TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 24.01.2024

Ile będą kosztować tablice indywidualne? Jaki kształt mogą mieć indywidualne numery rejestracyjne?

image

Tablice rejestracyjne w są jedną z cech identyfikujących każdy pojazd. Umieszczone są z tyłu i z przodu samochodu czy z tyłu motoru. Zamieszczone na nich symbole znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i na polisie OC. Możesz wyróżnić swoje auto i zdecydować się na indywidualną tablicę rejestracyjną. Jak to zrobić? Jaka może być treść tablic rejestracyjnych indywidualnych? Dowiedz się również, ile kosztuje indywidualna tablica rejestracyjna.


Z tego artykułu dowiesz się:


Jak muszą wyglądać tablice rejestracyjne?


Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?


Ile kosztuje tablica rejestracyjna indywidualna?Z tego artykułu dowiesz się:

Jak muszą wyglądać tablice rejestracyjne?

Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Ile kosztuje tablica rejestracyjna indywidualna?

JAK MUSZĄ WYGLĄDAĆ TABLICE REJESTRACYJNE?

Kierowca zwykle nie podejmuje decyzji, jak mają wyglądać tablice rejestracyjne pojazdu. Może mieć jednak wpływ na to, jaki kształt będzie miał wyróżnik pojazdu w tablicach indywidualnych. Niemniej wszystkie wytyczne dotyczące tablic określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Zostało ono wydane na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym.


Każdemu pojazdowi przypisywany jest w procedurze administracyjnej jego rejestracji w urzędzie jeden numer rejestracyjny. Musi on następnie zostać umieszczony na tablicy rejestracyjnej, która zwykle ma wytłoczony numer rejestracyjny:


w kolorze czarnym na białym tle albo

w kolorze czarnym na zielonym tle w przypadku tablic wydawanych dla pojazdów elektrycznych albo pojazdów z napędem wodorowym.

Numer rejestracyjny pojazdu składa się z:


wyróżnika województwa,

wyróżnika powiatu,

wyróżnika pojazdu – w formie numerycznej lub alfanumerycznej.

Istnieją również indywidualne tablice rejestracyjne. Odznaczają się tym, że wyróżnik pojazdu, tj. jego numer, składa się z indywidualnie wybranych znaków.


Do dodatkowych elementów, które umieszczane są na tablicy rejestracyjnej zwykłej lub indywidualnej, zalicza się:


symbol Unii Europejskiej złożony z 12 pięcioramiennych gwiazd barwy żółtej, ułożonych na obwodzie okręgu, na niebieskim tle, umieszczony w skrajnej lewej części tablicy;

znak z literami PL barwy białej, umieszczany w skrajnej lewej części tablicy;

znak legalizacyjny zgodny ze wzorem określonym w przepisach, w miejscu do tego przeznaczonym, oznaczonym laserowo;

grafika obrysu wizerunku orła, naniesiona techniką laserową;

oznaczenie numeru certyfikatu producenta tablic rejestracyjnych bez wytłoczonych numerów rejestracyjnych, jeśli występuje;

oznaczenie nazwy producenta i numeru jego certyfikatu dla produkcji tablic rejestracyjnych z wytłoczonymi numerami rejestracyjnymi albo tłoczącego je.

JAK UZYSKAĆ INDYWIDUALNE TABLICE REJESTRACYJNE?

Jeśli takie jest Twoje życzenie, możesz wnioskować przy rejestracji lub przerejestrowaniu pojazdu w urzędzie o uzyskanie indywidualnych tablic rejestracyjnych. Nie oznacza to automatycznie, że będziesz mógł umieścić na nich dowolną treść.


Takie tablice można już zamówić od 1 maja 2000 roku. Jednak zawsze w takim przypadku musisz stosować się do istniejących wytycznych:


wyróżnik województwa na tablicy rejestracyjnej pozostaje niezmienny i nie podlega modyfikacjom – pierwszy znak to litera oznaczająca województwo, w którym auto zostało zarejestrowane, a drugi to liczba kontrolna, którą będzie cyfra od 0 do 9;

wyróżnik indywidualny ma od 3 do 5 znaków i może zawierać litery: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, przy czym musisz wiedzieć, że nie więcej niż dwa ostatnie znaki mogą być cyframi.

Wyróżniki województwa (pierwsze dwa znaki) umieszczane także na indywidualnych tablicach rejestracyjnych mają postać litery i cyfry zgodnie z porządkiem:


B0-B9 – dla woj. podlaskiego,

C0-C9 – dla woj. kujawsko-pomorskiego,

D0-D9 – dla woj. dolnośląskiego,

E0-E9 – dla woj. łódzkiego,

F0-F9 – dla woj. lubuskiego,

G0-G9 – dla woj. pomorskiego,

K0-K9 – dla woj. małopolskiego,

L0-L9 – dla woj. lubelskiego,

N0-N9 – dla woj. warmińsko-mazurskiego,

O0-O9 – dla woj. opolskiego,

P0-P9 – dla woj. wielkopolskiego,

R0-R9 – dla woj. podkarpackiego,

S0-S9 – dla woj. śląskiego,

T0-T9 – dla woj. świętokrzyskiego,

W0-W9 – dla woj. mazowieckiego,

Z0-Z9 – dla woj. zachodniopomorskiego.


Indywidualny numer rejestracyjny na Twoich tablicach samochodowych czy motocyklowych, powinien być wyrazem, skrótem lub określeniem, a przy tym nie zawierać treści obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego w rozumieniu tego wyrazu, skrótu lub określenia w języku polskim albo obcym.


 

Po utworzeniu na takich zasadach wyróżnika indywidualnego przekazujesz go do akceptacji pracownika wydziału komunikacji. Decyzję podejmuje urzędnik. To od niego zależy, czy otrzymasz właśnie taką indywidualną tablicę rejestracyjną. Konieczne jest złożenie dodatkowego wniosku o wydanie indywidualnych tablic. Urzędnik może, ale nie musi zaakceptować takiego wniosku i przypisać do Twojego pojazdu wybrane numery. Wyróżnik nie może się powtarzać – jeśli już wcześniej został zarejestrowany dla innego pojazdu, pozostaje modyfikacja np. liczby kontrolnej na tablicach. Po sprawdzeniu dostępności wyróżnika indywidualnego będzie można dokonać rejestracji pojazdu z takimi numerami. Wydanie tablic nie jest realizowane od ręki. Trzeba na to poczekać, ponieważ wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych jest zlecane na zamówienie urzędu.


 

ILE KOSZTUJE TABLICA REJESTRACYJNA INDYWIDUALNA?

Wiesz już, jak wygląda procedura zamawiania indywidualnej tablicy rejestracyjnej. Z jakich kosztem to się wiąże? Sprawdź, ile kosztuje indywidualna tablica rejestracyjna. Za taki element do motocykla (jedną sztukę) zapłacisz 500 zł, a do samochodu – 1000 zł za dwie sztuki.


To nie jedyne koszty, jakie poniesiesz. Jeśli pojazd został sprowadzony zza granicy, sprawa związana z wydaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych trwa, a do tego czasu możesz poruszać się swoim pojazdem wyposażonym w tymczasowe tablice rejestracyjne. Są one odpłatne i kosztują 62 zł dla samochodu i 37,50 zł dla motocykla. W przypadku zakupu pojazdu, który jest już zarejestrowany w Polsce, do czasu wydania nowych tablic możesz poruszać się na dotychczasowych numerach.


Pamiętaj, że tablice rejestracyjne są przypisane do auta, a nie do właściciela. Jeśli zdecydujesz się wyróżnić swój samochód lub motocykl w ten sposób, to przy jego sprzedaży licz się z tym, że dotychczasowe tablice przejdą na własność nowego właściciela. Ten zaś może zachować takie tablice rejestracyjne.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

image

Dodał: Mariusz

24.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto