TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 27.01.2024

Kolizja drogowa a ubezpieczenie OC

image

Jeśli uczestniczyłeś w kolizji drogowej to przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. Niektórzy kierowcy decydują się na opuszczenia miejsca zdarzenia, co może się dla nich zakończyć kosztownymi konsekwencjami. Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzy ci się kolizja drogowa?


zderzenie dwóch aut w tle

Z tego artykułu dowiesz się:

Kolizja drogowa – definicja

Kolizja drogowa – co zrobić?

Kolizja drogowa bez wzywania służb

KOLIZJA DROGOWA – DEFINICJA

Według danych Komendy Głównej Policji w 2019 roku zgłoszono do jednostek policji 455 454 kolizji drogowych. Takich zdarzeń mogło być nawet kilkukrotnie więcej – nie do wszystkich ich uczestnicy wzywają funkcjonariuszy, ponieważ nie mają takiego obowiązku. Czym jest kolizja drogowa? Chodzi o takie zdarzenie, w którym nikt nie odniósł obrażeń, nie było również ofiar śmiertelnych, a uczestnicy ponieśli jedynie koszty materialne. Przykładem kolizji, do której dochodzi bardzo często jest uderzenie jednego pojazdu o drugi na parkingach marketów, gdzie kierowcy często zapominają o ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu. Niemniej, jeśli nie doszło do szkód osobowych, to nie ma takiej konieczności, żeby wezwać policję. Jednak mogą się przytrafić różne zdarzenia i należy wiedzieć, jak działać.


KOLIZJA DROGOWA – CO ZROBIĆ?

Parkując w okolicach marketu, zamyśliłeś się i uderzyłeś swoim pojazdem o auto stojące w pobliżu. Jak powinieneś zareagować? Przede wszystkim nie bierz pod uwagę ucieczki z miejsca zdarzenia, gdyż konsekwencje takiego zachowania mogą być bardzo kosztowne. Na parkingach niemal wszystkich dużych sklepów działa monitoring. Zdarzenie może zauważyć przechodzień i opisać policji, kto za nie odpowiada. Jednak bez względu na to, gdzie spowodowałeś szkodę, powinieneś ją naprawić. Tym bardziej że w przypadku takiej szkody zakład ubezpieczeń prawdopodobnie wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu z Twojego ubezpieczenia OC. Jakie są natomiast konsekwencje ucieczki z miejsca kolizji drogowej? Należą do nich:


Likwidacja szkody z własnych środków – jeśli uciekniesz z miejsca zdarzenia i zostanie ci to udowodnione, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, ale następnie zwróci się do ciebie z postępowaniem regresowym. Koszty naprawy uszkodzonego pojazdu będziesz musiał zatem pokryć z własnych środków.

Punkty karne za spowodowanie szkody.

Mandat karny.

Co powinieneś zrobić, jeśli jednak na miejscu zdarzenia nikogo nie ma? W takim przypadku poczekaj, być może właściciel auta za chwilę nadejdzie. Jeśli do kolizji drogowej doszło na parkingu marketu, to możesz poprosić pracowników sklepu o wywołanie właściciela auta przez głośniki. Jeżeli jednak i to nie przyniesie efektu, a gdzieś ci się śpieszy, to możesz zostawić poszkodowanemu wiadomość. Napisz na kartce, że spowodowałeś szkodę i podaj swój numer telefonu. Umieść informację w widocznym miejscu, np. za wycieraczką – dzięki temu kierowca prawdopodobnie się z tobą skontaktuje. Zwróć uwagę na pogodę. Jeśli zanosi się na deszcz, to po opadach właściciel auta może nie odczytać twojej wiadomości.


Może się zdarzyć i tak, że poszkodowany zignoruje twoją informację i wezwie policję, którą poinformuje, że sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Warto przygotować się na taką ewentualność. Zorientuj się, czy w okolicy znajduje się monitoring, który mógł zarejestrować zdarzenie. Jeśli tak, to może on stanowić dowód kolizji drogowej, do której doszło. Zrób również zdjęcia, na których będzie widać pojazd w takim stanie, w jakim był, kiedy odjeżdżałeś z miejsca zdarzenia.


Może się również zdarzyć, że nie zauważysz, iż spowodowałeś szkodę. Poszkodowany zapewne wezwie policję. Jeśli funkcjonariusze ustalą twoją tożsamość, to zostaniesz potraktowany, jakbyś uciekł z miejsca zdarzenia. Czy w takim przypadku nie pozostanie ci nic innego, jak tylko zapłacić za likwidację szkody? Jeśli rzeczywiście nie zorientowałeś, że doszło do zdarzenia, to możesz się odwołać od decyzji ubezpieczyciela. Cennym dowodem w takim przypadku może być zapis z monitoringu, na którym widać będzie, że naturalnie odjechałeś z miejsca zdarzenia. Jeśli jednak na nagraniu będzie widać, jak wysiadasz z auta, oglądasz, jaką spowodowałeś szkodę, to oczywiście odwołanie nie przyniesie żadnego efektu.


Z poważniejszymi konsekwencjami niż w przypadku kolizji drogowej musi się liczyć ten, kto ucieknie z miejsca wypadku. Jak wynika z art. 162 § 1 Kodeksu karnego za samo nieudzielenie pomocy grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Kierowca, który zbiegł z miejsca zdarzenia może być pozbawiony wolności na 12 lat. Obowiązkiem sądu jest również w takim przypadku zatrzymanie prawa jazdy na co najmniej 3 miesiące.


KOLIZJA DROGOWA BEZ WZYWANIA SŁUŻB

Jak wspomnieliśmy, nie zawsze do zdarzenia drogowego trzeba obowiązkowo wzywać policję. Jest to konieczne, jeśli:


Są ranni lub ofiary śmiertelne.

Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.

W wyniku zdarzenia doszło do zatamowania lub znacznego utrudnienia ruchu drogowego.

Sprawca nie posiada prawa jazdy lub ważnej polisy OC.

Podejrzewasz, że prowadzący pojazd znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Uczestnicy zdarzenia nie są zgodni odnośnie do tego, kto zawinił.

Nie zawsze łatwo ustalisz z kierującym drugie auto, kto jest sprawcą kolizji. Możliwe, że wasze opinie będą odmienne. W takim przypadku warto wezwać funkcjonariuszy policji, którzy wskażą, kto spowodował szkodę. Jeśli strony samodzielnie doszłyby do porozumienia w kwestii tego, kto jest winny, to osoba ta uniknęłaby mandatu i punktów karnych. Tylko co należy wówczas zrobić? Otóż kierowca odpowiedzialny za zderzenie powinien przygotować oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Wzór takiego dokumentu warto mieć zawsze w swoim aucie, ale równie dobrze możesz takie oświadczenie napisać na zwykłej kartce papieru. Ważne jednak, żeby w treści znalazły się niezbędne informacje, takie jak:


dane uczestników kolizji – imię, nazwisko, adres zamieszkania (ewentualnie korespondencyjny), numer i seria dowodu osobistego, a także numer i seria prawa jazdy;

dane pojazdów – marka, rodzaj, model, numer rejestracyjny;

dane właściciela pojazdu (jeśli jest nim ktoś inny niż prowadzący);

nazwa ubezpieczyciela sprawcy i numer jego polisy OC.

Następnie należy opisać, do jakiego doszło zdarzenia, tzn. jak były ustawione pojazdy, jakie wykonały manewry, gdzie i kiedy doszło do szkody. Jeśli byli świadkowie kolizji drogowej, to warto wskazać w oświadczeniu ich dane kontaktowe. Należy opisać również, jakie szkody odnieśli uczestnicy zdarzenia. Warto też zrobić zdjęcia dokumentujące, do czego doszło i jakie były szkody. Takie oświadczenie musi być koniecznie podpisane przez sprawcę i poszkodowanego. Zgłaszając szkodę, poszkodowany będzie musiał załączyć do dokumentów np. skan pisma. Na tej podstawie ubezpieczyciel rozpocznie proces likwidacji szkody. Na jej zgłoszenie z OC masz 3 lata.


O zdarzeniu możesz poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy, ale jeśli posiadasz polisę z bezpośrednią likwidacją szkody, to naprawą auta może się zająć twój ubezpieczyciel.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

image

Dodał: Mariusz

27.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto