TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 26.01.2024

Przejazd na czerwonym świetle – jakie mogą być konsekwencje?

image

Zadaniem sygnalizatorów świetlnych, znajdujących się przy drogach publicznych, jest przede wszystkim uregulowanie ruchu oraz zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Mimo to niektórzy decydują się wjechać na skrzyżowanie, gdy pali się żółte lub czerwone światło. Jakie konsekwencje grożą za przejazd na czerwonym? Co zrobić, gdy zatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem nie jest możliwe?


sygnalizacja świetlna

Z tego artykułu dowiesz się:

Przejazd na czerwonym świetle to wykroczenie drogowe

Przejechanie na żółtym świetle – czy jest karalne?

Fotoradar na światłach – nowe narzędzie walki z piratami drogowymi

Jak bezpiecznie zatrzymać się przed sygnalizatorem?

Kolizja spowodowana przez przejazd na czerwonym świetle – czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

PRZEJAZD NA CZERWONYM ŚWIETLE TO WYKROCZENIE DROGOWE

Przejechanie na czerwonym to czyn zabroniony kwalifikowany jako wykroczenie, stwarzające niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z art. 92 ust. 1 Kodeksu wykroczeń, kierowcy, którzy nie stosują się do znaków, sygnałów lub poleceń osoby kierującej ruchem, podlegają karze grzywny lub też karze nagany. Jakiej wysokości mandat za to naruszenie przewiduje taryfikator? Czerwone światło, jeśli zostanie zbagatelizowane przez prowadzącego pojazd, może słono kosztować. Karą za to wykroczenie jest nie tylko grzywna w wysokości od 300 do 500 zł, lecz także 6 punktów karnych.


PRZEJECHANIE NA ŻÓŁTYM ŚWIETLE – CZY JEST KARALNE?

Wiele wątpliwości wśród kierowców budzi to, czy przejazd na żółtym świetle jest karalny. Przepisy ruchu drogowego nie są tu jednoznaczne. Z jednej strony obligują kierowcę do zredukowania prędkości i przygotowania się do zatrzymania pojazdu przed sygnalizatorem. Z drugiej jednak gwałtowne hamowanie może stwarzać poważne niebezpieczeństwo, zarówno dla kierowcy oraz pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo taki manewr jest zagrożony karą od 100 do 300 zł, zaś na konto kierowcy mogą trafić 2 punkty karne.


W jaki sposób należy się zachować? Przejazd na żółtym świetle jest warunkowo dozwolony wtedy, gdy kierowca nie jest w stanie bezpiecznie zatrzymać pojazdu przed sygnalizatorem. Do takiej sytuacji może dojść, jeżeli żółte światło zapali się na chwilę przed dojechaniem do sygnalizacji świetlnej lub też na drodze panują trudne warunki pogodowe, co może wydłużyć drogę hamowania pojazdu. Tego przywileju nie należy jednak nadużywać. Popularna wśród kierowców praktyka przyspieszania przed sygnalizatorem, stwarza poważne zagrożenia dla ruchu drogowego i może skończyć się nałożeniem mandatu.


FOTORADAR NA ŚWIATŁACH – NOWE NARZĘDZIE WALKI Z PIRATAMI DROGOWYMI

Nie każdy przejazd na czerwonym świetle kończy się kolizją. W efekcie wielu kierowców, którym wcześniej udał się taki manewr bezkarnie, wjeżdża na skrzyżowanie, gdy sygnalizacja świetlna tego zabrania. Właśnie dlatego przy ruchliwych drogach coraz częściej można spotkać fotoradary, które nie tylko rejestrują prędkość, lecz także robią zdjęcia tym pojazdom, które wjeżdżają za sygnalizator, gdy pali się czerwone światło. 


Rejestratory wjazdu na czerwonym świetle znajdują się z reguły w mniejszych miejscowością o dużym natężeniu ruchu. Wiele z takich punktów nie jest oznaczonych, więc kierowcy często nie mają świadomości, że popełnione przez nich wykroczenie zostało zarejestrowane. Zdjęcie z rejestratora przejazdu na czerwonym świetle jest podstawą nałożenia na właściciela pojazdu grzywny w wysokości przewidzianej w taryfikatorze. Mandat za przejazd na czerwonym świetle z kamery może wynieść od 300 do 500 zł.


JAK BEZPIECZNIE ZATRZYMAĆ SIĘ PRZED SYGNALIZATOREM?

Zarówno przejazd na czerwonym świetle, jak i gwałtowne hamowanie przed sygnalizatorem stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego, by uniknąć kolizji oraz kary, jaką mogą nałożyć policjanci, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego hamowania. Przede wszystkim sygnalizatory umieszczane są przy drogach, na których obowiązują ograniczenia prędkości. Stosowanie się do tych limitów oraz znaków drogowych powinno umożliwić bezpieczne zatrzymanie samochodu, zanim na sygnalizatorze zmieni się światło.


Poza obszarem zabudowanym o kierowaniu ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej informuje kierowcę znak A-29 „sygnały świetlne”. Jeśli go zauważysz, koniecznie zredukuj prędkość i przygotuj się na konieczność zatrzymania pojazdu. Nigdy nie hamuj w ostatnim momencie. Jeśli zbliżasz się do sygnalizatora, zredukuj prędkość i zachowaj szczególną uwagę. Pamiętaj, że gwałtowne hamowanie może doprowadzić do kolizji drogowej. Właśnie dlatego zanim wciśniesz pedał hamulca, upewnij się, czy za Tobą w bliskiej odległości nie znajduje się żaden pojazd. 


KOLIZJA SPOWODOWANA PRZEZ PRZEJAZD NA CZERWONYM ŚWIETLE – CZY UBEZPIECZYCIEL WYPŁACI ODSZKODOWANIE?

Wjazd na skrzyżowanie, gdy pali się światło czerwone, może doprowadzić do kolizji. Czy w takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie? Trzeba tutaj rozróżnić dwie sytuacje: poszkodowanego w kolizji oraz osoby, która ją spowodowała. Pokrzywdzony, który w wyniku zdarzenia drogowego doznał szkody majątkowej lub osobowej, uzyska odszkodowanie. Zostanie ono wypłacone z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, zaś jeśli nie miał on ważnej polisy, ze środków UFG.


W gorszej sytuacji jest sprawca kolizji. Jeśli nie posiada ubezpieczenia AC, powstałe w samochodzie szkody będzie musiał naprawić z własnej kieszeni. Warto pamiętać również o tym, że w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych szkody powstałe w wyniku umyślnego złamania przepisów drogowych stanowią przesłankę wyłączającą odpowiedzialność ubezpieczyciela. W efekcie może się zdarzyć, że towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania z polisy autocasco.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

image

Dodał: Mariusz

26.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto