TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 20.01.2024

Zniżki OC - za co i kiedy można je dostać? Ile można zaoszczędzić?

image

Wykupienie  ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zapłacą za nie tyle samo. Ceny zależą od wielu czynników, w tym także od tych, za które towarzystwo może udzielić zniżek OC. Za co możesz je dostać i ile pozwalają zaoszczędzić? 

Zniżki OC za bezszkodową jazdę

Najistotniejsze zniżki OC można otrzymać za bezszkodową jazdę. Każdy kierowca na bieżąco tworzy swoją historię ubezpieczeniową i tym samym pracuje właśnie na określone rabaty. Informacje o przebiegu ubezpieczenia OC są gromadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Każdy zakład ubezpieczeń ma obowiązek raportować do tej instytucji na temat wszystkich umów ubezpieczenia OC oraz szkód likwidowanych z tych umów. Stamtąd też ubezpieczyciele czerpią potem informacje na temat historii ubezpieczeniowej konkretnej osoby, co jest podstawą udzielenia zniżki OC. To oznacza, że zniżki są przypisane właśnie do człowieka, a nie do pojazdu. Dzięki temu nawet zmiana samochodu czy ubezpieczyciela nie sprawi, że je utracisz.

Drugą prawidłowością jest to, że im dłuższy staż za kierownicą, tym większe rabaty możesz uzyskać. Przy założeniu, że jeździsz bezszkodowo, faktycznie tak będzie, ponieważ za każdy kolejny rok będą dochodzić nowe zniżki OC. Co jednak istotne, ubezpieczyciele przyznają je na podstawie różnych zasad. Obecnie nie ma już praktyki, że za każdy rok bezszkodowej jazdy, ubezpieczyciele dają większą zniżkę. Tzw. zniżki B/M czyli bonus malus są dziś raczej zabiegiem marketingowym. Z przeglądu rynku, który prowadzimy w Allianz wynika, że niektóre towarzystwa komunikują, że udzielają zniżek progresywnie, czyli zaczynają np. od 10 proc. lub 5 proc. zniżki, a w kolejnych latach obiecują zwiększenie rabatu. Generalnie jednak obserwuje się na rynku ubezpieczeniowym, że zniżki OC za rok bezszkodowej jazdy są stosowane w zależności od strategii marketingowej danego towarzystwa. Można uzyskać 5-20 proc. zniżki, a można też otrzymać 60-70 proc. zniżki.

Należy jednak pamiętać, że nawet największa zniżka u danego ubezpieczyciela nie musi sprawić, że będzie to najtańsze ubezpieczenie, jakie możesz dostać. Inny ubezpieczyciel może zaproponować nam ubezpieczenie OC z niższą składką, nawet jeśli akurat zniżki, których udzieli nam ten ubezpieczyciel, to zaledwie np. 55 proc. Całkowita cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników - w tym także specyficznych cech pojazdu, sposobu jego użytkowania, miejsca, w którym jest parkowany nocą, informacji o kierowcy, w tym np. o jego stanie cywilnym itp. Koniec końców należy więc patrzeć na finalną cenę, a nie tylko na wyliczone zniżki OC. Niewątpliwie potrafią one znacznie obniżyć koszt ubezpieczenia. Dlatego warto potraktować to jako dodatkową motywację do tego, by zadbać o bezszkodową jazdę.

Bezszkodowa jazda a zniżki - co jeszcze warto wiedzieć?

Reguły, które dotyczą zniżek OC są ustalane niezależnie przez każdego ubezpieczyciela. Dotyczy to również sytuacji, gdy masz przerwę ubezpieczeniową. W jednej firmie może okazać się, że utracisz wtedy wszystkie posiadane wcześniej zniżki. Inna pozwoli Ci na zachowanie zniżek nawet przez wiele kolejnych lat.

Załóżmy, że prawo jazdy zrobił 18-latek - czy już po pierwszym roku bezszkodowej jazdy może liczyć na zniżki? Zwykle nie, choć ponownie należy podkreślić, że zależy to od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zwykle jednak zaczynają oni naliczać zniżki dopiero po przekroczeniu określonego wieku kierowcy, np. 22 czy 26 lat.

Niestety, każdemu może zdarzyć się sytuacja, w której wyrządzi szkodę innemu użytkownikowi drogi. W takich przypadkach zwykle traci się wypracowane zniżki, choć zazwyczaj nie w całości. Praktyka rynkowa pokazuje, że ubezpieczyciele najczęściej zabierają około 10-30 proc. zniżek za jedną szkodę. Jeśli jednak w danym roku jest ich więcej, finalnie cena OC może w porównaniu z poprzednimi latami wzrosnąć nawet o kilkaset procent!

Kiedy można korzystać ze zniżek OC innych osób?

Warto pamiętać także o tym, że z naszych zniżek OC za bezszkodową jazdę mogą korzystać bliskie nam osoby - podobnie jak i my z ich. O jakich sytuacjach mowa?

Jeśli małżeństwo ma wspólnotę majątkową, partnerzy mogą korzystać ze swoich zniżek. Przykładowo żona ma wypracowane 50 proc. zniżki OC, a mąż nigdy nie kupował tego typu ubezpieczenia. Oznacza to, że mężczyzna musiałby liczyć się z początkowym brakiem rabatu z tytułu bezszkodowej jazdy. W takiej sytuacji wystarczy, że małżonkowie podpiszą w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym oświadczenie o braku rozdzielności majątkowej, a zniżki żony zostaną przeniesione na męża. To praktyka rynkowa, ale nie jest to regułą. Dlatego warto sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest możliwe w danym towarzystwie. Część towarzystw stawia np. warunek bezszkodowości lub wymaga dopisania małżonka do polisy.

Zniżki są dzielone także przez współwłaścicieli samochodu - jeśli w dowodzie rejestracyjnym wpisane są np. dwie osoby, ubezpieczyciel może wyliczyć składkę, bazując na zniżkach osoby, która ma je na wyższym poziomie. Przyjmijmy, że przykładowo auto chce ubezpieczyć 20-latek. Biorąc pod uwagę jego wiek, cena OC może być stosunkowo wysoka. Jeśli jednak współwłaścicielem auta będzie, np. jego 55-letni ojciec, który ma za sobą wiele lat bezszkodowej jazdy, to obniży koszt OC o dobrych kilkaset złotych. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku istnieje ryzyko, że jeśli współwłaściciel o niższych zniżkach doprowadzi do szkody, ten z wyższymi zniżkami może je stracić.

Co jeszcze warto wiedzieć? Jeśli ktoś wcześniej kupował ubezpieczenie OC ze względu na to, że jeździł np. motocyklem, powinien to zgłosić swojemu ubezpieczycielowi. Wtedy ubezpieczyciel nie wyliczy zniżki na podstawie historii ubezpieczeniowej związanej z prowadzeniem samochodu, ale może okazać się, że uzna tę, która bazuje na doświadczeniu w jeździe innym pojazdem. Co jednak istotne, w tym przypadku także zależy to od zasad, którymi kierują się poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe - mogą się między sobą różnić.

Inne zniżki OC - za co możesz je dostać?

Podatek od sprzedaży samochodu należy odprowadzić dopiero w roku następnym, przy okazji składania deklaracji. Każdy obywatel ma czas na rozliczenie go do końca kwietnia.

Dochód ze sprzedaży samochodu wykazuje się na formularzu PIT-36. Należy odszukać pozycję „Dochody i straty” i wpisać odpowiednią kwotę w punkcie „Inne źródła”. Kwota, jaką wpisujemy, to różnica między ceną sprzedaży a ceną kupna pojazdu pomniejszona o poczynione nakłady.  


TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

 
image

Dodał: Mariusz

20.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto