TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 25.01.2024

Blokada na koło - kiedy nam grozi? Jakie są kary?

image

Nieprawidłowe parkowanie, brak biletu parkingowego, zajęcie miejsca dla osoby z niepełnosprawnością pomimo braku odpowiednich uprawnień – to przykłady sytuacji, w których kierowca po powrocie do swojego auta może zobaczyć niemiłą niespodziankę w postaci blokady na koło. To jeden z popularnych sposobów karania właścicieli za niewłaściwe pozostawianie samochodów. Sprawdź, kto i w jakich przypadkach zakłada blokadę.


Samochód z założoną blokadą na koło

Z tego artykułu dowiesz się:

Blokada na koła samochodowe w przepisach ustawy prawo o ruchu drogowym - kto ją zakłada?

Kiedy może być założona blokada koła?

Założenie blokady na koło samochodu na drogach wewnętrznych

Ile kosztuje zdjęcie blokady z koła? Jak zareagować na unieruchomiony pojazd?

Kara za złe parkowanie towarzysząca blokadzie na koła samochodu

Chcesz zdjąć blokadę z koła na własną rękę? Uważaj na konsekwencje!

BLOKADA NA KOŁA SAMOCHODOWE W PRZEPISACH USTAWY PRAWO O RUCHU DROGOWYM - KTO JĄ ZAKŁADA?

Policja czy częściej Straż Miejska może zgodnie z prawem ukarać właściciela samochodu w przypadku zaparkowania go w niedozwolonym miejscu i przy niestosowaniu się do znaków drogowych, jak zakaz postoju. Wszystko to jest zgodne z art. 130a pkt 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym. Wskazano w nim, że pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu. Uprawnionymi do tego w takiej sytuacji są funkcjonariusze policji lub straży gminnej czy miejskiej.


Jednocześnie blokady nie zakłada się w przypadku pojazdów ustawionych w miejscu, gdzie jest to zabronione, ale pozostawienie w nim samochodu utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. W przeciwnym wypadku służby mają prawo do odholowania pojazdu na parking strzeżony – na koszt kierowcy. Konsekwencje, jakie poniesie on w takiej sytuacji, są znacznie poważniejsze niż wtedy, gdy pojazd jest unieruchamiany. Odzyskanie swojego auta ze strzeżonego policyjnego parkingu będzie wiązało się z koniecznością opłacenia przez kierowcę usługi holowania oraz przetrzymania samochodu, a także z uiszczeniem kwoty wynikającej z nałożonego mandatu.


Wraz z nałożeniem blokady kierowca może zostać ukarany także mandatem karnym w wysokości od 100 zł do 500 zł. Może odmówić jego przyjęcia i mimo tego żądać usunięcia blokady, ale musi liczyć się z tym, że w takim przypadku sprawa zostanie skierowana do sądu. To od strażników czy policji zależy, czy kierowca zostanie ukarany mandatem, wnioskiem o ukaranie do sądu czy też tylko pouczony.


KIEDY MOŻE BYĆ ZAŁOŻONA BLOKADA KOŁA?

Nieprawidłowe parkowanie pojazdu to typowa sytuacja, kiedy stosowana jest blokada. Służby korzystają ze swojego uprawnienia głównie wtedy, gdy samochód zaparkowany został – nawet chwilowo w niedozwolonym miejscu.


ZAŁOŻENIE BLOKADY NA KOŁO SAMOCHODU NA DROGACH WEWNĘTRZNYCH

Prawo o ruchu drogowym wskazuje na możliwość posłużenia się unieruchomieniem auta wtedy, gdy samochód jest źle zaparkowany na drogach publicznych. Co jednak z drogami wewnętrznymi, które rządzą się innymi prawami? W tym przypadku kwestia karania kierowców za takie wykroczenia jest realizowana dokładnie tak samo, jak przy popełnianiu ich na drodze publicznej. Oznacza to zatem, że policja i straż miejska mają prawo do zakładania blokad na koła pojazdów parkujących nieprawidłowo na drodze wewnętrznej.


Natomiast wszelkie blokady, jakie są nakładane przez zarządców dróg prywatnych do unieruchomienia danego pojazdu, są bezprawne i mogą zostać uznane za ograniczenie prawa własności. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest stosowanie blokady na drogach wewnętrznych.


ILE KOSZTUJE ZDJĘCIE BLOKADY Z KOŁA? JAK ZAREAGOWAĆ NA UNIERUCHOMIONY POJAZD?

Pośpiech, nieuwaga lub celowe działanie mogą prowadzić do tego, że źle zaparkujesz swój samochód. Po powrocie do pojazdu okazać się może, że na koła założono blokadę, która skutecznie go unieruchomiła. Jeśli zdarzyła Ci się taka sytuacja, to powinieneś:


Odnaleźć pozostawioną przez policję lub straż kartkę z numerem telefonu.


Zadzwonić pod wskazany numer.


Podać w trakcie rozmowy lokalizację, w której pozostawiłeś pojazd, wraz ze wskazaniem jego marki i numeru rejestracyjnego.


Zaczekać na przyjazd policji lub straży.


Alternatywą będzie pójście samodzielnie pod wskazany adres straży czy na komisariat policji. Na wezwanie funkcjonariusze powinni stawić się na miejscu z zablokowanym autem w krótkim czasie i zdjąć blokadę z koła. Nie jest to związane z koniecznością poniesienia żadnej dodatkowej opłaty. Urządzenie blokujące jest zdejmowane niezależnie od tego, czy za swój czyn zostaniesz jedynie pouczony, dostaniesz mandat lub odmówisz jego przyjęcia.


KARA ZA ZŁE PARKOWANIE TOWARZYSZĄCA BLOKADZIE NA KOŁA SAMOCHODU

Nie jest tak, że policja lub straż miejska nakłada w parze z unieruchomieniem pojazdu karę finansową na kierującego pojazdem. Nie jest to obligatoryjne i w optymistycznym scenariuszu, kiedy na miejsce unieruchomienia Twojego auta przyjedzie policja czy straż, możesz zostać jedynie pouczony, że nie można parkować w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Służby nie są zobowiązane do wystawienia mandatu karnego, ale z drugiej strony zawsze mogą to zrobić czy skierować sprawę do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy. Na sprawę sądową najczęściej funkcjonariusze decydują się, gdy kierowca w rażący sposób złamał przepisy ruchu drogowego.


Mandat wystawiany przez funkcjonariusza za nieprawidłowe parkowanie może wynosić od 100 do 300 zł, ale zdarzają się i wyższe mandaty w przypadku:


Nieuprawnionego posługiwania się kartą parkingową i ignorowania znaku zakazującego wjazdu pojazdom silnikowym.


Używania nienależącej do kierowcy lub nieważnej karty parkingowej oraz pozostawienia samochodu na miejscu przeznaczonym dla osoby z niepełnosprawnością bez właściwego uprawnienia.


CHCESZ ZDJĄĆ BLOKADĘ Z KOŁA NA WŁASNĄ RĘKĘ? UWAŻAJ NA KONSEKWENCJE!

Unieruchomienie auta bez wątpienia jest problematyczne, ponieważ nie możesz z miejsca wsiąść za kierownicę i po prostu odjechać z danego miejsca. Jednak najgorsze, co możesz zrobić, to próbując na siłę samodzielnie go odblokować bez wzywania na miejsce funkcjonariusza policji czy straży.


Musisz mieć świadomość tego, że blokada jest własnością danych służb. To mienie, które powinno pozostawać w stanie nienaruszonym. Jeśli przy zdejmowaniu blokady uszkodzisz ją, a z pewnością tak się stanie, albo zabierzesz ją ze sobą, licz się z poważnymi konsekwencjami natury prawnej. Możesz zostać oskarżony o przywłaszczenie cudzej własności. Karą za takie działanie jest postępowanie sądowe, w ramach którego może zostać orzeczona grzywna, a nawet w skrajnych przypadkach kara pozbawienia wolności do lat 5.


Przy okazji pamiętaj, że parkingi są miejscem częstych kolizji. Kalkulator autocasco wyliczy Ci, ile zapłacisz za ochronę ubezpieczeniową, która pokryje szkody wyrządzone przez osoby trzecie w Twoim aucie.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

25.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto