TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 25.01.2024

Porysowana szyba w aucie – czy ubezpieczenie to pokryje?

image

Ubezpieczenie OC pokryje wymianę czy naprawę porysowanych szyb, jeśli do szkody doszło w wyniku działania innego kierowcy, a Ty jesteś osobą poszkodowaną. Natomiast z ubezpieczenia szyb, które jest dodatkową opcją, porysowane szyby w samochodzie mogą być naprawione lub wymienione na nowe, zgodnie z oceną ich stanu przez ubezpieczyciela.


Widziana z boku delikatnie porysowana szyba w aucie w kolorze czerwonym

Z tego artykułu dowiesz się:

Porysowane szyby a pełna widoczność na drodze

Z czego wynika porysowanie szyby w aucie?

Ochrona szyb jako element ubezpieczenia komunikacyjnego

Naprawa czy wymiana szyby z ubezpieczenia?

Od widoczności zapewnionej kierowcy w dużej mierze zależy bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Powinien on między innymi przed rozpoczęciem jazdy sprawdzić stan szyb – nie mogą być zaśnieżone czy zaparowane. Natomiast zarysowania na jej powierzchni mogą ograniczać widoczność i rozpraszać kierowcę. Czy takie uszkodzenia musisz naprawić na własną rękę, czy możesz liczyć na pokrycie szkody przez ubezpieczyciela?


PORYSOWANE SZYBY A PEŁNA WIDOCZNOŚĆ NA DRODZE

O tym, w jakim stanie zawsze powinny znajdować się szyby samochodu, mówią przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zostało ono wydane na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym.


W § 8 niniejszego rozporządzenia możesz zapoznać się z tym, jakim warunkom technicznym powinno odpowiadać wnętrze kabiny kierowcy oraz pomieszczenia przeznaczonego do przewozu osób i jakie wymagania muszą spełniać szyby pojazdu. Minister infrastruktury wskazuje, że:


Nie powinny dawać ostrych odprysków w razie rozbicia, a przednia szyba powinna Ci zapewnić pełną i wyraźną widoczność, bez zniekształcenia obrazu.

Powinny być umocowane w odpowiedni sposób lub wyprodukowane z tworzywa, aby w razie konieczności istniała możliwość wyjścia na zewnątrz pojazdu co najmniej przez jeden otwór okienny z każdej strony pojazdu.

Powinny być odpowiednio ocechowane w miejscu widocznym z zewnątrz.

Przednie i przednie boczne szyby powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70 proc.

Nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.

Porysowana, wyszczerbiona czy rozbita przednia szyba pojazdu może zapewniać jeszcze dostateczną widoczność drogi. W przeciwnym wypadku nie powinieneś poruszać się po drogach takim autem. Jeśli w trakcie kontroli drogowej policjant zauważy, że jeździsz z uszkodzoną szybą, może nałożyć na Ciebie mandat w wysokości do 500 zł i zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.


Z CZEGO WYNIKA PORYSOWANIE SZYBY W AUCIE?

Wiele czynników może spowodować powstanie mniejszych i większych rys na karoserii oraz szybach pojazdu. Zalicza się do nich:


opady atmosferyczne, głównie gradu,

odpryskujące kamienie na drodze,

kolizje i wypadki na drodze,

celowe działanie osób trzecich (akty wandalizmu),

korzystanie ze zużytych wycieraczek samochodowych,

nieprawidłowe czyszczenie pojazdu.

O ile zarysowania nie są głębokie i nie doszło do poważnego uszkodzenia szyby, nie musisz jej wymieniać. W przeciwnym wypadku miej świadomość, że jazda z pękniętą szybą jest niezwykle ryzykowna, dlatego należy niezwłocznie ją wymienić.


Zarysowania na szybie mogą prowadzić do ograniczenia widoczności, ale i do całkowitego jej uszkodzenia. Dlatego powinieneś je zabezpieczyć lub usunąć. Jeśli masz odpowiednie ubezpieczenie samochodu uwzględniające ochronę szyb, koszty ich naprawy lub wymiany pokryje Twoja firma ubezpieczeniowa.


OCHRONA SZYB JAKO ELEMENT UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNEGO

Przy ubezpieczaniu samochodu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb, chroniące przed ponoszeniem finansowej odpowiedzialności za tzw. szkodę szybową. W sytuacji, gdy w czasie trwania ochrony dojdzie do uszkodzenia szyby w wyniku następstwa wypadku, w której jesteś osobą poszkodowaną, odszkodowanie z OC sprawcy pokryje koszty związane z jej wymianą.


Natomiast jeśli szyba zostanie porysowana w wyniku działania czynników zewnętrznych lub osób trzecich, to dzięki ubezpieczeniu pomożemy zorganizować wymianę szyby na nową i poniesiemy wszystkie koszty z tym związane.


Ubezpieczenie ochrona szyb gwarantuje pokrycie kosztów oraz zorganizowanie naprawy lub wymiany:


szyby przedniej samochodu, nazywanej również czołową,

szyb bocznych,

szyby tylnej, jeśli nie jest ona zintegrowana z dachem pojazdu.

Najczęściej ubezpieczenie nie obejmuje okien dachowych, czyli dachów panoramicznych i szyberdachów czy innych elementów szklanych, w tym lusterek lub reflektorów, ale takie uszkodzenia można likwidować w ramach dobrowolnego autocasco.


Usługa ujęta w ubezpieczeniu polegająca na wymianie zniszczonej szyby w Twoim pojeździe na nową nie musi dotyczyć wyłącznie identycznego produktu, ze znakiem producenta. Będzie to szyba alternatywna, jednak spełniająca wszystkie wymogi techniczne.


NAPRAWA CZY WYMIANA SZYBY Z UBEZPIECZENIA?

Czy porysowana szyba w aucie będzie naprawiona czy wymieniona na nową, zdecyduje ubezpieczyciel po oględzinach auta. Są one realizowane, jeśli zgłosisz szkodę z polisy.


Szyby porysowane mogą być wypolerowane i naprawione, o ile jest to technologicznie możliwe. Jeśli jednak w ocenie ubezpieczyciela szyba jest na tyle porysowana, że jej naprawa jest niemożliwa, zostanie ona wymieniona.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

25.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto