TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 26.01.2024

Jazda bez dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie OC – sprawdź, co musisz wiedzieć!

image

Na przełomie ostatnich 3 lat ustawa Prawo o ruchu drogowym podlegała licznym nowelizacjom. W ich wyniku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie fizycznego dowodu osobistego oraz polisy potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Wielu kierowców zastanawia się jednak, jakie sankcje grożą za brak dokumentów podczas kontroli drogowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest niedozwolona oraz co grozi za brak ważnego OC.


widok kokpitu samochodu oraz kierowcy z miejsca przedniego pasażera

Z tego artykułu dowiesz się:

Jazda bez dokumentów – od kiedy obowiązują nowe przepisy? 

Co grozi za brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej?

Kiedy warto mieć ze sobą dowód rejestracyjny?

Brak ważnego dowodu rejestracyjnego – konsekwencje

Sprzedaż auta bez dowodu rejestracyjnego - czy jest możliwa?

Zatrzymany dowód rejestracyjny – czy można korzystać z pojazdu?

Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?

Ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego

Jazda bez dowodu rejestracyjnego – o tym musisz pamiętać

JAZDA BEZ DOKUMENTÓW – OD KIEDY OBOWIĄZUJĄ NOWE PRZEPISY? 

Jeszcze przed 1 października 2018 r. jazda bez dowodu rejestracyjnego lub polisy OC narażała kierowcę na mandat w wysokości co najmniej 50 zł. W wyniku nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi kierowcy nie muszą już wozić ze sobą papierowej wersji tych dokumentów. Najważniejsze dane, dotyczące np. właściciela czy ważności badania technicznego pojazdu, funkcjonariusz może sprawdzić, korzystając z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.


Z kolei 5 grudnia 2020 r. zniesiono obowiązek posiadania przy sobie fizycznej wersji prawa jazdy. W razie kontroli drogowej taki dokument można okazać w formie elektronicznej, na przykład korzystając z aplikacji mPrawo Jazdy. Istnieją jednak pewne sytuacje, kiedy funkcjonariusz ma prawo wystawić mandat za brak dokumentów. Sprawdź, jak wysoka jest kara i czy można jeździć, gdy dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany przez policję.


CO GROZI ZA BRAK DOWODU REJESTRACYJNEGO PODCZAS KONTROLI DROGOWEJ?

Znowelizowane przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazują, że jazda bez dowodu rejestracyjnego czy polisy potwierdzającej, że pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC, nie zostanie ukarana mandatem. Funkcjonariusz może sprawdzić ważność tych dokumentów elektronicznie, korzystając z bazy CEPiK.


Inaczej wygląda sytuacja tych, którzy planują podróż samochodem za granicę. Ponieważ krajowy system ewidencji pojazdów i kierowców nie jest zintegrowany z systemami innych krajów, jazda bez dowodu rejestracyjnego może narazić kierowcę na dotkliwe sankcje finansowe. Jak duże? Tu zastosowanie znajdują przepisy ruchu drogowego obowiązujące w kraju, w którym pojazd został zatrzymany do kontroli.


KIEDY WARTO MIEĆ ZE SOBĄ DOWÓD REJESTRACYJNY?

Obowiązujące przepisy dotyczą jedynie okazania dokumentów w wersji papierowej podczas kontroli drogowej. Istnieją jednak pewne sytuacje, w przypadku których jazda bez dowodu rejestracyjnego nie jest wskazana. Taki dokument należy mieć ze sobą podczas wizyty w stacji kontroli pojazdów, a także w wydziale komunikacji, np. podczas przerejestrowania pojazdu. Dowód rejestracyjny należy również przekazać nowemu właścicielowi po sprzedaży samochodu.  


Jazda bez dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC może przysporzyć również sporo trudności, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku drogowego. Zawarte w tych dokumentach informacje mogą ułatwić przygotowanie oświadczenia, które następnie należy przesłać ubezpieczycielowi. Jeśli sprawca wypadku nie posiada żadnych dokumentów, na miejsce zdarzenia warto wezwać policję. Sporządzony przez funkcjonariuszy protokół z pewnością przyda się, by zgłosić się do ubezpieczyciela po wypłatę odszkodowania.


BRAK WAŻNEGO DOWODU REJESTRACYJNEGO – KONSEKWENCJE

Choć obecnie za jazdę bez dowodu rejestracyjnego czy polisy OC kierowca nie zostanie ukarany mandatem, to jednak należy pamiętać o tym, by dane zawarte w tych dokumentach były aktualne. Dotyczy to w szczególności ważności badań technicznych pojazdu. Co grozi za nieważny dowód rejestracyjny? Mandat za nieprzeprowadzenie przeglądu w terminie może wynosić od 20 do nawet 500 zł. Podobną karę zapłacą ci, którzy korzystają z dowodu zawierającego nieprawdziwe dane.


Na jeszcze wyższe kary narażają się właściciele pojazdów, którzy zapomną wykupić ubezpieczenie komunikacyjne. Choć, co do zasady, nie grozi im mandat za brak OC podczas kontroli, to jednak jeśli polisa straci ważność, kara zostanie nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jej wysokość zależy od rodzaju pojazdu oraz terminu, który upłynął od dnia, w którym ubezpieczenie wygasło. W 2022 roku maksymalny wymiar grzywny za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych wynosi aż 6000 zł!


SPRZEDAŻ AUTA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO - CZY JEST MOŻLIWA?

Możliwość jazdy bez dowodu rejestracyjnego nie oznacza, że ten dokument w ogóle nie jest już potrzebny. W dalszym ciągu jego papierowa wersja przydaje się podczas dokonywania wielu czynności, związanych np. z przerejestrowaniem samochodu na nowego właściciela. Co jednak zrobić, gdy dokument zaginął, a obecny właściciel chce sprzedać pojazd?


Najprostszą metodą jest wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Taka procedura zajmuje jednak kilka dni. Alternatywą jest pobranie z wydziału komunikacji zaświadczenia o zagubieniu dowodu oraz zgłoszenie chęci sprzedaży pojazdu. W takiej sytuacji osoba, na którą zarejestrowany jest pojazd, powinna podać dane nowego właściciela. Dzięki temu nabywca samochodu będzie mógł dokonać zgłoszenia i przerejestrowania pojazdu na siebie.


ZATRZYMANY DOWÓD REJESTRACYJNY – CZY MOŻNA KORZYSTAĆ Z POJAZDU?

Chociaż brak konieczności wożenia ze sobą niektórych dokumentów uniemożliwia funkcjonariuszom fizyczne zabranie dowodu rejestracyjnego, to jednak dokument może zostać zablokowany drogą elektroniczną. Jeśli podczas przeprowadzania kontroli drogowej policjant stwierdzi, że samochód jest niesprawny, może wprowadzić odpowiednią informację do CEPiK.


Pamiętaj, że jazda samochodem, którego dowód rejestracyjny został zatrzymany, stanowi naruszenie przepisów prawa. Kierowca naraża się w ten sposób na dotkliwe sankcje finansowe.


JAK ODZYSKAĆ ZATRZYMANY DOWÓD REJESTRACYJNY?

By odzyskać dowód rejestracyjny, należy usunąć usterkę, która była główną przyczyną unieważnienia tego dokumentu. Od 4 października 2020 roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi, blokadę z dowodu rejestracyjnego może zdjąć nie tylko organ, który ją nałożył, czy wydział komunikacji, lecz także diagnosta po przeprowadzeniu badania technicznego. 


Choć ułatwiona procedura w zakresie zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego może zachęcać do nadużyć, warto pamiętać o sankcjach, jakie grożą za posługiwanie się dokumentem, który zawiera nieprawdziwe dane. Jeśli wada nie zostanie usunięta, a pojazd w dalszym ciągu nie będzie spełniał wymagań technicznych, to wówczas, zgodnie z art. 95a kodeksu wykroczeń, jego właściciel naraża się na mandat w wysokości do 500 zł.


UBEZPIECZENIE SAMOCHODU BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO

O tym, czy uda ci się ubezpieczyć pojazd, mimo że nie posiadasz dowodu rejestracyjnego, decydują różne okoliczności. Najmniej problemów będziesz mieć z przedłużeniem polisy - jeżeli zdecydujesz się kontynuować ubezpieczenie, wystarczy opłacić składkę w terminie. Nie musisz przed tym przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów.


W przypadku, gdy zdecydujesz się na zmianę towarzystwa, dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym mogą okazać się konieczne do prawidłowego wypełnienia polisy. Jeżeli jednak pojazd nie zmienił właściciela, również nie musisz przedstawiać dowodu rejestracyjnego ubezpieczycielowi. Ubezpieczenie możesz wykupić online, korzystając np. z aplikacji, jaką jest kalkulator ubezpieczenia OC.


Inaczej wygląda sytuacja osób, które podczas zakupu pojazdu nie otrzymały od poprzedniego właściciela dowodu rejestracyjnego. Brak tego dokumentu uniemożliwia przeprowadzenie procedury rejestracyjnej, a tym samym blokuje możliwość wykupienia polisy na nowego właściciela. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności dopełnić obowiązków rejestracyjnych, zaś następnie niezwłocznie ubezpieczyć pojazd.


JAZDA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO – O TYM MUSISZ PAMIĘTAĆ

Nadal masz wątpliwości, jakie dokumenty warto wozić ze sobą w samochodzie? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania!


OD KIEDY MOŻLIWA JEST JAZDA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO?

Przepisy umożliwiające jazdę bez dowodu rejestracyjnego weszły w życie 1 października 2018 r. W tym samym dniu zniesiono również obowiązek posiadania przy sobie potwierdzenia wykupienia ubezpieczenia OC.


CZY ZA JAZDĘ BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO GROZI MANDAT?

Podczas kontroli drogowej kierowca nie musi mieć ze sobą papierowej wersji dowodu rejestracyjnego. Zawarte w nim dane policjant może sprawdzić elektronicznie. Dokument musi być jednak aktualny. Jeśli znajdujące się w nim informacje będą niezgodne ze stanem faktycznym, właściciel pojazdu może zostać ukarany mandatem.


KIEDY NALEŻY MIEĆ ZE SOBĄ DOWÓD REJESTRACYJNY?

Chociaż od października 2018 roku jazda bez dowodu rejestracyjnego nie podlega karze grzywny, to jednak taki dokument może się przydać podczas przeprowadzania szeregu czynności związanych z samochodem. Dowód rejestracyjny w wersji papierowej należy mieć ze sobą w czasie przeprowadzania badania technicznego czy przerejestrowywania pojazdu.


ZATRZYMANY DOWÓD REJESTRACYJNY - CZY MOŻNA JEŹDZIĆ SAMOCHODEM?

Pojazd, którego dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję, nie może uczestniczyć w ruchu drogowym. Za złamanie tego przepisu kierowca naraża się na karę grzywny. Dotkliwe mogą okazać się również konsekwencje ubezpieczeniowe. Jeśli dojdzie do wypadku, w którym będzie uczestniczył samochód z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym (np. ze względu na zły stan techniczny), ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC.


WYJEŻDŻAM ZA GRANICĘ. CZY MUSZĄ MIEĆ ZE SOBĄ DOWÓD REJESTRACYJNY?

Jazda bez dowodu rejestracyjnego to przywilej, z którego mogą skorzystać kierowcy poruszający się na terenie kraju samochodami zarejestrowanymi w Polsce. Jeśli zatem planujesz wyjazd zagraniczny, musisz pamiętać o tym, by wziąć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Za brak dowodu rejestracyjnego mandat mogą wystawić zagraniczne służby, podczas przeprowadzania kontroli drogowej. Wysokość kary regulują przepisy obowiązujące w danym kraju.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

image

Dodał: Mariusz

26.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto