TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 25.01.2024

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC - z czym wiąże się współwłasność samochodu w ubezpieczeniu OC?

image

Samochód należący do dwóch lub więcej osób jest przedmiotem współwłasności. Dzięki dopisaniu do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcy z pozytywnym przebiegiem historii ubezpieczenia możesz zmniejszyć wysokość składki na OC. Jednak w takim wypadku obaj współwłaściciele wspólnie ponoszą konsekwencje szkód w ruchu drogowym, bez względu na to, przez którego zostaną one spowodowane w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej auta będącego współwłasnością.


Dwóch współwłaścicieli samochodu jedzie autem i rozmawia o wykupieniu ubezpieczenia OC

Z tego artykułu dowiesz się:

JEDEN SAMOCHÓD, DWÓCH WSPÓŁWŁAŚCICIELI

FORMALNOŚCI PRZY USTANAWIANIU WSPÓŁWŁASNOŚCI SAMOCHODU- JAK DOPISAĆ WSPÓŁWŁAŚCICIELA?

ZMIANA DANYCH W DOWODZIE REJESTRACYJNYM PRZY WSPÓŁWŁAŚCICIELACH AUTA

WŁASNOŚĆ ZAMIENIONA NA WSPÓŁWŁASNOŚĆ I UBEZPIECZENIE OC POJAZDU

RYZYKO ZWIĄZANE Z USTANOWIENIEM WSPÓŁWŁAŚCICIELI SAMOCHODU - JAK WPŁYWA TO NA POLISĘ OC?

Młody, niedoświadczony kierowca przy kupowaniu swojego pierwszego ubezpieczenia OC pojazdu nie może liczyć na niską cenę za ochronę. Dlatego częstą praktyką jest wpisywanie do dowodu rejestracyjnego auta współwłaściciela, który ma pozytywny przebieg historii ubezpieczenia i może płacić mniejsze składki na OC. Jak wygląda wówczas zawieranie polisy oraz jak wyliczana jest cena za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?


JEDEN SAMOCHÓD, DWÓCH WSPÓŁWŁAŚCICIELI

Ruchomość, jaką jest pojazd mechaniczny, może mieć jednego albo nawet wielu współwłaścicieli. Współwłasność samochodu oznacza, że w dowodzie rejestracyjnym wpisane są dwa lub więcej nazwisk właścicieli, którzy mogą mieć równe lub nie, udziały w takiej ruchomości. Nawet jeśli auto zostało kupione tylko przez Ciebie, ale z różnych względów chcesz, aby było ono czyjąś współwłasnością, to dopisanie takiej osoby lub osób do dowodu rejestracyjnego nie będzie zadaniem trudnym do wykonania.


FORMALNOŚCI PRZY USTANAWIANIU WSPÓŁWŁASNOŚCI SAMOCHODU- JAK DOPISAĆ WSPÓŁWŁAŚCICIELA?

W celu ustanowienia współwłasności musisz jedynie złożyć wniosek o zmianę w dowodzie rejestracyjnym. Trafić powinien on do odpowiedniego względem Twojego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji.


Innym sposobem na to, by auto było własnością dwóch osób, jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży od razu z wyszczególnieniem dwóch nazwisk. W przypadku realizacji transakcji pomiędzy osobami fizycznymi musisz wiedzieć, że najczęściej przyjdzie Ci zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC oraz złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 wraz z załącznikiem PCC-3/A, który obowiązuje w przypadku, gdy pojazd stanowi współwłasność. Podatek PCC od zakupu auta wynosi 2 proc. jego wartości.


Możesz również sam kupić samochód, a następnie sporządzić akt darowizny pojazdu w określonej części – nawet jednego procenta – dla innej osoby. Umowa darowizny, w której obdarowanym jest najbliższy członek rodziny, pozwala na uniknięcie uiszczania podatku z tego tytułu do urzędu skarbowego. Zwolnienie obowiązuje, jeśli w ciągu 6 miesięcy od zawarcia aktu darowizny części samochodu o wartości przekraczającej kwotę 10 434 zł poinformujesz naczelnika urzędu skarbowego o tym fakcie poprzez wypełnienie druku SDZ-2. W przeciwnym wypadku będziesz zmuszony zapłacić podatek PCC.


ZMIANA DANYCH W DOWODZIE REJESTRACYJNYM PRZY WSPÓŁWŁAŚCICIELACH AUTA

Jeśli kupiłeś auto sam i chcesz dokonać zmiany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, by miał on dwóch współwłaścicieli, powinieneś udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu. Dołącz do niego:


umowę kupna-sprzedaży lub akt darowizny,

dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu,

kartę pojazdu (jeśli była wydana),

aktualną polisę ubezpieczenia samochodu w ramach OC,

swój dowód osobisty.

Jeśli współwłaściciel nie może pójść z Tobą do wydziału komunikacji, by zgłosić zmianę własności auta, nie musi tego robić. Możesz podać swoje dane i dane drugiego nowego współwłaściciela oraz jego pełnomocnictwo, za które trzeba zapłacić zaledwie 17 zł. Opłata za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego z danymi dwojga współwłaścicieli wynosi 54,50 zł. Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego wiąże się również z potrzebą uzyskania dowodu tymczasowego. Pozwolenie czasowe z urzędu kosztuje 13,50 zł, zaś na indywidualny wniosek składany przez właściciela czy współwłaścicieli pojazdu – 18,50 zł. 


Gdy przedstawione przez Ciebie w urzędzie dokumenty są kompletne, współwłaściciel zostanie dopisany do dowodu rejestracyjnego samochodu na miejscu.


WŁASNOŚĆ ZAMIENIONA NA WSPÓŁWŁASNOŚĆ I UBEZPIECZENIE OC POJAZDU

Jak ma się do siebie dwóch współwłaścicieli samochodu i ubezpieczenie obowiązkowe OC auta? Okazuje się, że jeśli z różnych powodów zdecydujesz się na zmianę współwłasności samochodu, np. z własności na współwłasność, powinieneś w ciągu 14 dni poinformować o tym fakcie swoje towarzystwo. To konieczne, by ubezpieczyciel automatycznie wpisał do polisy OC nowego współwłaściciela.


Jednocześnie licz się z tym, że ubezpieczyciel ma pełne prawo dokonać rekalkulacji, czyli zmiany wysokości dotychczas płaconej składki, jeśli okaże się, że ryzyko ubezpieczeniowe wzrosło.


W przypadku gdy do dowodu rejestracyjnego samochodu jest dopisywany doświadczony kierowca, prawdopodobnie można liczyć na obniżenie kosztów związanych z ubezpieczeniem OC pojazdu. Jednak musisz też wiedzieć o pewnych obowiązkach i ryzyku ponoszonym przez współwłaściciela, nawet jeśli na co dzień nie korzysta on z pojazdu stanowiącego współwłasność.


RYZYKO ZWIĄZANE Z USTANOWIENIEM WSPÓŁWŁAŚCICIELI SAMOCHODU - JAK WPŁYWA TO NA POLISĘ OC?

Dwóch współwłaścicieli samochodu ma względem pojazdu podobne prawa, ale i obowiązki. Obaj odpowiadają za to, by pojazd był ubezpieczony w ramach obowiązkowego OC. Przy wyliczaniu składki ubezpieczyciel weźmie pod uwagę, czy z auta będzie korzystać tylko jeden kierowca, czy więcej.


Dodanie współwłaściciela auta do dowodu rejestracyjnego oddziałuje na składkę OC. Jeśli do młodego kierowcy dołącza doświadczony, który od lat ma prawo jazdy i nie powodował w ostatnich latach żadnych szkód w ruchu drogowym, to jego historia ubezpieczeniowa będzie kluczowa dla ubezpieczyciela. Wysokość składki OC wówczas się obniży. Warto sprawdzić, o ile można obniżyć składkę przy bezszkodowej jeździe jednego ze współwłaścicieli auta. 


W przeciwnym wypadku, gdy doświadczony kierowca dopisuje do dowodu rejestracyjnego auta młodego kierowcę, musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel oceni większe ryzyko szkód w ruchu drogowym. Dlatego najpewniej ubezpieczenie pojazdu stanie się droższe.


Dwóch współwłaścicieli samochodu odpowiada w taki sam sposób za szkodę, jaką wyrządzi kierowca ubezpieczonego auta. Jeśli np. syn wraz z ojcem kupują auto, stają się jego współwłaścicielami, ale właściwie korzysta z niego tylko młodszy z kierowców, który spowoduje kolizję na drodze, to ojciec również ponosi za nią odpowiedzialność.


Bez względu zatem na to, czy z Twojej winy, czy z winy drugiego współwłaściciela pojazdu dojdzie do wypadku, informacja o likwidacji szkody z polisy OC pojawi się na koncie obu kierowców w bazie prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Może to skutkować podwyższeniem płaconej składki w kolejnych latach za ten pojazd, ale i za samochody ubezpieczane przez każdego ze współwłaścicieli osobno.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

25.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto