TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 29.01.2024

Rejestracja samochodu z Niemiec – ile kosztuje, jakie dokumenty potrzebne do rejestracji auta trzeba przedstawić, by zarejestrować sprowadzony pojazd?

image

Sprowadzanie samochodów z Niemiec od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego - ceny są korzystne, procedury nieskomplikowane, a techniczny stan pojazdów - przeważnie bardzo dobry. Aby móc w pełni cieszyć się nowym nabytkiem i z niego korzystać, konieczne jest przerejestrowanie samochodu. Z jakimi kosztami musi się liczyć nowy właściciel auta? Jakie dokumenty są niezbędne, aby zarejestrować samochód? Sprawdź to w naszym poradniku.


 

przegląd techniczny auta

Z tego artykułu dowiesz się:

NAJWIĘCEJ SAMOCHODÓW POLACY SPROWADZAJĄ Z NIEMIEC

SAMOCHÓD SPROWADZONY Z NIEMIEC - CO SPRAWDZIĆ I O CZYM PAMIĘTAĆ?

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ REJESTRACJA SAMOCHODU Z NIEMIEC?

JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE DO REJESTRACJI AUTA Z NIEMIEC

ILE WYNOSZĄ KOSZTY REJESTRACJI SAMOCHODU? WSZYSTKIE OPŁATY ZA AUTO.

AUTO SPROWADZONE Z NIEMIEC - PRZEGLĄD TECHNICZNY I UBEZPIECZENIE OC

NAJWIĘCEJ SAMOCHODÓW POLACY SPROWADZAJĄ Z NIEMIEC

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar co roku publikuje podsumowanie wyników dotyczących importu samochodów używanych z zagranicy do Polski. W 2022 roku poinformował, że na nasz rynek trafiło ponad 770 tys. sztuk używanych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Średni wiek auta wynosił 13,1 roku. W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym był jeszcze wyższy i przekraczał 14 lat. Można więc uznać, że są to samochody leciwe.


Nie jest zaskoczeniem, zwłaszcza na tle raportów z poprzednich lat, że w 2022 roku najwięcej samochodów używanych sprowadzono z Niemiec - aż 415 784 sztuk pochodziło od naszych zachodnich sąsiadów. Dla porównania: z Francji w ubiegłym roku sprowadziliśmy niespełna 98 tys. samochodów używanych, z Belgii prawie 50 tys., a z Holandii - niemal 50 tys. aut.


Każdy, kto zdecyduje się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, czy to z Niemiec, czy z innego kraju, musi liczyć się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności w Polsce. Sprawdź, jakie są wymagane dokumenty w procesie rejestrowania takiego pojazdu. Co mówi o tym prawo o ruchu drogowym oraz kiedy trzeba zapewnić ubezpieczenie samochodowe OC dla tego środka transportu?


SAMOCHÓD SPROWADZONY Z NIEMIEC - CO SPRAWDZIĆ I O CZYM PAMIĘTAĆ?

Na co warto zwrócić uwagę, kupując samochód za granicą? Przede wszystkim należy sprawdzić numer VIN auta i upewnić się, że samochód nie został skradziony. Warto również przeprowadzić badanie techniczne, by poznać rzeczywisty pojazdu. Kierowcy rozważający zakup używanego samochodu za granicą mogą skorzystać z internetowej usługi Historia Pojazdu (www.historiapojazdu.gov.pl), która pozwala sprawdzić informacje na temat m.in. aut sprowadzanych z Niemiec. Dzięki temu kupujący może dowiedzieć się, jaki powinien być przebieg auta i porównać go z wartością na liczniku. Dopiero po przeprowadzeniu takiej weryfikacji warto brać pod uwagę doprowadzenie do podpisania umowy kupna-sprzedaży na auto z zagranicy.


JAK POWINNA WYGLĄDAĆ REJESTRACJA SAMOCHODU Z NIEMIEC?

Rejestracja nie jest skomplikowana. Formalności może dopełnić właściciel lub wskazany przez niego pełnomocnik na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Jeżeli pojazd ma być własnością firmy, sprawy urzędowe może zrealizować osoba mająca odpowiednie upoważnienie. Rejestracji pojazdu z zagranicy dokonuje się w wydziale komunikacji właściwym dla danego miejsca zamieszkania kupującego. Może to być zatem urząd starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy.


Najlepiej zgromadzić wszystkie niezbędne papiery od razu po sprowadzeniu samochodu do kraju oraz uregulować konieczne opłaty, w tym akcyzę. Brak któregokolwiek dokumentu może skutkować odmową rejestracji pojazdu. Zaświadczenie potwierdzające dokonanie płatności akcyzy należy dołączyć do wniosku o zarejestrowanie maszyny. Jeśli samochód jest zwolniony z akcyzy, należy przedstawić odpowiednie oświadczenie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.


Przed dopełnieniem wskazanych formalności należy także dokonać opłat rejestracyjnych. Papiery można złożyć osobiście, przesłać pocztą lub przekazać przez internet. Rejestrowanie samochodu z Niemiec składa się z dwóch etapów:


rejestracji czasowej na 30 dni,

rejestracji właściwej.

Trzydziestodniowy odstęp czasu między nimi jest właściwie niezbędny, by urzędnik sprawdził informacje na temat pojazdu oraz dokumenty dołączone do wniosku. Konieczne jest zweryfikowanie informacji wskazanych w umowie i w dowodzie rejestracyjnym. O etapie realizacji prac urzędowych związanych z zarejestrowaniem auta kierowca może dowiedzieć się, dzwoniąc do odpowiedniego urzędu lub sprawdzając status dowodu rejestracyjnego na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.


JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE DO REJESTRACJI AUTA Z NIEMIEC

Po uregulowaniu wszystkich opłat rozpoczyna się właściwa rejestracja. Niezbędne do tego procesu będą następujące dokumenty:


wniosek sporządzony na formularzu pobranym w urzędzie lub ze strony internetowej,

dowód własności pojazdu - umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT potwierdzająca fakt nabycia,

dokumenty potwierdzające dokonanie wszystkich opłat, w tym uiszczenie podatku akcyzowego,

stare tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku,

zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,

dowód rejestracyjny samochodu - tzw. Brief niemiecki,

dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia samochodowego OC, które jest obowiązkowe zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej.

Złożenie wniosku musi iść w parze z uzupełnieniem w nim wszystkich informacji dotyczących danego samochodu. Trzeba wpisać więc:


rodzaj auta i jego przeznaczenie,

markę,

typ,

model,

rok produkcji,

rodzaj paliwa,

datę nabycia,

numer identyfikacyjny VIN.

Trzeba też uzupełnić dane osobowe właściciela samochodu, a także współwłaściciela, jeśli taki istnieje. Pamiętaj, że do zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z zagranicy konieczne jest przetłumaczenie dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego. Ten obowiązek nie dotyczy dowodu wydanego w jednym z państw UE, czyli dowód z Niemiec również nie będzie tego wymagał.


ILE WYNOSZĄ KOSZTY REJESTRACJI SAMOCHODU? WSZYSTKIE OPŁATY ZA AUTO.

Rejestracja samochodu z Niemiec wiąże się z pewnymi kosztami, które ponosisz Ty jako osoba sprowadzająca maszynę do kraju. Do podstawowych kosztów dopełnienia takich formalności w przypadku nowego samochodu z Niemiec zaliczamy:


opłatę za dowód rejestracyjny - 54 zł,

opłatę za nalepki legalizacyjne na tablice - 12,50 zł

opłatę za pozwolenie czasowe - 13,50 zł,

opłatę za samochodowe tablice rejestracyjne - 80 zł,

opłatę ewidencyjną w wysokości po 50 gr, którą należy zapłacić m.in. za wydanie dowodu rejestracyjnego czy tablic rejestracyjnych - łącznie 1,50 zł.

Łącznie to 161,50 zł w przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych.


Dodatkowy koszt związany z rejestracją to także kwota, jaką należy wydać za przetłumaczenie druków. Wymienione opłaty można przelać na konto urzędu lub wpłacić w kasie. W wielu urzędach ustawiono specjalne wpłatomaty umożliwiające dokonanie niezbędnych płatności na miejscu, bez konieczności pamiętania o nich wcześniej.


Analizując koszty rejestracji, należy uwzględnić podatek akcyzowy. Trzeba go zapłacić w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia samochodu do Polski. Kwota podatku akcyzowego zależy od pojemności silnika i wartości samochodu. Od stycznia 2019 roku stawki akcyzy na samochody osobowe wynoszą:


18,6% wartości samochodu w przypadku samochodu osobowego o pojemności silnika większej niż 2000 cm3,

3,1% wartości pojazdu podatku w przypadku pozostałych samochodów.

Niższe stawki podatku akcyzowego, odpowiednio 9,3% oraz 1,55%, zapłacą właściciele samochodów hybrydowych. Z akcyzy są zwolnione auta typu Plug-in (PHEV) z silnikiem do 2000 cm3 oraz samochody elektryczne typu REX.


AUTO SPROWADZONE Z NIEMIEC - PRZEGLĄD TECHNICZNY I UBEZPIECZENIE OC

Przegląd samochodu sprowadzonego zza zachodniej granicy jest obowiązkowy w celu dokonania rejestracji auta w Polsce. Pierwszy po sprowadzeniu samochodu jest tzw. przegląd zerowy. Jeśli z zagranicznych dokumentów wynika, że maszyna niedawno została przebadana, a właściciel ma oryginalne tablice rejestracyjne, może przeprowadzić jedynie dodatkowe badanie celem ustalenia danych niezbędnych do dopełnienia formalności urzędowych.


Tradycyjny przegląd zerowy niewiele różni się od zwykłego badania technicznego. Dokonuje się go na Stacji Kontroli Pojazdów. Badanie zerowe obejmuje:


kontrolę stanu technicznego podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowania samochodu,

identyfikację samochodu, podczas której potwierdza się zgodność numeru VIN z dokumentami samochodu oraz czytelność numeru nadwozia,

kontrolę dodatkowego wyposażenia, m.in. instalacji LPG czy haka.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie auta OC, należy wykupić je najpóźniej w dniu rejestracji na terenie kraju. Możliwe jest również wykupienie ubezpieczenia krótkoterminowego, jeśli właściciel chce poczekać z wyborem odpowiedniej oferty lub zakup samochodu był realizowany z myślą o szybkiej jego odsprzedaży innej osobie.


Musisz zadbać o to, by zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobisz, licz się z nałożeniem na Ciebie kar, których wysokość uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia w Polsce, rodzaju samochodu oraz od długości przerwy w ubezpieczeniu OC.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

29.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto