za:


Przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

Przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie – czyli większej liczby osób niż wynosi wartość podana w dowodzie rejestracyjnym. Możesz otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny za każdą osobę ponad limit, ale nie może to być więcej niż 500 zł i 10 punktów. Jeśli będziesz przewozić 3 lub więcej pasażerów ponad normę, to wtedy stracisz prawo jazdy na 3 miesiące.

ZATRZYMANIE PRAWA JAZDY NA ROK

Zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do nawet 15 lat jest orzekany w przypadku popełnienia przestępstwa przez kierowcę. Taki zakaz może być również orzeczony w przypadku wykroczenia, ale na maksymalnie 36 miesięcy, zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu wykroczeń.


UTRATA PRAWA JAZDY NA 3 LATA LUB DŁUŻEJ

Na co najmniej 3 lata możesz stracić prawo jazdy za:


Jazdę po spożyciu alkoholu – to na jak długo zostanie Ci odebrane prawo jazdy, zależy od tego, czy popełniłeś wykroczenie czy przestępstwo. Jeśli zawartość alkoholu w organizmie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to doszło do wykroczenia i prawo jazdy może zostać odebrane na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli wynik jest wyższy, to prowadzący pojazd może stracić uprawnienia nawet na 15 lat.

Ucieczkę sprawcy z miejsca wypadku – w takim przypadku orzekana jest utrata prawka na minimum 3 lata. Jeśli sprawca dodatkowo był pod wpływem alkoholu, to możliwe, że sąd orzeknie dożywotnie odebranie prawa jazdy. 

ODBIÓR ZATRZYMANEGO PRAWA JAZDY

To, co musisz zrobić, żeby odzyskać utracone prawo jazdy, zależy od tego, na jak długo je zatrzymano. Jeśli na okres poniżej roku to musisz przygotować następujące dokumenty:


Wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy. Znajdziesz go tutaj: gov.pl/attachment/d87c1645-beac-45c2-9ad0-975459b9dc2f albo otrzymasz w swoim wydziale komunikacji. Zaznacza w nim, czy chcesz prawo jazdy odebrać osobiście, czy otrzymać je pocztą. Złożyć wniosek możesz w trybie online.

Potwierdzenie dokonanych opłat – 50 groszy za zwrot prawa jazdy i 100,5 zł za nowy dokument.

Dowód osobisty lub paszport.

Orzeczenie lekarskie – w przypadku, gdy twoje badania nie są już ważne albo masz skierowanie na takie badania.

Orzeczenie psychologiczne – na tych samych zasadach, co powyżej.

Jeśli prawko nadal jest ważne i masz aktualne badania, to dokument odzyskasz na miejscu. Jeśli nie, to na nowy poczekasz do 7 dni. W przypadku, gdy zatrzymano go na dłużej niż rok, musisz ponownie przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego.


Choć może się wydawać, że dla kierowcy, który od lat posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, ale je stracił, zdanie egzaminu nie powinno być trudne, to praktyka pokazuje coś innego. Prowadzący pojazdy przez lata nabierają wielu przyzwyczajeń, które mogą powodować problemy podczas egzaminu. Dlatego odebrany dokument może stanowić problem, którego kierowca długo nie rozwiąże. Jeden z przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie podkreśla, że kierowcy, którzy po latach po raz kolejny muszą zdawać egzamin, mają największy problem z częścią teoretyczną – wyniki są słabsze niż w przypadku tych, którzy po raz pierwszy podchodzą do testu. Natomiast osiągają oni nieco lepsze wyniki na egzaminie praktycznym.


Prowadzący pojazdy powinni przede wszystkim interesować się zmieniającymi się przepisami. Istotne zmiany wprowadziła ustawa, która weszła w życie od 1 lipca 2020 roku. Wcześniej w Polsce obowiązywało ograniczenie do 50 km/h w terenie zabudowanym w godzinach od 5:00 do 22:00 i do 60 km/h poza tymi godzinami. Po zmianach przez całą dobę musi być zachowana taka sama prędkość – 50 km/h. Od 1 lipca 2020 roku możliwa jest też utrata prawa jazdy za jazdę z prędkością wyższą o 50 km/h i więcej na terenie zabudowanym lub niezabudowanym.


Ponadto od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów drogowych. Dotyczyła ona głównie sankcji związanych z nakładanymi mandatami za zbyt szybką jazdę. 17 września 2022 roku czeka nas kolejna nowelizacja przepisów, a ignorowanie przepisów grozić będzie nałożeniem wysokiego mandatu i nawet kilkunastu punktów karnych. Przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h będzie wiązało się z nałożeniem 15 punktów karnych. Szybko więc będzie można stracić prawko i kierowcę będzie czekał kolejny egzamin.


UTRATA PRAWA JAZDY A UBEZPIECZENIE

Poza konsekwencjami prawnymi kierowca, który utracił prawo jazdy, może mieć też inne problemy. Jeśli spowoduje on wypadek pod wpływem alkoholu, to poniesie on odpowiedzialność karną. Zakład ubezpieczeń w ramach jego ubezpieczenia OC wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, ale następnie w ramach regresu zwróci się o te środki do sprawcy.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acrankin

 
image

Dodał: Mariusz

01.02.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto