TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 30.01.2024

Zmiana ubezpieczyciela OC - jak zmienić ubezpieczyciela? Czy można wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć bez problemu nową polisę OC w innej firmie?

image

Standardowo umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na 12 miesięcy. Część kierowców, którzy nie są usatysfakcjonowani z aktualnej polisy komunikacyjnej lub płacą zbyt wysoką składkę względem oferty rynkowej, zastanawia się, w jakich sytuacjach jest możliwa zmiana ubezpieczyciela OC i AC. Czy można wypowiedzieć ważną umowę bez żadnych konsekwencji i to w dowolnym momencie? Co warto wiedzieć przed rezygnacją z polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela i zawarciem nowej?


uścisk dłoni

Z tego artykułu dowiesz się:

W JAKICH PRZYPADKACH MOŻNA DOKONAĆ ZMIANY UBEZPIECZYCIELA OC?

JAK ZMIENIĆ UBEZPIECZYCIELA OC? NAJWAŻNIEJSZE JEST NAPISANIE WYPOWIEDZENIA OC

ZMIANA UBEZPIECZYCIELA W OC A ZNIŻKI NA OC I AC

ZMIANA UBEZPIECZYCIELA AC - TO PROSTSZE, NIŻ CI SIĘ WYDAJE! JAK ZMIENIĆ POLISĘ AC?

UMOWA UBEZPIECZENIA OC I AC - KIEDY WARTO ZMIENIĆ UBEZPIECZYCIELA?

W JAKICH PRZYPADKACH MOŻNA DOKONAĆ ZMIANY UBEZPIECZYCIELA OC?

Zmiana towarzystwa, w którym ubezpieczony będzie Twój pojazd w ramach OC jest możliwa tylko w kilku konkretnych sytuacjach. Nie można więc dowolnie wypowiedzieć umowy, bez ponoszenia z tego tytułu określonych konsekwencji. Z tej opcji mogą skorzystać właściciele pojazdów, których obecna, roczna umowa ubezpieczenia komunikacyjnego dobiega końca – jednak muszą złożyć wypowiedzenie OC jeszcze przed wygaśnięciem aktualnej polisy lub wypełnić oświadczenie o rezygnacji z automatycznego przedłużenia dotychczasowej umowy OC.


Pamiętajmy, aby zadbać o zachowanie ciągłości ochrony – nowa umowa musi zostać zawarta nie później niż w dniu zakończenia poprzedniej. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z możliwością nałożenia na nas kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wcale nie musi dojść do kontroli drogowej - UFG wykorzystuje narzędzia, które umożliwiają mu znajdowanie nieubezpieczonych.


Zmiana ubezpieczyciela OC jest dopuszczalna również w przypadku zakupu używanego auta – nabywca nie ma obowiązku przyjmować polisy OC zbywcy. Przy tym jednak kontynuacja polisy u tego samego ubezpieczyciela jest bez wątpienia bardzo wygodna, ale nie zawsze opłacalna, ponieważ ewentualna rekalkulacja składki może być niekorzystna dla nowego właściciela. Może się też okazać, że dotychczasowy posiadacz korzystał z atrakcyjnych, niskich składek na OC, a po przeliczeniu jej dla nowego właściciela okaże się, że trzeba będzie dopłacić nawet ponad 1000 zł do ubezpieczenia. Można więc w trakcie trwania umowy zerwać ją. Masz prawo to zrobić, ale pamiętaj o zachowaniu ciągłości OC samochodu. Brak ubezpieczenia może Cię drogo kosztować. 


Kolejnym możliwym scenariuszem jest wykupienie podwójnego OC. Niektórzy kierowcy popełniają ten błąd i przez nieuwagę zostają posiadaczami dwóch polis. Najczęściej dochodzi do tego w momencie, gdy klient zawiera polisę OC u nowego ubezpieczyciela, zapominając o obowiązku wypowiedzenia umowy w poprzedniej firmie. Co zrobić, aby nie płacić podwójnej składki OC? Taką sytuację ujmuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Należy niezwłocznie złożyć wypowiedzenie OC w towarzystwie, w którym doszło do automatycznego przedłużenia polisy – wysyłając dokument za pośrednictwem Poczty Polskiej, mailowo lub odwiedzając oddział towarzystwa osobiście.


Musisz wiedzieć jednocześnie, że ubezpieczycielowi, który zgodnie z prawem zastosował mechanizm automatycznego wznowienia polisy, przysługiwać będzie prawo do żądania zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres faktycznie udzielonej ochrony. 


Kolejną sytuacją, w której możesz odstąpić od umowy ubezpieczenia OC w trakcie trwania umowy, jest ta, kiedy zawierasz ją  na odległość. Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa na podstawie ustawy o prawach konsumenta. Możesz odstąpić od polisy OC, jeśli kupiłeś takie ubezpieczenie np. podczas rozmowy telefonicznej z agentem. Realna jest zmiana ubezpieczenia bez czekania do końca umowy, jeśli kupiłeś je online. Masz na to 30 dni, licząc od dnia zawarcia polisy. Termin będzie dochowany, jeśli złożysz oświadczenie o odstąpieniu umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość przed upływem tego okresu. Za czas, w którym korzystałeś z OC, musisz zapłacić, bez względu na to, że zawierasz nową umowę z innym towarzystwem. 


JAK ZMIENIĆ UBEZPIECZYCIELA OC? NAJWAŻNIEJSZE JEST NAPISANIE WYPOWIEDZENIA OC

Jakie informacje należy zawrzeć w wypowiedzeniu, chcąc dokonać zmiany ubezpieczyciela OC? Do zerwania umowy potrzebne są podstawowe dane, takie jak:


imię i nazwisko właściciela oraz ewentualnych współwłaścicieli samochodu,

aktualny adres zamieszkania,

powód rezygnacji z umowy OC,

numer rejestracyjny pojazdu,

marka i model auta,

numer polisy ubezpieczeniowej.

W wypowiedzeniu polisy OC powinna również być ujęta miejscowość, data sporządzenia dokumentu i podpis klienta na końcu formularza. Jak wygląda kwestia zmiany ubezpieczyciela i zgromadzonych lat bezszkodowej jazdy w danym towarzystwie ubezpieczeniowym u innego ubezpieczyciela? 


ZMIANA UBEZPIECZYCIELA W OC A ZNIŻKI NA OC I AC

Wielu kierowców, którzy jeżdżą ostrożnie i od lat korzystają z ochrony jednego towarzystwa, zastanawia się, czy zmiana firmy zapewniającej OC pojazdu powoduje automatyczną utratę możliwości korzystania z niskich składek. Na szczęście nie, ale należy mieć świadomość, że ich wysokość może ulec zmianie. Dlaczego? Ponieważ każde towarzystwo ma nieco inny system ich wyliczania – tak więc, w tej sytuacji dokonania takiej zmiany może być to niekorzystnym krokiem. Zamiast niższej składki w nowej firmie płacić będziesz więcej za okres ubezpieczenia, niż u dotychczasowego ubezpieczyciela samochodu. 


ZMIANA UBEZPIECZYCIELA AC - TO PROSTSZE, NIŻ CI SIĘ WYDAJE! JAK ZMIENIĆ POLISĘ AC?

W znacznie lepszej sytuacji są osoby, które chcą zmienić ubezpieczyciela AC, ponieważ tutaj przepisy nie są tak restrykcyjne i zerwanie umowy jest znacznie prostsze. Z każdego autocasco zawartego na dłużej niż 6 miesięcy można zrezygnować w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy, w przypadku osób fizycznych lub w ciągu 7 dni w przypadku przedsiębiorców.


Jak wypowiedzieć ubezpieczenie samochodu AC? Wystarczy złożyć wniosek drogą pisemną lub elektroniczną, podając przyczynę zerwania umowy autocasco (np. sprzedaż samochodu). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), warto więc dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu, jeszcze przed wykupieniem dodatkowej polisy. Należy wspomnieć, że w momencie zmiany właściciela samochodu, wyczerpania sumy ubezpieczenia, nieopłaceniu składki AC w terminie lub wyrejestrowaniu samochodu – umowa wygasa sama.


Częstym powodem chęci zerwania umowy ubezpieczenia autocasco jest to, że kierowca znajdzie lepszą ofertę na takie ubezpieczenie i chce z niej skorzystać. AC kalkulator na naszej stronie nie tylko pokaże Ci, ile będzie Cię kosztował wybrany wariant autocasco. Przy zawarciu polisy AC online możesz liczyć na przyznanie bardzo atrakcyjnej, bo aż 15-procentowej zniżki na ubezpieczenie w UNIQA.


UMOWA UBEZPIECZENIA OC I AC - KIEDY WARTO ZMIENIĆ UBEZPIECZYCIELA?

Podsumowując, zmiana firmy, w której kupujemy OC czy AC jest możliwa, ale w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej tylko w kilku przypadkach. Można to zrobić, gdy:


aktualna umowa dobiega końca,

kupiliśmy samochód z rynku wtórnego lub odziedziczyliśmy go,

wpadliśmy w pułapkę posiadania podwójnego OC,

kupiliśmy ubezpieczenie przez internet lub telefon.

Chcąc zrezygnować z ubezpieczenia OC w danym towarzystwie, należy złożyć pisemne wypowiedzenie, w którym podamy powód naszej decyzji. Znacznie łatwiej zmienić ubezpieczyciela AC, jednak i tutaj trzeba pamiętać o obowiązujących terminach (osoby fizyczne mają na to maksymalnie 30 dni od momentu zawarcia umowy, a przedsiębiorcy 7 dni).


Decydując się na zmianę towarzystwa, kierowca powinien pamiętać o konieczności zachowania ciągłości polisy OC. W przeciwnym razie musi liczyć się z karami finansowymi, jakie może nałożyć na niego za brak ochrony UFG.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

30.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto