TaniaPolisa.com - najtańsze polisy OC i AC

Nasz poradnik

Publikujemy ciekawe porady i nowinki

Porady 19.01.2024

Złomowanie samochodu a OC – wszystko, co musisz wiedzieć!

image

Twój pojazd jest niesprawny, od dawna z niego nie korzystasz, a jego wartość jest znikoma i nie masz jak się go pozbyć? Mimo tego, że nie używasz tego auta, w dalszym ciągu musisz wywiązywać się z obowiązku posiadania polisy OC, która obejmuje ten samochód ochroną. Jeśli nie masz żadnych planów związanych z tym pojazdem, nie znajdujesz nikogo, kto byłby zainteresowany jego zakupem, to weź pod uwagę złomowanie. Na czym to polega? Co wtedy dzieje się z ubezpieczeniem pojazdu? Czy wówczas uzyskasz zwrot składki OC po złomowaniu?


Spis treści:


Ile mam czasu na wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu?

Złomowanie pojazdu a OC – o czym warto pamiętać?

Wypowiedzenie OC po kasacji pojazdu

Ile mam czasu na wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu?

Zdecydowałeś się na podjęcie tego kroku? Na taki sam decyduje się każdego roku w Polsce mnóstwo osób prowadzących auta. Jak wynika z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ze względu na złomowanie z ewidencji wykreślono ponad 485 tys. samochodów, przy czym zdecydowanie najwięcej opli, a dokładnie modelu Astra.


Po skorzystaniu z usług stacji demontażu powinieneś otrzymać dokumenty, których będziesz potrzebować do wyrejestrowania auta, a także do poinformowania o złomowaniu samochodu zakładu ubezpieczeń. Powinieneś dostać zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do stacji demontażu, a także unieważnienie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych, a ewentualnie – karty pojazdu, o ile ją wydano.


Ile masz czasu na wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu? Zrób to w terminie 30 dni. Pamiętaj, że obecnie obowiązują kary za niedopełnienie tego obowiązku w terminie – wynosi ona od 200 do 1000 zł, a jej wysokość zależy od tego, czy przydarzyło Ci się to po raz pierwszy i jak bardzo się spóźniłeś – lepiej do tego nie dopuszczaj.


Czy jest możliwe złomowanie auta bez OC? Nic nie stoi na przeszkodzie, ale to nie jest dobry wybór. Miej na uwadze, że jako posiadacz pojazdu masz obowiązek zachowania ciągłości polisy OC. Jeśli przy wyrejestrowaniu auta okaże się, że nie masz ubezpieczenia samochodu, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na Ciebie karę. W przypadku auta osobowego i przerwy w OC powyżej 14 dni opłata wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku.


Czy można zezłomować auto bez przerejestrowania, a dokładnie bez wyrejestrowania samochodu? Teoretycznie tak, ale wtedy narażasz się na karę nałożoną za przekroczenie terminu na dopełnienie tego obowiązku, a także nie masz podstaw do wypowiedzenia umowy OC.


Złomowanie pojazdu a OC – o czym warto pamiętać?

Celem pozbycia się samochodu jest często m.in. uniknięcie konieczności zapłaty za ochronę ubezpieczeniową. Co się dzieje po złomowaniu pojazdu z OC? Możesz się ubiegać o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Najpierw jednak, kiedy już auto trafi do stacji demontażu, musisz się udać do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania auta. Kiedy to zrobisz, masz już wszystko, czego potrzebujesz, aby wypowiedzieć OC po złomowaniu pojazdu. Co dokładnie musisz zrobić?

Wypowiedzenie OC po kasacji pojazdu

Po złomowaniu auta umowa OC wymaga wypowiedzenia, jeśli chcesz otrzymać zwrot składki za niewykorzystany czas ochrony. W tym celu musisz złożyć wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego, które może udostępniać gotowe formularze do wypełnienia, ale nie ma obowiązku korzystania z nich. Powołaj się na art. 28. o ubezpieczeniach obowiązkowych, dodaj wymagane dokumenty, podaj dane posiadacza, samochodu i numer polisy. Towarzystwa często ułatwiają załatwienie formalności przez serwis online.


Jeśli dodasz i uzupełnisz wszystkie niezbędne informacje oraz dokumenty, to ubezpieczyciel powinien Ci wypłacić składkę za niewykorzystany okres ochrony w terminie 14 dni. W razie braków w dokumentach zostaniesz poproszony o ich uzupełnienie.


Pamiętaj – jeśli jesteś właścicielem pojazdu, z którego nie korzystasz albo to auto uszkodzone, to nadal musisz płacić za nie składkę OC. Dlatego jeśli nie masz planów sprzedażowych, to najlepiej zdecyduj się na zezłomowanie tego samochodu – jak najszybciej.

TEL. +48 537276239 WhatsApp

https://taniapolisa.com
www.youtube.com/@ocacpolisa
https://www.tiktok.com/@ocacnajtaniej?lang=pl-PL
https://twitter.com/ocactaniapolisa
https://www.facebook.com/OCpolisa/
https://www.instagram.com/ocactaniapolisa/

 

tanie OC , najtańsze OC, OC co to, OC kalkulator, taniapolisa, Ubezpieczenie samochodu sprawdzenie, Porównywarka OC, LINK4 sprawdzenie polisy, Rankomat, Autocasco cennik, AC szkoda z własnej winy, Ac co to , ac co to znaczy w aucie, Autocasco czy warto, Autocasco kalkulator, Jak działa autocasco, Ile kosztuje autocasco w PZU, ubezpieczenie oc, jak sprawdzić, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, OC, kalkulator, najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, najtańsze oc/ac ranking, Najtańsze OC 2023, Najtańsze OC 2024, Porównywarka OC, Porównywarka ubezpieczenia, Kalkulator OC, HDI ubezpieczenia, Sposoby na tanie OC, zniżki oc, jak sprawdzić, Zniżki OC tabela, Zniżki OC -- jak są naliczane, Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela, Zniżki na ubezpieczenie samochodu wiek, Po jakim czasie przepadają zniżki OC, PZU zniżki OC tabela, Ochrona zniżek OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, Ubezpieczenie samochodu, Porównywarka OC, Mubi ubezpieczenia, Porównywarka ubezpieczeń, HDI ubezpieczenia, Mubi PL, Sprawdź ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, PZU ubezpieczenie samochodu, Kalkulator ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie samochodu OC/AC, NNW, Sprawdzenie OC pojazdu, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie samochodu, Najtańsze ubezpieczenie OC, Porównywarka OC, Ubezpieczenie samochodu przez internet, Kalkulator OC, OC online, Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet, tania polisa, tanie oc , kupię oc , kupię ac , najtańsze ubezpieczenie oc? – forum, Porównywarka OC, LINK4 moja polisa, Rankomat moje polisy, Ubezpieczenie samochodu, Sposoby na tanie OC, Najtańsze ubezpieczenie OC, najtańsze oc/ac ranking #OC #ac #OCkalkulator #tanieooc #najtańszeoc #Ubezpieczeniesamochodusprawdzenie #PorównywarkaOC #sprawdzeniepolisy #Rankomat #Autocascocennik #Autocascokalkulator #Ilekosztujeautocasco #Najtańszeubezpieczenie #PorównywarkaOC #najtańszeubezpieczenieforum #Ilekosztujeubezpieczeniesamochodu #OCkalkulator #najtańszeac #NajtańszeOC2024 #NajtańszeOC2024 #PorównywarkaOC #Porównywarkaubezpieczenia #KalkulatorOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #zniżkioc  #Zniżkiac #PZUzniżkiOC #OchronazniżekOC #OCkalkulator #Autocascocennik #Autocascoczywarto #Autocascokalkulator #IlekosztujeautocascowPZU #NajtańszeubezpieczenieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #HDIubezpieczenia #SposobynatanieOC #octanie #oc najtańsze #actanie #acnajtansze #taniapolisa #tanieubezpieczenie  #ubezpieczenie #mieszkanie #samochód #edukacja #dom #życie #polisa #oszczędność #ekspert #agent #nowysącz #klient #klientnajtańszeubezpieczenieocforum #PorównywarkaOC #LINK4mojapolisa #Rankomatmojepolisy #Ubezpieczeniesamochodu #SposobynatanieOC #NajtańszeubezpieczenieOC #najtańszeoc/acranking

image

Dodał: Mariusz

19.01.2024
  • Tagi:

  • OC, 
  • AC, 
  • Tanie ubezpieczenia samochodowe, 
  • NNW, 
  • ubezpiecz auto