TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 26.01.2024

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na skuter elektryczny?

image

Skuter to mały, prosty w użytkowaniu i wygodny środek lokomocji, który (jak każdy pojazd w naszym kraju) musi być zarejestrowany oraz posiadać ważną polisę chroniącą od odpowiedzialności cywilnej. Skuter elektryczny a ubezpieczenie OC - sprawdź, co musisz wiedzieć oraz na jakie koszty się przygotować.


zaparkowany pomarańczowy skuter z bagażnikiem

Z tego artykułu dowiesz się:

Skuter elektryczny - ubezpieczenie OC od podstaw

Rejestracja skutera elektrycznego - procedury i koszty

Ubezpieczenie skutera - konkretne kwoty

Kara za brak OC - skuter

SKUTER ELEKTRYCZNY - UBEZPIECZENIE OC OD PODSTAW

Jak to zostało już wspomniane, każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi posiadać ważną polisę OC - to obowiązek, który określa prawo (a konkretnie: ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Skutery elektryczne nie są tu wyjątkiem. Właściciele motorowerów posiadających silnik o pojemności skokowej do 50 cm³, muszą więc wykupić polisę (w świetle prawa skuter elektryczny do 4 W jest traktowany właśnie jako wspomniany motorower).


Jak tego typu polisa chroni osobę posiadającą skuter elektryczny? Ubezpieczenie OC jest ochroną majątkową w sytuacji, w której kierowca skutera spowoduje jakąś szkodę, np. wypadek, kraksę, potrąci pieszego, rowerzystę czy uderzy w ogrodzenie, budynek etc. W razie takiego zdarzenia ważne ubezpieczenie sprawia, że za pokrycie kosztów związanych z powstałymi szkodami zapłaci ubezpieczyciel, a nie kierowca jednośladu. Tego typu koszty mogą być związane zarówno z dobrami majątkowymi, np. naprawą uszkodzonego auta, a także wynajmem zastępczego samochodu na czas owej naprawy, jak i osobowymi - przykładowo leczeniem, rehabilitacją czy rentą osoby poszkodowanej. 


REJESTRACJA SKUTERA ELEKTRYCZNEGO - PROCEDURY I KOSZTY

Wśród osób, które planują zakupić tego typu pojazd, często pojawia się pytanie: „Czy skuter elektryczny trzeba rejestrować?”. Jeśli chodzi o rejestrację skuterów zasilanych prądem z akumulatora - te posiadające homologację faktycznie muszą być zarejestrowane. Wszystkie inne, nieposiadające homologacji nie podlegają temu obowiązkowi. Musimy jednak pamiętać, że brak homologacji oznacza, iż pojazd nie został dopuszczony do ruchu. W celu rejestracji trzeba udać się do wydziału komunikacji, który znajduje się w odpowiednim urzędzie miejskim bądź starostwie. 


Jakie dokumenty trzeba zabrać ze sobą, by zarejestrować skuter elektryczny? Ubezpieczenie OC jest konieczne już na tym etapie. Poza tym należy mieć ze sobą także:


dowód osobisty;

wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu;

Homologację CoC (Certyfikat zgodności) lub świadectwo zgodności z WE - należy mieć ze sobą oświadczenie importera o zgodności homologacji z polskimi normami;

dokument poświadczający zakup pojazdu - musi zawierać datę oraz miejsce odprawy celnej, a także informacje o odpowiednim zgłoszeniu celnym;

potwierdzenie wymaganych opłat - ile kosztuje rejestracja skutera? Podstawą jest 111,50 zł. Jeśli jednak właściciel nie może udać się do urzędu samodzielnie, może wyznaczyć pełnomocnika, co wymaga dodatkowej opłaty w wysokości 17 zł (chyba że pełnomocnictwo zostało udzielone członkowi najbliższej rodziny - w I linii pokrewieństwa - wtedy jest bezpłatne).

Skąd wymagania właśnie tego typu dokumentów? Otóż większość skuterów jest do naszego kraju importowana, dlatego też trzeba posiadać m.in. certyfikat zgodności, informacje dotyczące odprawy celnej itp.


Załóżmy jednak, że wszystkie dokumenty zostały odpowiednio zgromadzone i złożone w urzędzie - pozwala to otrzymać tymczasowy dowód rejestracyjny, który jest ważny przez 30 dni. Dzięki temu dokumentowi możliwe jest kierowanie jednośladem, ponieważ oznacza to, że otrzymał on zgodę na poruszanie się po drogach publicznych. Właściwy dowód rejestracyjny otrzymamy przed upływem wspomnianych 30 dni. 


Warto jednak jeszcze raz przypomnieć - dowód rejestracyjny to tylko jeden z dokumentów, które musi posiadać nasz skuter elektryczny. Ubezpieczenie OC jest niezbędnym elementem „pakietu” kierowcy, który chce poruszać się po drogach zgodnie z prawem.


SKUTER ELEKTRYCZNY - UBEZPIECZENIE OC I JEGO KOSZT

Z jakim kosztem musimy się liczyć, jeśli chcemy ubezpieczyć skuter elektryczny? Ubezpieczenie OC zwykle nie ma jednej określonej ceny - podobnie jak w przypadku polisy OC na samochód osobowy, tak i w tym należy zwrócić uwagę na co najmniej kilka czynników. Na cenę OC oddziałują:


informacje dotyczące właściciela skutera - ile ma lat, jaki ma za sobą staż w roli kierowcy, jaka jest jego historia ubezpieczeniowa etc.;

informacje dotyczące pojazdu - rok produkcji, marka, model etc.;

sposób i miejsce użytkowania skutera - czy będzie używany do jazdy po mieście, czy po wiejskich drogach? Gdzie będzie parkowany nocą: w garażu, na niestrzeżonym parkingu, za bramą? I inne.

Jak widać, mogą pojawić się istotne różnice w kosztach polisy na skuter elektryczny. Ubezpieczenie OC zawsze jest dopasowywane do indywidualnej sytuacji właściciela pojazdu i trzeba się z tym liczyć - także z tym, że niektóre czynniki nie zawsze będą działać na naszą korzyść. Jesteś młodym kierowcą? W większości przypadków zapłacisz wyższą składkę niż kierowca z większym doświadczeniem. Ubezpieczyciele zakładają - na podstawie jasnych danych - że wraz z wiekiem i stażem za kierownicą maleje ryzyko wypadku. Mniej zapłacą też np. osoby będące po ślubie niż kawalerowie i panny.


UBEZPIECZENIE SKUTERA - KONKRETNE KWOTY

Ubezpieczenie skutera o pojemności skokowej do 50 cm³ waha się zwykle od 60 do 290 zł z rok. Co istotne, jeśli pojemność silnika jest większa, cena ubezpieczenia może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. 


Wybierając ubezpieczenie skutera, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na cenę, lecz także jego zakres - w UNIQA polisa OC zawiera też ubezpieczenie Assistance MINI oraz Zieloną Kartę, dzięki czemu nie ma konieczności dokupywania tych właśnie produktów. Czy jednak możemy dodać inne? Oczywiście, przykładowo ubezpieczenie NNW czy od pożaru i kradzieży - decydując się na kilka produktów ubezpieczeniowych jednocześnie, zwykle można liczyć na to, że oferta będzie korzystniejsza cenowo, niż gdybyśmy kupowali każdy oddzielnie.


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, gdy chcemy wykupić polisę na skuter elektryczny? Ubezpieczenie OC może być niższe, gdy zakupimy je przez internet. Na stronie UNIQA znajduje się „Kalkulator OC”. To aplikacja, która pozwala w prosty i szybki sposób obliczyć cenę dostosowanej do konkretnego przypadku polisy, a następnie równie błyskawicznie ją zakupić - składkę można zapłacić w dogodnej dla siebie formie (przy pomocy karty kredytowej, przelewu online, BLIK-u bądź przelewu tradycyjnego). Nowi klienci, którzy wykupią ubezpieczenie online, mogą liczyć na 15% rabatu (zostanie naliczony automatycznie).


KARA ZA BRAK OC - SKUTER

Niespełnienie obowiązku związanego z koniecznością posiadania ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z karą finansową. Na jej wysokość wpływa kilka czynników:


rodzaj pojazdu, 

okres, przez jaki był nieubezpieczony,

minimalne wynagrodzenie, które co roku jest ustalane przez rząd.

Co do rodzaju pojazdu, kary można podzielić na te, które dotyczą samochodów osobowych, ciężarowych oraz pozostałych - to właśnie do tej ostatniej kategorii zaliczymy m.in. skutery. Jeśli zaś chodzi o okres, w którym pojazd nie jest ubezpieczony, warto wiedzieć, że już jeden dzień braku ciągłości OC może skutkować karą. W przypadku jej naliczania bierzemy też pod uwagę wysokość wspomnianej wcześniej płacy minimalnej - w 2022 roku wynosi ona 3010 zł brutto. Stąd też kary za brak OC skutera wynoszą:


brak ciągłości OC przez więcej niż 14 - 100% opłaty karnej, która wynosi ⅓ minimalnego wynagrodzenia, co w 2022 roku daje 1000 zł;

brak ciągłości OC przez 4-14 dni - 50% pełnej opłaty karnej - 500 zł;

brak ciągłości OC do 3 dni - 20% pełnej opłaty karnej - 200 zł.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

image

Dodał: Mariusz

26.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto