TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 25.01.2024

Co zrobić, kiedy zostanie zgubiona tablica rejestracyjna? Czy AC pokryje koszty?

image

Cechą charakterystyczną przypisaną do każdego pojazdu jest jego numer rejestracyjny, umieszczany w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu (jeśli jest wydana), na dokumencie własności czy na tablicach. Tablice rejestracyjne muszą być trwale umieszczone w wyznaczonym miejscu samochodu czy motocykla. Jednak pomimo dołożenia wszelkich starań do tego, by tak je zamocować, mogą zginąć podczas ulewy czy w innych okolicznościach. Sprawdź, co zrobić, kiedy zostanie zgubiona tablica rejestracyjna pojazdu. Czy można wyrobić nową, ile to kosztuje i czy posiadane przez Ciebie ubezpieczenie autocasco pokryje ewentualne koszty wymiany?


Czerwony samochód ze zgubioną tablicą rejestracyjną

Z tego artykułu dowiesz się:

Znaczenie tablic rejestracyjnych pojazdu

Rodzaje i wygląd tablic rejestracyjnych samochodu

Brak tablicy rejestracyjnej - podjęcie próby odzyskania utraconych tablic

Zgłoszenie kradzieży tablic rejestracyjnych

Brak tablicy - czy można bez nich jeździć?

Wizyta w urzędzie komunikacji – wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych

Wymiana tablic rejestracyjnych a ubezpieczenie OC i AC

ZNACZENIE TABLIC REJESTRACYJNYCH POJAZDU

Niezbędnym elementem wyposażenia pojazdu są tablice rejestracyjne. To dzięki nim można zidentyfikować pojazd i ustalić, skąd pochodzi. Zasadniczo tablice powinny być mocowane z przodu i z tyłu każdego pojazdu. Wszystkie wytyczne dotyczące wyglądu i obowiązku posiadania tablic znalazły się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a i c ustawy  z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym.


RODZAJE I WYGLĄD TABLIC REJESTRACYJNYCH SAMOCHODU

Rozdział 2 rozporządzenia został poświęcony w całości rejestracji pojazdu. Już w § 2 ustawodawca wskazał, że do wniosku o rejestrację pojazdu należy dołączyć między innymi tablice rejestracyjne, o ile samochód był zarejestrowany.


Rozporządzenie wskazuje wzory takich tablic oraz szczegółowe wymagania techniczne dla nich. Do oznaczania  pojazdów stosuje się różne rodzaje tablic:


Zwyczajne – do oznaczania wszystkich pojazdów, z wyjątkiem tych, które są wskazane poniżej.


Indywidualne – do oznaczania pojazdów samochodowych.


Zabytkowe – do oznaczania pojazdów zabytkowych.


Tymczasowe — do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych.


Dyplomatyczne – do oznaczania pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, a także ich personelu.


Do samochodów osobowych stosowane są odpowiednie pod względem rozmiarów tablice samochodowe jedno- i dwurzędowe, ale i jednorzędowe zmniejszone, jeśli zmniejszone są wymiary miejsca przeznaczonego konstrukcyjnie do umieszczenia tablicy rejestracyjnej, z wyłączeniem motocykli, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych wchodzących w skład kolejki turystycznej i pojazdów rodzaju „samochodowy inny”.


Każdy pojazd ma przypisany jeden numer rejestracyjny, który jest umieszczany na tablicy rejestracyjnej zwyczajnej dla samochodu lub motocyklu. Numer jest wytłoczony w kolorze czarnym na białym tle albo w kolorze czarnym na zielonym tle – ten drugi przypadek dotyczy pojazdów elektrycznych lub napędzanych wodorem. Numer składa się z:


wyróżnika województwa,


wyróżnia powiatu,


wyróżnika pojazdu.


Dodatkowo w obrębie tablicy rejestracyjnej znajduje się:


symbol Unii Europejskiej – 12 pięcioramiennych gwiazdek barwy żółtej ułożonych na obwodzie okręgu, umieszczony w skrajnej lewej części tablicy, na niebieskim tle,


znak z literami „PL” barwy białej,


znak legalizacyjny zgodny ze wzorem,


grafika obrysu wizerunku orła,


oznaczenie numeru certyfikatu posiadanego przez producenta,


oznaczenie nazwy producenta i numeru certyfikatu.


Wszystkie tablice rejestracyjne muszą być umieszczone w samochodzie w miejscu do tego przeznaczonym. Co stanie się jednak jeśli nagle zauważysz, że ich nie masz? Być może zwyczajnie je zgubiłeś, a może zostały skradzione? Jak postąpić w takim przypadku?


BRAK TABLICY REJESTRACYJNEJ - PODJĘCIE PRÓBY ODZYSKANIA UTRACONYCH TABLIC

Zdarza się, że w wyniku sytuacji losowej zgubisz tablicę rejestracyjną. Co robić w takim przypadku? Najpierw spróbują ją znaleźć. Jeśli jeździłeś po wyboistych drogach lub dopiero zauważyłeś stratę, wróć w miejsca, w których mogłeś utracić tablice. Możesz opublikować ogłoszenie na forach dyskusyjnych czy w mediach społecznościowych w obrębie swojego miasta i dzielnicy. Być może ktoś znalazł zgubę.


Dobrym pomysłem będzie też odwiedzenie komisariatu policji lub straży miejskiej, ponieważ często odnalezione na ulicach i poboczach tablice rejestracyjne są tam odnoszone.


ZGŁOSZENIE KRADZIEŻY TABLIC REJESTRACYJNYCH

Niewykluczone, że straciłeś tablice rejestracyjne w wyniku przestępstwa – ktoś je ukradł, a to poważna sprawa. Jak najszybciej zgłoś to na policję. Po zgłoszeniu otrzymasz zaświadczenie, dzięki któremu zostanie określony czas zniknięcia tablic. To bardzo ważne, bo przestępca, który ukradł je, najpewniej zrobił to w ściśle określonym celu – popełnienia przestępstwa z ich wykorzystaniem. Złodziej może przykręcić Twoje tablice do swojego auta i pojechać na stację paliw. Zatankuje paliwo i ucieknie z miejsca zdarzenia, a kamery na stacji zarejestrują auto z Twoimi numerami. Jeśli nie zgłosiłbyś sprawy na policji, mógłbyś być podejrzany o popełnienie przestępstwa.


BRAK TABLICY - CZY MOŻNA BEZ NICH JEŹDZIĆ?

Zgubiłeś jedną tablicę rejestracyjną? Zawsze masz drugą, ale nie możesz poruszać się po drogach samochodem bez ich kompletu. Są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, a brak nawet tylko jednej z nich powoduje, że policja może nałożyć na Ciebie mandat w wysokości do 5 tys. zł lub zabrać dowód rejestracyjny pojazdu. Nie możesz też zastąpić jednej z tablic kartonowym czy papierowym zamiennikiem, chociażbyś wykonał je niezwykle starannie.


WIZYTA W URZĘDZIE KOMUNIKACJI – WYDANIE WTÓRNIKA TABLIC REJESTRACYJNYCH

W przypadku gdy pomimo podjęcia określonych działań nie uda Ci się odzyskać tablic rejestracyjnych, musisz umówić się na wizytę w urzędzie, w wydziale komunikacji.


Możesz wyrobić wtórnik tablic, jeśli masz aktualne wzory tych rozwiązań z unijnymi symbolami. Możesz też przerejestrować samochód i uzyskać nowy komplet tablic - zrobisz to szybciej, ale i zapłacisz za nie więcej.


Jeśli jeździłeś dotychczas samochodem z czarnymi tablicami starego typu, to bez względu na powód ich utraty musisz uzyskać nowe znaki rejestracyjne. Zapłacisz za nowy dowód, tablice, nalepkę na szybę i komplet znaków legalizacyjnych, dokładnie tak samo jak przy każdej rejestracji samochodu.


Przy utracie choć jednej tablicy białej ze znakiem PL powinieneś wystąpić w urzędzie, w wydziale komunikacji o wydanie wtórnika obu tablic. Musisz zapłacić za nie i za znaki legalizacyjne. Jeśli blachy nie zostały zniszczone i nie masz ich, to niewykluczone, że ktoś mógłby się nimi posłużyć przy przestępstwie. Wtedy powinieneś wystąpić o nowe numery. Podobnie jest przy utracie lub kradzieży tablic białych, z unijnymi gwiazdkami.


WYMIANA TABLIC REJESTRACYJNYCH A UBEZPIECZENIE OC I AC

W wielu sytuacjach możesz nie ponosić z własnej kieszeni kosztów wymiany tablic. Taka wymiana może być sfinansowana z OC, jeśli w wyniku kolizji spowodowanej przez innego kierowcę uszkodziłeś tablice lub zostały one zniszczone. Natomiast zdarza się, że zgubiona tablica  i wydanie jej wtórnika zostanie sfinansowane z AC. Warto, byś dokładnie zapoznał się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz szczegółami polisy, by wiedzieć, czy obejmuje ona taki przypadek. Wykorzystaj kalkulator autocasco i sprawdź, ile zapłacisz za wystarczającą ochronę.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

25.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto