TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 25.01.2024

Tabliczka znamionowa w samochodzie – czego można się z niej dowiedzieć?

image

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy samochód przed dopuszczeniem do ruchu drogowego powinien mieć zamontowaną tabliczkę znamionową. Jej brak powoduje, że auto nie przejdzie corocznego badania technicznego na stacji kontroli pojazdów. Co właściwie powinno znajdować się na tabliczce znamionowej?


Kobieta stoi przy samochodzie i sprawdza, gdzie znajdzie tabliczkę znamionową

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest tabliczka znamionowa?

Informacje na tabliczce znamionowej

Gdzie instalowana jest tabliczka znamionowa?

CZYM JEST TABLICZKA ZNAMIONOWA?

Przepisy wskazują, że każdy samochód musi mieć tabliczkę znamionową, czyli dosłownie niewielką plakietkę, wykonaną z trwałego materiału zabezpieczonego przed korozją, na którym informacje zostaną umieszczone w sposób trwały. Bardzo często taka tabliczka jest zabezpieczana za pomocą plomb ochronnych.


W zdecydowanej większości przypadków ma ona formę metalowej płytki o kształcie prostokąta, ale zdarza się, że jest ona po prostu etykietą samoprzylepną.


INFORMACJE NA TABLICZCE ZNAMIONOWEJ

Producent samochodu ma obowiązek umieścić tabliczkę znamionową w aucie, ale to nie on decyduje o tym, co się na niej znajdzie. Wszystkie informacje, jakie powinny być wybite lub wskazane na tabliczce znamionowej określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.


Zgodnie z prawem (załącznik 4 par. 2 ust. 1 ) tabliczka znamionowa powinna zawierać:


nazwę producenta, tj. markę samochodu,


numer świadectwa homologacji pojazdu,


numer VIN pojazdu – numer identyfikacyjny pojazdu, a w razie jego braku – numer podwozia/nadwozia,


maksymalną masę całkowitą pojazdu,


maksymalną masę całkowitą zespołu pojazdów w przypadku samochodu, który jest przeznaczony do ciągnięcia przyczepy,


maksymalne obciążenie osi podane w kolejności od przodu do tyłu.


W przypadku tabliczek znamionowych motocykli i motorowerów zamiast maksymalnej masy całkowitej podaje się poziom hałasu zewnętrznego na postoju, który wyrażany jest w decybelach dB (A) przy prędkości obrotowej.


Natomiast w przypadku przyczepy i naczepy podawane jest maksymalne obciążenie pionowe na urządzenia sprzęgające. Jeśli wartości maksymalne mas i obciążeń są większe od dopuszczalnych, to trzeba je zapisać w dwóch kolumnach – jedna ma dotyczyć dopuszczalnych wartości, a druga maksymalnych.


Niezależnie od pojazdu, producent może również podać na tabliczce znamionowej dodatkowe informacje, ale poza prostokątem z wymaganymi danymi z rozporządzenia. W nagłówku lewej kolumny tabliczki podaje się kod państwa, w którym pojazd ma zostać zarejestrowany, ale dotyczy to tylko tych, które są po raz pierwszy rejestrowane po 1 maja 2016 roku.


GDZIE INSTALOWANA JEST TABLICZKA ZNAMIONOWA?

O miejscu montażu tabliczki znamionowej decyduje producent pojazdu, zanim wprowadzi auto na rynek. Powinien on wskazać w książce serwisowej, gdzie można znaleźć tabliczkę znamionową. Najczęściej jest ona na słupku B, który jest ważnym elementem nadwozia odpowiadającym za solidne podtrzymywanie dachu pojazdu. To słupek pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami bocznymi auta.


W starszych modelach samochodów osobowych zdarzało się, że tabliczka znamionowa była umieszczana pod maską, ale producenci zrezygnowali z tego, ponieważ była ona narażona na szybkie zniszczenie w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych.


Ponadto tabliczki te montowane są w okolicach kielichów zawieszenia pojazdu, w ścianie grodziowej lub na podszybiu. Powinny one być łatwo dostępne dla kierowcy czy osoby przeprowadzającej badanie techniczne auta.


Jesteś właścicielem pojazdu? Wybierz ubezpieczenia samochodowe, które uchronią Cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji przeróżnych szkód.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

25.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto