TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC
Porady 24.01.2024

Małe tablice rejestracyjne - dla kogo są przeznaczone zmniejszone tablice rejestracyjne i jaki jest ich koszt?

image

Tablice rejestracyjne motocykli i niektórych samochodów osobowych są wyraźnie mniejsze od standardowych. Jest to jednak zgodne z prawem. Sprawdź, kto może mieć małe tablice rejestracyjne w Polsce? Ile kosztują i czy istnieje możliwość wykonania małych tablic rejestracyjnych indywidualnych za dodatkową opłatą?Z tego artykułu dowiesz się:

Różne rodzaje tablic rejestracyjnych

Jak wyglądają tablice rejestracyjne małe?

Kiedy stosowane są małe rejestracje?

Kiedy nie mają zastosowania małe tablice rejestracyjne?

Jak wyrobić małe tablice rejestracyjne?

Małe tablice rejestracyjne – koszt

RÓŻNE RODZAJE TABLIC REJESTRACYJNYCH

Zgodnie z prawem, do oznaczania pojazdów stosuje się tablice rejestracyjne. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów wyróżnia rodzaje tablic rejestracyjnych ze względu na ich wymiary. Można wymienić:


Tablice samochodowe – jednorzędowe i dwurzędowe, które wykorzystywane są do oznaczania wszystkich rodzajów pojazdów, z wyjątkiem motocykli, ciągników rolniczych, motorowerów i pojazdów rodzaju „samochodowy inny”.

Tablice samochodowe jednorzędowe zmniejszone – te służą do oznaczania pojazdów silnikowych, które mają zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej. Wyłączenia są tu dokładnie takie same, jak powyżej.

Tablice motocyklowe dwurzędowe – dedykowane są do oznaczania motocykli, ciągników rolniczych oraz innych pojazdów samochodowych.

Tablice motorowerowe dwurzędowe – przeznaczone są do oznaczania motorowerów.

Do kategorii pojazdów "samochodowych innych" zalicza się pojazdy trzykołowe lub czterokołowe, które mają nadwozie przystosowane do tablic rejestracyjnych samochodowych.


Błędem jest więc postrzeganie małych tablic jedynie jako przeznaczonych dla motocykli czy motorowerów. Możliwość wyrobienia małych tablic rejestracyjnych w Polsce istniejeod lipca 2018 roku.


JAK WYGLĄDAJĄ TABLICE REJESTRACYJNE MAŁE?

Na tablicy rejestracyjnej zwyczajnej zmniejszonej znajduje się numer rejestracyjny pojazdu barwy czarnej na białym tle lub barwy czarnej na zielonym tle. Drugie z wymienionych wydawane są dla pojazdu elektrycznego albo pojazdu napędzanego wodorem. Numer składa się z wyróżnika województwa i wyróżnika pojazdu.


Na małych tablicach rejestracyjnych widnieje jedna litera – czyli wyróżnik województwa lub powiatu – oraz trzy znaki – w kombinacji cyfrowej lub alfanumerycznej. Wzór tablicy zmniejszonej określa rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa. Łącznie na małej tablicy są cztery znaki.


KIEDY STOSOWANE SĄ MAŁE REJESTRACJE?

Zmniejszone tablice to nie wymysł kierowców, którzy chcieliby w ten sposób wyróżnić swój pojazd na tle innych. Są one odpowiedzią urzędową na zapotrzebowanie zgłaszane przez rynek motoryzacyjny. Na przykład auta sprowadzane z USA czy z Japonii mogą nie mieć fabrycznie odpowiednio dużej wnęki na umieszczenie ramki z blachami. W ich przypadku jak najbardziej właściciel może postarać się o wyrobienie mniejszych blach, powołując się na fakt, że dysponuje pojazdem mającym zmniejszone wymiary miejsca przeznaczonego na nie.


KIEDY NIE MAJĄ ZASTOSOWANIA MAŁE TABLICE REJESTRACYJNE?

Małe tablice możesz wykorzystywać jedynie wtedy, gdy pojazd jest do nich konstrukcyjnie przygotowany. W przeciwnym wypadku, gdy postarasz się o małe tablice, a możesz mieć zwykłe, o standardowym rozmiarze, Twój samochód nie przejdzie pozytywnie badania technicznego.


Małe tablice rejestracyjne wymiary mają następujące: 305 x 114 mm, podczas gdy tablice standardowe w Polsce mierzą 520 x 114 mm.


JAK WYROBIĆ MAŁE TABLICE REJESTRACYJNE?

Chcąc uzyskać zmniejszone tablice rejestracyjne, musisz zarejestrować samochód bądź motor. Składasz więc w wydziale komunikacji, wniosek o rejestrację bądź czasową rejestrację pojazdu. Wpisujesz w nim wszystkie dane swojego pojazdu, w tym:


rodzaj i przeznaczenie,

markę, typ i model,

rok produkcji

numer VIN/ nr nadwozia, podwozia lub ramy,

dotychczasowy numer rejestracyjny,

czy pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego UE – w jakim dniu, jaka jest data nabycia/zbycia dotychczas zarejestrowanego pojazdu.

We wniosku tym konieczne będzie złożenie oświadczenia – małe tablice rejestracyjne wydawane są w ściśle określonych przypadkach. Musisz oświadczyć, że dysponujesz pojazdem mającym zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych. Konieczne będzie ponadto poświadczenie, że wpisane dane i informacje są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.


Jeśli tak nie jest, a kierowca korzysta ze zmniejszonych tablic bez wyraźnej potrzeby, robi to nielegalnie. Świadczy o tym art. 60 pkt 1 ust. 3 b ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on, że zabrania się umieszczania na pojeździe jednorzędowych, zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeśli pojazd nie ma zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej. Grozi za to nałożenie kary za składanie fałszywych oświadczeń, którą jest pozbawienie wolności na okres od 6 miesięcy do 8 lat.


Kierowca, który nielegalnie korzysta z małych tablic rejestracyjnych, podczas przeglądu technicznego pojazdu ma zatrzymany dowód rejestracyjny przez diagnostę. Zwróci on kierowcy dokument dopiero po zamontowaniu przez niego tradycyjnych tablic rejestracyjnych. Dowód rejestracyjny może także odebrać policja podczas kontroli drogowej i zobowiązać kierowcę do zapłacenia mandatu w wysokości nawet 500 zł.


Przy rejestracji możesz ubiegać się o wydanie małych tablic rejestracyjnych indywidualnych, czyli o wybranym przez Ciebie wyróżniku pojazdu.


MAŁE TABLICE REJESTRACYJNE – KOSZT

Ile zapłacisz za wyrobienie małych tablic rejestracyjnych? Nowe, małe tablice rejestracyjne kosztują tyle samo, ile tradycyjne blachy. Za zwyczajne tablice zapłacisz 80 zł i 1 zł, z tytułu konieczności uiszczenia opłaty ewidencyjnej. Natomiast małe tablice rejestracyjne indywidualne będą tańsze od tablic indywidualnych o standardowym rozmiarze. Zapłacisz za nie 500 zł za sztukę.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

ubezpieczenie samochody, ubezpieczenie oc, tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 

 
image

Dodał: Mariusz

24.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto