TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 30.01.2024

Odprysk na szybie samochodu – naprawa czy wymiana?

image

Odprysk na szybie samochodowej pojawia się niespodziewanie. Nikt, kto dba o swój pojazd (a według badań zleconych przez NordGlass to aż 88% kierowców), nie będzie starał się o generowanie kosztów jego naprawy. O ile odprysk jest niewielki, wielu kierowców odpuści wymianę szyby. Jednak taka praktyka może zostać ukarana mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Odprysk na szybie a policja? Taka sytuacja niekoniecznie będzie Ci na rękę.


mechanicy naprawiają szybę

Z tego artykułu dowiesz się:

Odprysk na szybie – rodzaje i naprawa

Samodzielna naprawa

Wizyta u mechanika

Odprysk na szybie a ubezpieczenie

Kiedy ubezpieczenie nie zostanie wypłacone?

Odprysk na szybie. Co zrobić, kiedy znajduje się z tyłu lub z boku samochodu?

Konkretne informacje możemy znaleźć w formie zapisu w prawie o ruchu drogowym. Art. 66, pkt. 1.5. mówi: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu”, a także „zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.


Zgodnie z tym zapisem, nawet za niewielki odprysk na szybie np. od kamienia czy nawet zmatowioną szybę, możesz otrzymać mandat. Przyjmijmy zatem, że każde uszkodzenie szyby musi zostać naprawione. Jaki masz wybór w takiej sytuacji?


ODPRYSK NA SZYBIE – RODZAJE I NAPRAWA

Zaczniemy oczywiście od najmniejszego uszkodzenia przedniej szyby. Załóżmy, że powstało przypadkowo, przez kamień leżący na żwirowej drodze. Dostał się na szybę spod kół w trakcie jazdy, wyraźnie rysując szkło. Uszkodzenie jest niewielkie, właściwie to rysa z wgłębieniem.


Należy pamiętać, że wgłębienie, jak i powierzchowna liniowa rysa będą się powiększać. W trakcie jazdy po nieidealnych drogach, drgania powodują ruch szyby. Co za tym idzie – wszelkie uszkodzenia zaczynają pogłębiać się w trakcie jazdy, trąc i napierając na siebie wzajemnie. Te niewielkie tarcia w końcu doprowadzą do kruszenia się materiału w obrębie rys, sukcesywnie powiększając odprysk. Im szybciej uporasz się z niewielką szkodą, tym więcej będziesz mógł zaoszczędzić na naprawie.


Dodatkowym czynnikiem niesprzyjającym jest pogoda. Odprysk na szybie samochodowej będzie wypełniał się wodą deszczową (lub poranną rosą), która pod wpływem ujemnych temperatur zacznie zamarzać i rozsadzać go od środka, skutecznie pogłębiając uszkodzenia. Kiedy tylko zauważysz większą rysę – zaklej ją taśmą klejącą (przeźroczystą, by nie rzucała się w oczy). Uchronisz wtedy szkło przed zabrudzeniami i wodą, które mogą spowodować większe ubytki i utrudnić naprawę.


SAMODZIELNA NAPRAWA

Jeżeli odprysk na szybie wraz z pęknięciem nie przekracza 10 cm, możesz zamówić domowy zestaw do naprawy. Znajdziesz go na popularnych platformach sprzedażowych.


Po pierwsze, zerwij taśmę, którą zabezpieczyłeś ubytek, a następnie oczyść go możliwie najdokładniej. Dzięki specjalnym aplikatorom z przyssawkami ustaw pojemnik z klejem wypełniającym precyzyjnie nad odpryskiem. Aplikator powinien stykać się z powierzchnią uszkodzonej szyby. Wypełnij rysę klejem, upewnij się, że rozszedł się dokładnie i odczekaj 15 min do zaschnięcia. Następnie usuń aplikator z przyssawkami. Instrukcja jest dość prosta.


Samodzielna naprawa jest bardzo popularnym sposobem radzenia sobie z odpryskami na szybie. O ile niedoskonałości nie znajdują się w polu widzenia kierowcy, maskowanie nie musi być perfekcyjnie gładkie. Decydując się na pomoc mechanika, masz pewność, że po wgłębieniu nie zostanie śladu.


WIZYTA U MECHANIKA

Jeśli jednak twoje zdolności nie są na najwyższym poziomie, zawsze możesz udać się do mechanika. Taka usługa powinna Cię kosztować ok. 200 zł. Tutaj jednak znaczenie ma umiejscowienie odprysku. Usługa u mechanika nie będzie przeprowadzona, jeśli:


odprysk na szybie znajduje się w polu widzenia kierowcy i jest na tyle głęboki, że nie można się go pozbyć w 100%. Efekty profesjonalnego wypełnienia żywicą są spektakularne, jednak w tym przypadku nadal będą przeszkadzać w bezproblemowej jeździe. Pamiętaj, że również zmatowienia szyby mogą skutkować mandatem;

pęknięcie liniowe wchodzi pod uszczelkę lub znajduje się przy krawędzi szyby. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wymiana. Niestety koszty w takim wypadku rosną niemal czterokrotnie;

powstały odprysk na szybie samochodowej jest bardzo głęboki lub śladów jest kilka. Jedno uszkodzenie nie wpływa mocno na strukturę szyby, jednak dwa lub trzy odpryski stają się niebezpieczne dla Ciebie oraz pasażerów. W ekstremalnym wypadku sprawią, że szyba się rozkruszy;

uszkodzenie jest w formie linii. Tutaj mechanik nie jest w stanie wiele zdziałać, ponieważ tego typu defekty będą się powiększać. Szczelina jest tak wąska, że nie można wlać w nią żywicy. To jedyny przypadek, kiedy możesz nieco zwlekać z udaniem się do zakładu naprawczego.

Jeśli szyba kwalifikuje się do naprawy, poczekasz jedynie 45 minut i będziesz mógł ruszyć w dalszą podróż. W warsztacie najpierw są usuwane zanieczyszczenia, piasek oraz wilgoć z odprysku. Następnie w uszkodzone miejsce wlewana jest żywica utwardzana lampą UV. Całość zostaje wypolerowana, dzięki czemu szybie przywraca się 95% przejrzystości.


Może się też zdarzyć, że odprysk na szybie samochodowej będzie w takim miejscu, że nie unikniesz wymiany na nową. Kryteria wypełnienia ubytku zostały podane w akapicie wyżej. W takim wypadku pozostaje Ci poświęcić ok. 3 godzin oraz 700 zł na wstawienie nowej szyby (w standardowych, popularnych modelach samochodów). Po wymianie przez 3 dni należy omijać dziury i unikać wstrząsów, ze względu na klej, który musi mieć czas dobrze zastygnąć. Pamiętaj – nie warto narażać siebie i rodziny na konsekwencje w postaci rozsypania się przedniej szyby w trakcie jazdy. Bezpieczeństwo to komfort, na którym nie warto oszczędzać.


ODPRYSK NA SZYBIE A UBEZPIECZENIE

Zgłoś odprysk na szybie, jeśli opłacasz autocasco (AC) lub zadbałeś o dodatkowe ubezpieczenie szyb wcześniej. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje dodatki w postaci samego ubezpieczenia szyb samochodowych do ogólnego ubezpieczenia samochodu w większej kwocie.


Szkodę najlepiej zgłosić do ubezpieczyciela zaraz po jej powstaniu. Dzięki temu będzie można poprosić rzeczoznawcę, który wyceni koszt naprawy oraz wskaże mechanika, do którego powinno się zgłosić. To zawsze profesjonalny i sprawdzony warsztat, który oferuje wysokie standardy usług. Istnieje również opcja, gdzie koszt naprawy zostanie Ci zwrócony.


Czy takie ubezpieczenie jest korzystne? Zdecydowanie tak. Przednia szyba samochodu jest nie tylko narażona na odpryski w trakcie jazdy. Ubezpieczenie obejmuje także sytuacje, kiedy szyba zostanie wybita przez wandali lub zniszczona przez połamane gałęzie drzewa w trakcie gwałtownych burz. Koszt takiego dodatku do polisy jest niewielki, natomiast korzyści, które zapewnia, pozwolą Ci spać spokojnie. Więcej na temat warunków przeczytasz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).


KIEDY UBEZPIECZENIE NIE ZOSTANIE WYPŁACONE?

W znacznej większości przypadków ubezpieczenie pokrywa naprawę bądź wymianę szyby. Jedynie w wypadku, kiedy zaniedbanie jest po stronie właściciela samochodu, zgoda na sfinansowanie naprawy może nie zostać udzielona. Konkretne przypadki to:


niewłaściwa lub bardzo nieprofesjonalna wcześniejsza naprawa,

odprysk na szybie jest zrobiony z premedytacją,

szkoda wynika ze znacznego zaniedbania właściciela pojazdu.

Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, naprawa odbywa się nawet do dwóch dni od zgłoszenia szkody. Warsztat samochodowy zostanie z góry wyznaczony do realizacji naprawy lub wymiany szyby. Dodatkowo w dobrych ofertach ubezpieczeniowych cały proces odbywa się z minimum formalności oraz bezgotówkowo.


Wcześniej uwzględniliśmy przypadek powstania odprysku na szybie poprzez nieszczęśliwy wypadek. To najczęstszy z możliwych scenariuszy. Bardziej skomplikowana sytuacja następuje, kiedy odprysk jest zrobiony np. przez żwirek spadający z załadowanej po brzegi ciężarówki. Dziura w szybie może także powstać przez kamień, który wydostał się spod kół samochodu jadącego z przodu. Niewłaściwie zabezpieczone koła, brak fartuchów przeciwbłotnych… i odprysk gotowy.


W takiej sytuacji należy bardzo dokładnie udokumentować zdarzenie. Dowody muszą być jednoznaczne, z silnym wskazaniem na działanie osób trzecich. Następnie taki przypadek rozpatruje zakład ubezpieczeniowy.


Dobrze sprawdza się zamontowanie kamery samochodowej. Pozyskane w ten sposób materiały są brane pod uwagę, a korzystanie z wideorejestratora jest legalne na terenie Polski.


ODPRYSK NA SZYBIE. CO ZROBIĆ, KIEDY ZNAJDUJE SIĘ Z TYŁU LUB Z BOKU SAMOCHODU?

Wybierając ubezpieczenie OC rozszerzone o ubezpieczenie szyb, nie musisz się przejmować, jeśli na tylnej lub bocznej szybie pojawi się odprysk. Odszkodowanie zostanie uwzględnione.


Sprawa się komplikuje, kiedy szkoda dotyczy tylnej szyby połączonej na stałe z karoserią. Tutaj naprawa nie wchodzi w składki OC i jeżeli obawiasz się zniszczeń, należy zdecydować się na polisę AC. Ta opcja dotyczy także ubezpieczenia reszty szklanych komponentów samochodu. Pokryje szkody, które pojawią się na szyberdachu (lub dachu panoramicznym), lusterkach bocznych, światłach oraz szklanych elementów na stałe złączonych z szybą.


Ubezpieczenie uwzględnia natychmiastową pomoc w rozwiązaniu problemu. Gwarantuje skierowanie do dobrego warsztatu samochodowego, gdzie jeszcze tego samego dnia szyba powinna zostać wymieniona. Nie będzie to jednak oryginał, a szyba spełniająca wszystkie wymogi, zrobiona z wysokiej jakości materiałów. Co nie oznacza, że wymiana na oryginalne szkło jest niemożliwa. Zakład ubezpieczeniowy będzie miał obowiązek znaleźć jak najlepszy odpowiednik. Jeśli jednak żaden nie spełni wymogów, wówczas zamówione zostanie nowe, oryginalne szkło.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

30.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto