TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 27.01.2024

Kupno samochodu od komornika – na co należy zwrócić uwagę?

image

Pojazdy osobowe trafiają na licytacje komornicze z powodu długów i niewypłacalności ich właścicieli. Kupno samochodu od komornika często pozwala nabyć pojazd w bardzo okazyjnej cenie, jednak tego typu transakcja niepozbawiona jest też wad. Czy warto kupić auto od komornika? Jak przebiegają licytacje komornicze samochodów i gdzie można je znaleźć?


kierowca

Z tego artykułu dowiesz się:

Aukcje komornicze samochodów - jak auta trafiają na licytacje?

Kto może kupić samochód z licytacji komorniczej?

Jak przebiegają licytacje komornicze samochodów?

Gdzie znaleźć aukcje komornicze samochodów?

Wady i zalety kupna samochodu od komornika

Auto od komornika a ubezpieczenie OC i AC

AUKCJE KOMORNICZE SAMOCHODÓW - JAK AUTA TRAFIAJĄ NA LICYTACJE?

Zanim przedstawimy wady i zalety kupna samochodu od komornika, warto wyjaśnić, jak to się dzieje, że w ogóle auto trafia na licytację komorniczą. Gdy dotychczasowy właściciel pojazdu nie spłaca w terminie swoich zobowiązań, długi rosną, a on w końcu staje się zupełnie niewypłacalny. W tym momencie wierzyciel dłużnika zwraca się o pomoc do komornika, aby móc odzyskać wierzytelności. Komornik może dokonać zajęcia samochodu i doprowadzić do jego sprzedaży na drodze licytacji komorniczej, która jest publiczną aukcją. Środki finansowe uzyskane z licytacji komorniczej samochodu są przeznaczone na pokrycie długów niewypłacalnego właściciela (po odjęciu kosztów egzekucyjnych). Warto dodać, że nie tylko komornik może ogłaszać licytacje pojazdów - samochody z licytacji można kupić też od urzędu celnego i skarbowego (w tym przypadku auta pochodzą z przemytu lub działalności przestępczej i zostały zarekwirowane). 


KTO MOŻE KUPIĆ SAMOCHÓD Z LICYTACJI KOMORNICZEJ?

Samochód od komornika może kupić każdy, kto pojawi się w danym miejscu i o danej godzinie oraz ma przy sobie dowód osobisty - nie trzeba spełniać żadnych konkretnych warunków, czy też zgłaszać wcześniej swojego uczestnictwa w licytacji komorniczej samochodów. Warto jednak dodać, że zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, samochodu z windykacji komorniczej nie może licytować:


komornik,

dłużnik,

bliscy dłużnika oraz komornika (tj. małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo),

osoby, które są na licytacji w związku z pełnionym urzędem,

tzw. osoby opieszałe (tj. takie, które wygrały w przeszłości inną aukcję i nie zapłaciły należnej sumy, a następnie chcą wziąć udział w kolejnej licytacji).

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają licytacje komornicze aut.


JAK PRZEBIEGAJĄ LICYTACJE KOMORNICZE SAMOCHODÓW?

Aby licytacja komornicza samochodu doszła do skutku, muszą brać w niej udział co najmniej dwie osoby. Chcąc uczestniczyć w licytacji, należy wpłacić tzw. wadium (10% wartości auta), które jest dla komornika pewnego rodzaju zabezpieczeniem, że osoba, która wygra licytację, faktycznie zapłaci za samochód. Przykładowo, w razie licytowania auta, którego wartość wyliczono na 20 000 zł, należy wpłacić 2000 zł wadium. Oczywiście wadium nie przepada, jeśli nie wygramy aukcji - wówczas wpłacone środki zostaną nam zwrócone. Jeśli chodzi o sam przebieg aukcji - komornik podaje cenę wywoławczą pojazdu, w ten sposób wzywając uczestników do licytowania. Aukcja trwa tak długo, jak przebijane są oferowane przez różne osoby ceny. Komornik kończy licytację, gdy nikt nie proponuje już wyższej kwoty. Jeśli wartość licytowanego samochodu nie przekracza 500 zł, zwycięzca musi od razu zapłacić 100% ceny pojazdu. W większości przypadków cena samochodu od komornika jest jednak wyższa, wówczas wygrany musi od razu zapłacić 20% licytowanej sumy, a pozostałą część kwoty uregulować następnego dnia. 


GDZIE ZNALEŹĆ AUKCJE KOMORNICZE SAMOCHODÓW?

Osoby, które są zainteresowane kupnem samochodu od komornika, często nie wiedzą, skąd czerpać informacje o przeprowadzanych licytacjach komorniczych samochodów osobowych. Możliwości jest kilka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, komornik, który zajmuje samochód dłużnika, ma obowiązek poinformować o licytacji przynajmniej 14 dni przed jej terminem, wywieszając ogłoszenie w budynku sądu oraz lokalu organu gminy. Obwieszczeń o prowadzonych licytacjach możemy szukać też w lokalnych gazetach oraz Internecie (dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach aukcje komornicze online, które znajdziemy na specjalnym serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej). Na wspomnianym portalu możemy skorzystać z wyszukiwarki, za pomocą której szybko znajdziemy konkretny model pojazdu. 


WADY I ZALETY KUPNA SAMOCHODU OD KOMORNIKA

Samochody z windykacji komorniczej są bardzo atrakcyjne cenowo, zdarza się, że możemy kupić wymarzony model nawet za połowę jego faktycznej wartości, co bez wątpienia jest dużą okazją. Pojazd nie jest obciążony żadnymi zobowiązaniami finansowymi. Co więcej, auto od komornika można w bardzo prosty sposób odsprzedać - bez konieczności zarejestrowania wcześniej pojazdu na siebie. Oczywiście kupno samochodu od komornika może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Poprzedni właściciel lub inna osoba uczestnicząca w licytacji może złożyć skargę na przebieg aukcji. Wówczas sprawa trafia do sądu i chwila, w której komornik wyda nam samochód, może się bardzo wydłużyć. Od 2016 roku na licytacje komornicze został nałożony podatek PCC (2%), co oznacza, że licytant, który nabył samochód od komornika za kwotę wyższą niż 1000 zł, musi wysłać do Urzędu Skarbowego deklarację - druk PCC-3 za samochód. W przeciwnym razie czeka go wysoka kara pieniężna nałożona przez US. Osoba, która licytuje używane auto, nie ma możliwości sprawdzić szczegółowo, jaki jest jego stan techniczny, udać się na jazdę próbną czy dokładnie obejrzeć pojazd, co sprawia, że zakup samochodu z aukcji jest obarczony pewnym ryzykiem. Dłużnik będący ostatnim właścicielem pojazdu mógł nie płacić AC i OC, unikać przeglądów gwarancyjnych, a nawet w ogóle nie serwisować samochodu. Warto mieć też świadomość, że kupując auto z licytacji, nie mamy możliwości złożenia reklamacji. Tak więc w przypadku stwierdzenia wad i usterek technicznych, nie mamy żadnego pola manewru (kupując samochód z salonu, mamy kilkuletnią gwarancję i prawo do reklamacji). Inny minus to konieczność dysponowania odpowiednią kwotą - auta nabytego drogą licytacji nie możemy kupić na raty, musimy jeszcze tego samego dnia zapłacić za ruchomość 100% wylicytowanej ceny (w przypadku pojazdów o wartości poniżej 1000 zł - 20% w dniu wygrania aukcji, a 80% kolejnego dnia).


AUTO OD KOMORNIKA A UBEZPIECZENIE OC I AC

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC w przypadku nabycia samochodu z licytacji komorniczej? Nowy właściciel auta odpowiada za OC od dnia jego zakupu - dlatego należy niezwłocznie wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto rozważyć zwiększenie zakresu ochrony i zastanowić się również nad dobrowolnym ubezpieczeniem AC, które zapewnia wypłatę odszkodowania w razie kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia samochodu. Kupując pakiet OC/AC, możemy liczyć na znacznie atrakcyjniejszą cenę i cieszyć się z komfortu oraz bezpieczeństwa, jakie zapewniają tego typu kompleksowe ubezpieczenia auta. Chcąc wybrać najkorzystniejszą polisę, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych.


Podsumowując, samochód od komornika może być okazją życia, jednak jest obarczony pewnym ryzykiem. Zanim zdecydujemy się wziąć udział w licytacji komorniczej auta, warto dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Rankomat moje polisy, jaka najlepsza porównywarka oc?, LINK4, sprawdzenie polisy, Ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking, Mubi PL, Sposoby na tanie OC, Porównywarka OC, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Mubi, Oc samochodu, OC samochód ciężarowy powyżej 3 5 tony Forum, Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki, Ubezpieczenie ciągnika siodłowego, Ubezpieczenie naczepy ciężarowej cena, Ubezpieczenie OCP do 3 5t cena, Kalkulator OC AC, Porównywarka ubezpieczeń, LINK4, OC motocykl kalkulator, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, Najtańsze ubezpieczenie motocykla Forum, UNIQA ubezpieczenie motocykla, Warta ubezpieczenie motocykla, Ubezpieczenie motocykla AC, Rankomat motocykl, Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125,  HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

image

Dodał: Mariusz

27.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto