TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 28.01.2024

Ubezpieczenie anglika w Polsce – ile kosztuje ?

image

Polacy od lat chętnie sprowadzają samochody z zagranicy, np. Niemiec, Francji czy Anglii. Używane auta, które pochodzą z innych państw, często są tańsze i możemy je zakupić w dobrym stanie technicznym. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tak wiele osób decyduje się na kupienie pojazdów poza granicami Polski. Jak wygląda ubezpieczenie anglika w Polsce w 2021 roku? Co warto wiedzieć o samochodach sprowadzanych z Anglii?


auto z kierownicą po prawej stronie

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wygląda ubezpieczenie anglika w Polsce w 2021?

Anglik dostosowany do Polski

Jak wygląda rejestracja i czy jest wymagana do wykupienia OC?

Ile kosztuje rejestracja anglika?

Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu sprowadzanego z Anglii?

JAK WYGLĄDA UBEZPIECZENIE ANGLIKA W POLSCE W 2021?

Czy po Brexicie w ogóle możliwe jest sprowadzenie w 2021 roku auta z Anglii? Tak, z Wielkiej Brytanii można sprowadzać do Polski używane samochody, jednak jest jeden warunek - muszą być zarejestrowane tam nie później niż 31 grudnia 2020. Możliwe jest również sprowadzenie fabrycznie nowego samochodu, który nigdy nie był tam zarejestrowany. Ze względu na to, że Wielka Brytania nie jest już w Unii Europejskiej, auta zarejestrowane tam w 2021 roku nie otrzymają w Polsce zgody za zarejestrowanie - nie jest więc możliwe ich ubezpieczenie i użytkowanie.


Ubezpieczenie anglika zarejestrowanego przed 2021 rokiem nie powinno przysporzyć nam kłopotów. Żadna z firm ubezpieczeniowych w Polsce nie może odmówić sprzedaży polisy OC. Problem może pojawić się wtedy, gdy będziemy chcieli zakupić pakiet ubezpieczenia OC i AC - firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj nie sprzedają takich pakietów właścicielom pojazdów sprowadzonych z Anglii, ze względu na wysokie ryzyko zajścia szkody oraz wyższe koszty likwidacji szkód.


ANGLIK DOSTOSOWANY DO POLSKI

Importowany z Wielkiej Brytanii pojazd należy poddać kilku modyfikacjom, dzięki którym będzie dopuszczony do jazdy po polskich drogach, a także, dzięki którym ubezpieczenie OC będzie nieco tańsze. Mowa o:


zmianie lusterek, aby zapewniały większe pole widzenia po lewej stronie,

zmianie prędkościomierza, by posiadał skalę wyrażoną w km/h, a nie w milach,

zamontowanie z tyłu pojazdu światła przeciwmgłowego z lewej strony (w anglikach tego typu światło znajduje się po prawej stronie),

wymianie reflektorów z lewostronnych na prawostronne, co zapewni lepszą widoczność (to przystosowanie do tzw. wersji europejskiej).

Nie ma potrzeby zmiany strony kierownicy - od 2015 roku można legalnie poruszać się po polskich drogach autem z kierownicą z prawej strony. To spora oszczędność w wydatkach związanych z koniecznymi przeróbkami. Ich szacowany koszt to zwykle około 800-2000 zł (choć, jeśli to samochód wysokiej klasy lub pojawiający się na drogach rzadko, może być sporo wyższy). Do tego trzeba doliczyć też koszty robocizny.


Po wykonaniu wszystkich niezbędnych przeróbek, powinniśmy wybrać się na przegląd, dzięki któremu możliwe będzie zarejestrowanie i ubezpieczenie sprowadzonego pojazdu.


Do ubezpieczenia angielskiego pojazdu będą potrzebne dokumenty, tj. prawo jazdy, obecna polisa OC, dowód zakupu, dowód rejestracyjny, wszelkie informacje o pojeździe – rodzaj pojazdu, marka, rok produkcji, model, rodzaj paliwa, liczba miejsc oraz dane właściciela - imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania, zawód i rok wydania prawa jazdy. Ubezpieczenie anglika w Polsce odbywa się tak, jak w przypadku każdego innego pojazdu.


JAK WYGLĄDA REJESTRACJA I CZY JEST WYMAGANA DO WYKUPIENIA OC?

Aby wykupić ubezpieczenie OC anglika, konieczne jest zarejestrowanie pojazdu. Będą potrzebne do tego następujące dokumenty:


wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,

dowód własności pojazdu - może to być umowa sprzedaży, zamiany, darowizny czy dożywocia, a także faktura VAT,

zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,

brytyjski dowód rejestracyjny pojazdu,

tablice rejestracyjne,

potwierdzenie zapłaconej akcyzy na terytorium kraju,

dowód osobisty właściciela pojazdu (do wglądu),

tłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego wszystkich dokumentów sporządzonych w języku obcym (dowód rejestracyjny i dowód własności pojazdu).

Jeśli posiadamy wyżej wymienione dokumenty, w pierwszej kolejności powinniśmy wydrukować i wypełnić wniosek dostępny w urzędzie lub internecie. Następnie udajemy się do Wydziału Komunikacji, uiszczamy opłaty i rejestrujemy pojazd. Po dokonaniu tych formalności, otrzymujemy tzw. tymczasowy dowód rejestracyjny na czas wyrobienia właściwego. Dowód tymczasowy będzie ważny przez 30 dni, a właściwy powinien być gotowy do odebrania po 14-30 dniach.


Rejestrując samochód sprowadzony z Anglii, konieczne jest także wyrobienie karty pojazdu (przyjmuje formę książeczki zbliżonej wielkością do paszportu). Zawarte są w niej istotne informacje na temat auta, tj. rodzaj pojazdu, marka, typ, model, rodzaj paliwa, numer VIN, numer silnika, pojemność i moc, liczba osi, a także jego właściciela - imię i nazwisko, PESEL, adres zameldowania itp. Nie może również zabraknąć parametrów technicznych z uwzględnionymi wszelkimi zmianami, tj. wymiana silnika czy montaż i demontaż haka.


ILE KOSZTUJE REJESTRACJA ANGLIKA?

Rejestrując auto sprowadzone z Anglii, musimy liczyć się z większymi kosztami, niż podczas rejestracji pojazdu kupionego w kraju. Pierwszym istotnym wydatkiem jest wspomniana już akcyza - zanim przystąpimy do jej zapłacenia, musimy złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie celnym (AKC-4/E), na co mamy 14 dni. Koszt jej złożenia to 30-50 zł. Jeśli zaś chodzi o wysokość samego podatku - zależy od pojemności silnika danego samochodu:


pojemność silnika do 2000 cm3 - 3,1%;

pojemność powyżej 2000 cm3 - 18,6 %.

Kiedy nie będziemy musieli opłacać akcyzy? Jest jeden wyjątek - jeśli osoba sprowadzająca auto do Polski była za granicą jego właścicielem przez ponad 6 miesięcy, może złożyć w urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek. W takim przypadku będzie zwolniona z tego podatku.


Kolejnym wydatkiem jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego (V5C) z języka angielskiego na polski. Musi to zrobić tłumacz przysięgły. W wielu przypadkach koszt tłumaczenia jednej strony wynosi około 50 zł, a angielski dowód rejestracyjny ma ich cztery. Często jednak wystarczy tylko tłumaczenie pierwszych dwóch stron - warto dopytać o to w urzędzie, gdzie będziemy składać dokumenty. Przetłumaczyć musimy też dowód własności - warto pomyśleć o tym już wcześniej i bazować na umowie sprzedaży stworzonej od razu w dwóch językach, co pozwoli nieco zaoszczędzić (choć urząd może i tak poprosić o tłumaczenie przez tłumacza przysięgłego).


Jeśli chodzi o koszt badania technicznego, które również należy wykonać, zwykle waha się on w granicach 100-150 zł i zajmuje około godziny. Samo wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego to w przypadku anglika koszt 256 zł.


Koszt rejestracji anglika przekracza zatem zwykle 600-800 zł, choć może być sporo wyższy. Kluczowa dla pełnej kwoty jest tu przede wszystkim akcyza, a ona - jak już wiemy - zależy od ceny samochodu oraz pojemności jego silnika i wynosi około 300-500 złotych, wliczając w to przetłumaczenie dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego.


JAKI JEST KOSZT UBEZPIECZENIA SAMOCHODU SPROWADZANEGO Z ANGLII?

Dopiero po przekazaniu niezbędnych informacji i dokumentów ubezpieczyciel będzie w stanie przygotować dla nas ofertę. Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Anglii może być nawet kilkukrotnie droższe. Liczba wypadków z udziałem tych samochodów jest statystycznie wyższa. Zgodnie z badaniami MSWiA, kiedy dopuszczono pojazdy z kierownicą po prawej stronie do ruchu po polskich drogach (2015 r.), aż 60% wypadków zostało spowodowanych z winy kierowcy anglika. Nic więc dziwnego w tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe uważają je za mniej bezpieczne.


Pamiętajmy, że na kwotę ubezpieczenia anglika w Polsce wpływ ma także rocznik czy silnik samochodu, wiek, stan cywilny kierowcy i inne kwestie. W przypadku aut sprowadzanych z Anglii istotne jest także to, po której stronie jest kierownica. Nie ma konieczności zmiany na lewą stronę, ale jeśli pozostanie po prawej, nasze OC będzie droższe. Mimo wszystko, nie zawsze zapłacimy za ubezpieczenie anglika więcej niż za auto kupione w Polsce. Warto wziąć pod uwagę zniżki brytyjskie, które często akceptują towarzystwa ubezpieczeniowe, a także skorzystać z kalkulatora OC, aby wyliczyć wysokość składki za ubezpieczenie.


Jaka jest jednak generalna perspektywa na ubezpieczenie anglika? Za ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Anglii możemy zwykle zapłacić od 500 do nawet 2900 złotych. 


Ubezpieczenie anglika w Polsce pozwala bezpiecznie poruszać się po krajowych drogach, choć kierowcy powinni liczyć się z nieco większymi wydatkami za OC i AC. Warto być świadomym wyższych cen polis, chcąc sprowadzić angielski samochód z kierownicą po prawej stronie.   

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

 
image

Dodał: Mariusz

28.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto